Nils Frahm s triom Nonkeen vystúpia v Bratislave

Nils Frahm s triom Nonkeen vystúpia v Bratislave BOMBING

V rokoch 2012 a 2014 odohral v Bratislave dva vypredané koncerty, medzičasom dal dokopy partiu muzikantov – kamarátov z detstva a v máji sa s ňou príde predstaviť opät aj na Slovensko. Nils Frahm s triom Nonkeen vystúpia 2. mája 2016 v bratislavskom klube MMC. Lístky sa je možné zakúpiť na http://www.orepole.sk/vstupenky. V role predskokana sa predstaví taliansky skladateľ Andrea Belfi.

Na rozdiel od sólovej tvorby Nilsa Frahma, ktorá pozostáva najčastejšie z keramicky čistých zvukov klavíra, je tvorba Nonkeen o poznanie komplikovanejšia. Debutový album The Gamble, ktorý vyšiel 5. februára na značke R&S Records, ponúka skladby, v ktorých dominuje ambientná meditatívna plocha, ale aj také, v ktorých na nás útočia naraz nespočetné zvukové vrstvy. Jedna z kľúčových skladieb Ceramic People zas pôsobí ako The Doors v remixe od Underworld.

Posun k vyššiemu tempu si všíma aj magazín Pitchfork: “Na tomto albume nie sme nútení počúvať dlhé skladby, ktorých účelom je uviesť nás do hypnózy. Každá skladba je svojím spôsobom nečakaným výbuchom energie.

Berlínske trio Nonkeen sa môže popýšiť históriou, ktorá akoby bola vystrihnutá z magického filmu z obdobia pred a tesne po páde Železnej opony. Dvaja kamaráti, Nils Frahm a Frederic Gmeiner, navštevujú základnú školu na predmestí Hamburgu a spája ich najmä záľuba v nahrávaní čudesných zvukov okolia. V školskom rozhlase majú cez veľkú prestávku reláciu, v ktorej pravidelne šokujú spolužiakov a učiteľský zbor “politicky nekorektnými” nahrávkami zo školského dvora a z vyučovacích hodín.

https://www.youtube.com/watch?v=e8qYjqYRjlE

V lete 1989 im osud a družobná výmena s Nemeckou demokratickou republikou priviala do cesty Sebastiana Singwalda, školáka z východného Berlína, s ktorým zdieľali tú najnepravdepodobnejšiu vec na svete- záľubu v zachytávaní akýchkoľvek zvukov na detské magnetofóny. Trio Nonkeen bolo na svete, aj keď nie ešte pod týmto názvom.

Po páde Berlínskeho múru sa začali všetci traja často stretávať, vymieňať si nahrávky a príležitostne muzicírovať. Sľubnú hudobnú kariéru alternatívneho tria ukončilo až nešťastie na malej open-air slávnosti pre priateľov, keď sa počas ich vystúpenia roztrhol kolotoč a dve sedadlá aj s ich cestujúcimi pristáli priamo na pódiu. Až po mnohoročnej prestávke sa muzikanti zhodli na tom, že nesmú byť poverčiví, a napriek dávnej tragickej skúsenosti môžu svoju spoluprácu obnoviť.

V poseldných rokoch trojica blízko spolupracovala aj s talianskym muzikantom a skladateľom Andreom Belfim, ktorý sa v Bratislave predstaví v úlohe predskokana. Andrea začínal ako bubeník vo viacerých talianskych punkových kapelách, postupne presedlal na vlastnú tvorbu a v rozmedzí rokov 2001 až 2014 vydal 11 albumov experimentálnej minimalistickej hudby.

Prvá stovka 12-eurových lístkov sa už vypredala za necelý deň, momentálne je v predaji 200 lístkov v cene 15 eur. Po ich vypredaní sa cena zvýši na konečných 20 eur.

 Zdroj: TS / Tomáš Tauber / Ore Pole
Foto: Julia Soler - Facebook.com/nonkeen

Tags: