Správa, že do Bratislavy prídu Dub Inc., potešila mnohých z nás. A tak sme sa v sobotu 3. decembra schádzali pred vypredaným Ateliérom Babylon v Bratislave. Na Námestí SNP bol zaparkovaný tour bus s francúzskou značkou, zvýšený výskyt dredov pred vchodom, všetci na mieste – môže sa začať.
Sála je vyzdobená nápisom UPRISING a bielymi modelmi zvierat. Atmosféru roztáčajú DJs Natty Youth Sound. Na mieste sa rozdávajú CDčká so summer mixom Dub Inc. a odkazom na aktuálny album So What. Medzi ľuďmi sa pohybuje maskot lev Golian. V zadnej časti sa dajú kúpiť lístky na desiaty ročník Uprisingu za zvýhodnenú cenu, merch od Dub Inc., veci z Uprising shopu aj bongoshopu.
Ako prvý live act prichádzajú na scénu The Skints z Veľkej Británie. Na letnom Uprisingu 2016 patrili k najúspešnejším vystúpeniam. V ich jamajských rytmoch cítiť britský vplyv a tak miešajú reggae, ska, rocksteady s punkom a rockom… Frontman Joshua vo veľkom komunikuje s publikom. Na Slovensku sú po druhýkrát, sú radi, že okrem festivalu si vyskúšali aj klub. Na jeho otázku, kto sa zúčastnil ich letného koncertu, vystrelia do vzduchu dve tretiny rúk a Joshua je príjemne prekvapený a vďačný. Ohlasy publika je počuť od úplného začiatku koncertu. Očarujúca Marcia vystúpila v červených šatách doplnených čiernymi kúskami a počas koncertu hrá na keyboarde, melodike, perkusiách, saxofóne, priečnej flaute aj klávesovej fúkacej harmonike. V setliste majú pripravených asi 9 skladieb, medzi nimi napr. Friends & Business, Ratatat, Rubadub (Done Know), The Cost Of Living Is Killing Me, You Don’t Love Me (No No No) a ďalšie. Zahrali songy, ktoré sme počuli aj v lete, ale aj premiérové. Joshua sa teší, že ľudia spievajú spolu s kapelou a poznamenal: “You can’t spell Slovakia without SKA.” (Slovakia sa nedá vyhláskovať bez ska.) Vokály má na starosti okrem Marcie a gitaristu Johsuu aj bubeník Jamie. Hudobníkov dopĺňa basák Jonathan. Bratislavské vystúpenie je ich posledným, v poradí 111-tym, na európskej šnúre. Únavu však na nich nevidieť, naopak, energiu rozdávajú publiku a to im ju vracia naspäť.
Sála sa plní beznádejne do posledného miestečka a očakáva obľúbených Francúzov. Na scénu vyjdú hudobníci z Dub Inc., ale spevákov nevidieť. Hakim a Komlan začali prvú pesničku spievať ešte zo zákulisia. Keď sa objavia, prekvapuje nás výrazne štíhlejší Hakim. Chlapci vpredu majú oblečené biele tričká, hudobníci sú v čiernom. Nechýba tričko s nápisom “Rude Boy Connection” alebo “Tout ce qu’ils veulent ç’est une France qui ferme sa gueule” (Všetko, čo chcem, je Francúzsko, ktoré zavrie papuľu.) Klub mi umožňuje všimnúť si zblízka Komlanovu kerku zvnútra ľavej paže – je v Braillovom písme. Jeho neskutočný hlas sa mi nikdy nezunuje a dávam za pravdu aj kočkám v predných radoch, ktoré z Auréliena “odpadávajú”. Od začiatku chalani hovoria po slovensky “Ďakujem” a “Slovensko”. Diváci búrlivo reagujú, skáču, spievajú texty… Prierez albumami obsahuje 17 songov plus intro. Ťažisko tvoria piesne z aktuálneho albumu So What, vrátane titulnej piesne, ktorá bojuje proti fašizmu. Niekoľkokrát znie téma utečencov. Nie je sa čo diviť, sami speváci majú pôvod v Alžírsku a Benine. Sú Francúzi, ale nezabúdajú na korene. Pesničky Better Run a Exil venovali bratom z Afriky a Blízkeho východu, pri druhej im celá sála zapaľuje svetielka a zapaľovače. V skladbe Foudagh spieva Hakim nielen “arabským” štýlom, ale aj v berberskom jazyku kabyle. Komlan sedí a hrá na darbuke. Rude Boy spievali všetci až do stop-timu, kedy Hakim roztlieskal publikum a pokračoval reggae časťou (Babylone système met en marge…). V poslednej pesničke pred prídavkom Fils de predstavovali jednotlivých členov kapely, ale dopriali big up aj nám, divákom. Nezabudli ani na osvedčený spúšťač obrovskej energie – posadiť publikum a nechať ho na povel vyskočiť. Prídavok obsahoval tri songy a pri poslednom Sounds Good vzdali hold všetkým vystupujúcim na tomto pódium a Komlan s Hakimom si zahrali hru, koho strana publika hlasnejšie zaspieva text. Aby hrali fair play, dohodli sa na výsledku 1:1. 🙂 Auréliena neskôr stretnem v dave fotiť sa s fanúšikmi. Neustále je usmiaty.
DJi sa opäť starajú o atmosféru, pokiaľ čakáme na posledného interpreta Fyah Son Bantu. Mladý spevák pochádza z africkej Kene, ale momentálne žije v Prahe. So sebou si priniesol United Forces of Dub z Česka. Na pódiu si vystačí aj sám, s obrovskou energiou a naliehavosťou “lieta” po scéne, chrlí sociálne texty o svojej domovine, ale aj rastafariánstve, jednote a láske a okrem rapu aj krásne spieva. Predstavuje aktuálny album Hungry Days (má prekrásny obal). Na krku má dva drevené náhrdelníky s masívnym príveskom Afriky. Krásne vyznieva, keď dáva BRAtislave spievať pesničku Bra Bra. Fyah Son zanechal krásne posolstvo: Music is a mission, not a competition. (Na okraj: bantu je skupina afrických jazykov a v niektorých jazykoch bantu znamená človek, resp. ľudia.)
Ďakujeme chalanom z Uprisingu za vydarený siedmy ročník zimnej edície a tešíme sa už na jubilejný ročník letného vydania!
Text: Martina Jarolínová Foto: Mercedes Ortego Gonzalez