Martin Geišberg a Daniel Špiner sa spojili v projekte Sandonoriko a vydávajú debutový album

Martin Geišberg a Daniel Špiner sa spojili v projekte Sandonoriko a vydávajú debutový album BOMBING

Obaja sú známi z niekoľkých hudobných, divadelných či literárnych projektov a ich cesty prepojilo stretnutie pri výročí Nežnej revolúcie. Martin Geišberg vtedy v Národnom divadle vystupoval sám s gitarou a Daniel Špiner na klavíri doprevádzal Katarínu Koščovú. O tri roky neskôr sa dve silné hudobné osobnosti opäť spojili v projekte Sandonoriko a v týchto dňoch im vychádza debutový album V jabloňovom kraji pod značkou Slnko Records.

Štrnásť nových spoločných skladieb je ukážkovým príkladom, ako v hudbe prirodzene spojiť pesničkársky prístup s improvizáciou, poéziou aj magicko-realistickými textami. Album V jabloňovom kraji je zároveň prvým vydaným nosičom Martina Geišberga po dvanástich rokoch koncertovania, režírovania a tvorby divadelnej hudby. Okrem spevu je na ňom počuť gitary, klavír, akordeón, flauty aj perkusie. O bicie sa postaral Michal Fedor a kontrabas nahral Michal Šelep.

Od začiatku sme s Martinom Geišbergom boli na jednej vlne, lebo hneď z našej prvej debaty spred troch rokov vyplynulo, že obaja radi improvizujeme. Stretli sme sa teda v skúšobni a päť hodín sme hrali bez toho, aby sme sa rozprávali. To bol dobrý signál,“ spomína na začiatky klavirista a skladateľ Daniel Špiner, ktorý je známy napríklad zo spolupráce s Katarínou Koščovou či Andrejom Šebanom a nedávno v Bratislave vystupoval aj ako hosť skupiny Longital na koncerte k 70. narodeninám Mariána Vargu.

Martin Geišberg takisto aktívne pôsobí na slovenskej scéne ako pesničkár, dramaturg, režisér a autor divadelnej hudby. Práve divadlo ho s Danielom Špinerom spojilo najintenzívnejšie. Stalo sa totiž dejiskom ich prvého spoločného projektu Korene – literárno-hudobného predstavenia, v ktorom Martin Geišberg účinkuje s herečkou Táňou Pauhofovou a soundtrack im vytvára Daniel Špiner na klavíri spolu s Patrikom Pačesom na bicích nástrojoch a perkusiách.

Po Koreňoch, ktoré Geišberg so Špinerom doteraz hrávajú v divadle, spravila hudobná dvojica ešte niekoľko ďalších skladateľských počinov pre slovenské divadlá a postupne prešla aj k myšlienke a tvorbe spoločného albumu. „Martin sa po dvanásťročnom koncertovaní spočiatku nahrávania trochu obával, ale fungovalo to veľmi dobre. Pesničky sme vymýšľali na chate v Bošáci a dokončili sme ich v štúdiu v Prešove so Stanom Čorejom a Patrikom Pačesom,“ hovorí Daniel Špiner o debute V Jabloňovom kraji.

Štúdiovka vyšla 2. júna vo vydavateľstve Slnko Records Martin GeišbergDanielom Špinerom v ten istý deň odohrali bratislavský krst albumu v Divadle pod Kostolom. Zúčastnila sa ho aj Táňa PauhofováPatrikom Pačesom z projektu Korene a okrem nových skladieb Sandonoriko tak odzneli aj pasáže z literárno-hudobného predstavenia, pri ktorom to pred pár rokmi celé začalo.

KONCERTY

  • 09.06. Martin, Barmuseum – KRST (krstí Marek Geišberg)
  • 11.06 Ružomberok, Synagóga
  • 18.06. Pezinok, Mlsná Emma
  • 28.07. Poprad, Námestie

Viac info:

 

 

Zdroj: TS / Alexander Čerevka - Slnko records