Magický Benjamin Clementine rozospieval preplnené MMC

BENJAMIN CLEMENTINE BANNER 1920 X 1080

V stredu večer sa nám v MMC predstavil jeden z najoriginálnejších, nepredvídateľných a charizmatických umelcov dnešnej doby Benjamin Clemetine. Tenorový spevák nás aj so svojim parížskym sláčikovým kvartetom preniesol do inej éterickej dimenzie.

Predskokanom bol DJ set Thomas Tracy a Benjaminov dvorný predskokan, ktorý s ním cestuje na celom turné Beaven Waller.

Benjamin Clementine prišiel v 19 rokoch z Londýna do Paríža, kde hrával po kluboch, hoteloch a aj na ulici. Jeho texty sú plné ľudskosti, samoty a pocitov, ktoré každý z nás občas prežíva. Aj preto bolo MMC tak zaplnené a tak sústredené, že vo chvíľkach ticha by mohol spadnúť na zem špendlík a všetci by sme ho započuli.

Spevák, klavirista, multiinštrumentalista, skladateľ a básnik v jednej osobe začal skladbami, ktoré sú pre mňa doslova srdcovkou: Condolence a I won´t complain. Pri piesni Condolence sme sa celá sála nechali presvedčiť na spoločné spievanie. Pri slovách I´m sending my condolence to fear, I´m sending my condolence to insecurities som sa cítila akoby sme spievali hymnu, ktorá v nás má navždy zostať. Keď vyzval na spev iba mužov, tak nás to všetkých odzbrojilo a celá sála začala spontánne tlieskať.

Každá skladba sa rozvíjala a so základnou myšlienkou sa dokázal veľmi zaujímavo inštrumentálne pohrať. Jeho sláčikové kvarteto ho prirodzene dopĺňalo. Ako pri piesni Adios, kedy začal refrén The decision was mine, let the lesson be mine opakovať dovtedy kým ho šepkal a dopĺňal ho kontrabas melodicko-rytmickým sprievodom. Celá skladba bola jedna veľká performance, kedy nám predviedol aký je to okrem speváka aj úžasný zabávač.

Koncert bol súčasťou série koncertov s názvom Dobrý výber, kde spojili svoje sily dve promotérske tímy Gentle Groove Productio a Salek Production. Koncert bol naozaj veľmi profesionálne zorganizovaný a miestami som sa cítila ako vo filharmónii. MMC sa zaplnilo sofistikovanými ľuďmi, ktorí si prišli koncentrovane vypočuť spievanú poéziu performera Benjamina Clementine.