Na World of the Drums sa predstavilo množstvo skvelých hudobníkov

Na World of the Drums sa predstavilo množstvo skvelých hudobníkov BOMBING 9

Tretí ročník festivalu perkusií World of the Drums sa tiež niesol v znamení rytmov bubnov, perkusívnych nástrojov z rôznych končín sveta a nechýbal ani tanec, workshopy a vôňa exotického jedla.

Všetko toto mohli milovníci tohto hudobného štýlu zažiť a vychutnať si počas dvoch októbrových dni v kultúrnom dome Ružinov v Bratislave.

_MG_4714Prvý deň večerného programu otvoril bubenícky ansámbel školy pre nepočujúce deti zo SŠI Hrdličkovej v Bratislave. Diváci mohli vidieť, že hudba sa nemusí dať len počuť, ale aj cítiť. Deti nám pripravili príjemné chvíle pre oči aj uši, kde sa predstavili spoločnou choreografiou a ukázali nám silu rytmu bez použitia hudobných nástrojov v ich podaní.

_MG_4795Nasledovalo vystúpenie všestrannej českej hudobníčky na bicie nástroje a tiež multiinštrumentalistky Markéty Mazourovej nazývanej aj ako „prvá dáma perkusií v Čechách“. Niet sa čo diviť, lebo nám pripravila nezabudnuteľnú show v podaní piesní od známych skladateľov, ale aj vlastnej kompozície. Diváci sa mohli zoznámiť s nástrojmi ako je marimba, log drum, sun drum, ale bolo počuť aj kalimbu. Predviedla tu špeciálnu skladbu na malý bubon, ktorú hrala na obrátenej strane a nezvyčajných častiach tohto hudobného nástroja.

Veľkým zážitkom bola skladba na hudobný obraz, ktorý doslova vyrazil divákom dych a zožal veľký úspech. V jej zložení hudobných nástrojov mali miesto aj alpské zvonce, ktoré samozrejme nechýbali pri jej vystúpení. Zaznelo tu aj djembe, na ktorom si dokonca zahrali diváci z publika, s ktorými celé vystúpenie hudobníčka udržovala slovný kontakt a dodávalo to celému koncertu zaujímavé čaro.

Účastníci festivalu sa mohli zúčastniť krstu CD Dúhové eminencie, kde bolo predstavených aj zopár zaujímavých skladieb z ich albumu.

_MG_4886Výborná atmosféra pokračovala vystúpením úspešnej a sympatickej maďarskej speváčky Szilvie Bognár. Publikum úplne dostala svojím krásnym hlasom a nezvyčajným spôsobom jeho použitia. Táto speváčka sa môže pochváliť aj tým, že získala niekoľko ocenení, ako napríklad „Folk speváčka roka 2004”. V jej podaní sme si vypočuli maďarské ľudové piesne v spojení s world music. V sprievode kapely etNoé, hrajúcej na nástroje, ako sú elektrická gitara, bicie buzuki či mohan, sa diváci vznášali v príjemných tónoch hudby.

_MG_4943Festival pokračoval vystúpením bubeníckej show z Nitry, ktorá spôsobila divákom doslova šok v pozitívnom slova zmysle. Campana Batucada je prvá kapela na Slovensku, ktorá interpretuje rytmy a tanec Západnej Afriky. Diváci sa nechali uniesť do masy energie, rytmu a radosti z pohybu. Sršala všade naokolo a stiahla do svojich rytmov všetkých prítomných. Nachystali pre divákov nezabudnuteľné chvíle v programe špeciálne pripravenom pre tento festival.

Nenechala sa zahanbiť ani skupina Capre zo Šale. Sila ich hudby dvíhala divákov zo stoličiek do tanca. Predstavili sa nám so štýlom ethno-fusion, kde sa spájajú prírodné zvuky etnických hudobných nástrojov, ako napríklad indický sitar, turecký saz alebo oud. Diváci mohli vidieť a počuť nástroje ako austrálske didgeridoo alebo africké djembe. V hudbe boli počuť aj jazz-rockové rytmické sekcie a s použitím elektronických prvkov. Tóny hudby a spevu divákov očarili natoľko, že sa celý koncert tancovalo pod pódiom.

Návštevníci festivalu sa mohli zoznámiť s nezvyčajným nástrojom woodpack. Bol predstavený jazzovým hudobníkom Borisom Čellárom a odzneli na ňom dve zvučné skladby, ktorých zvuk sa šírili otvoreným priestorom a nedal divákom dýchať.

_MG_5112Prvý deň festivalu ukončila momentálne najúspešnejšia slovenská world music skupina BANDA, ktorá sa môže pochváliť tým, že sa už mesiace drží na prvých miestach hudobných rebríčkov (Ethnoclub, WMCE) so skladbami z posledného albumu. Predstavil sa tu aj perkusionista Eddy Portella, ktorý bol ich špeciálnym hosťom a zožal veľký úspech. Pri skladaní svojho repertoáru sa skupina inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou hudbou originálnych aranžmánoch. BANDA nesklamala, hralo a tancovalo sa až do neskorej noci.

Druhý deň festivalu sa niesol v znamení workshopov a programu pre deti a dospelých. Festival pre divákov pripravil až tri workshopy. Campana Batucada učila divákov bubnovať energické brazílske samba-reggae a pridávať sa do skupiny na 2,5-hodinovom workshope bez nároku na honorár.

Na festivale oceňujeme, ako skvelo využil priestory foajé domu kultúry. Naozaj to žilo úplne všade a rytmy sa ozývali z každého rohu.

Večer sa na festivale predstavila skupina Acoustic Gangsters, hudobný projekt gitaristu Petra Luhu a mandolinistu Jozefa Scheinera. Skladby odzneli aj za prítomnosti basgitaristu Juraja Grigláka a nechýbal ani perkusionista Dino de Valeria. Fanúšikovia festivalu toto zoskupenie už pozná z minulých ročníkov.

perkusie-69Martina a František Ďuďovci, rómski súrodenci dostali divákov svojou charizmou, túžbou a radosťou zo spevu. Napriek tomu, že majú zdravotné postihnutie, ich výkonu to neubralo ani trošku a ľudí dojali až k slzám.

Ukázala sa tu aj poľská skupina SANGO v podaní perkusívnych nástrojov a exotických hudobných motívov.

perkusie-77HBVB – Hore Belú voda beží boli, ako všade, kam prídu, hudobným prekvapením. Slovenská folklórna muzika pod vedením Miška Kaščáka, hrajúceho na husliach, zahrala v prestávke. Michal sa prihovoril projektu, poďakoval organizátorke Jarke Vlčkovej a spolu pokrstili nový, ešte bezmenný festival vínom z roku 1989. Festival perkusií trošku zmení formát na festival world music a môžeme sa naňho tešiť už na budúci rok. Hudobníci symbolicky vykopli nafukovacie lopty – zemegule.

perkusie-102Nedá sa nespomenúť aj kapelu Officina Zoe, ktorá bola určite veľkým ťahákom tohto festivalu. Kapela pochádza zo Salenta a môže sa pochváliť svojím albumom Mamma Sirena, s ktorým sa umiestnili na najvyšších miestach európskeho world music rebríčka. V Bratislave vystúpili po prvýkrát a mali tu veľký úspech. Na nohy postavili celé hľadisko, tancoval aj moderátor Potkan, fotograf, jednoducho takmer všetci. Diváci si kapelu dokonca niekoľkokrát vyžiadali späť.

Diváci sa nenechali zahanbiť a spustili spontánnu jammovačku na woodpackoch, ktoré mali k dispozícii vo foajé. Túto energiu plynulo preniesli do KC DUNAJ na afterparty Sango aj GiorgioOfficina Zoe a tancovalo sa až do rána.

Oba dva dni festivalu boli plné hudby a tanca a bohatým programom si návštevníci festivalu určite prišli na svoje. Bola tu možnosť si na vlastnej koži vyskúšať silu nezvyčajných perkusívnych hudobných nástrojov, čo veľa prítomných využilo a ich myseľ je plná nezabudnuteľných zážitkov z týchto hudobných lahôdok.

Foto:

Text: Eva Tesaříková a Martina Jarolínová