LONGITAL NOVÝM VIDEOM PODPORUJÚ NIČ

LONGITAL NOVÝM VIDEOM PODPORUJÚ NIČ BOMBING 1

Longital pred dvomi týždňami predstavili úvodný singel Rozpletám z nového albumu Divoko, ktorý vyjde 26. septembra vo vydavateľstve Slnko Records. Teraz prichádzajú s videoklipom k pesničke Na horu a dolu, ktorá sa nachádza až na troch albumoch. Pôvodne na štúdiovke Teraz (2010), na albume s Mariánom Slávkom A to je všetko? (2015) a v živej verzii so sláčikovým kvartetom na Longital Suita (2016). Na novom albume síce nebude, ale video je dokonalým premostením k téme divokosti, keďže jeho hlavnými protagonistami sú vlci v prekrásnej scenérii slovenských hôr. Vlčí klip bude navyše odštartovaním spolupráce Longital s iniciatívou Všetko pre nič. Jej cieľom je dôslednejšia ochrana slovenských lesov.

Videoklip ku skladbe Na horu a dolu sa začal natáčať vo Vysokých Tatrách pred rokom, ale kvôli počasiu mohol byť dokončený až teraz. Panoramatické zábery slovenských lesov striedajú detailné spomalené pasáže a tvoria dokonalú kulisu k vlčej zápletke. Autorom je Jakub Majerčiak s tímom filmárov, výtvarníkov a maskérov zo štúdia Redpoint, ktorý strávil v prírode veľa natáčacích dní, aby čo najautentickejšie stvárnil vlčí príbeh o ceste za slobodou. Masky vlkov vytvorila česká výtvarníčka Veronika Psotková a obliekli si ich tanečníci Michal Heriban, Viktória Bigošová a Radoslav Piovarči. Kreatívnym producentom klipu je Ondrej Geče.

Po prvom pozretí klipu sme boli úplne hotoví. Chvíľu som aj rozmýšľal, či by si zábery vyrážajúce dych nezaslúžili skôr orchestrálnejšiu verziu skladby, ale všetci ma ubezpečovali, že takto je to správne,” nadšene hovorí gitarista a spevák Dano Salontay o videu, ktoré má aj environmentálny a hlbší spoločenský odkaz. Longital totiž osem a pol minútovým audiovizuálnym dielom odštartovali spoluprácu s iniciatívou Všetko pre nič a lesoochranárskym združením VLK ako jej hlavným organizátorom. “Vlčím klipom “Na horu a dolu” a aj samotným albumom Divoko by sme chceli podporiť iniciatívu, ktorej víziou je dostať 5% slovenského územia pod vlastnú kontrolu tak, aby bolo chránené pred výrubmi, výstavbami ciest a inými zásahmi. Jednoducho, aby sa s ním nerobilo nič. Aby si príroda samotná bez človeka riadila svoje procesy a aby sme zbytočne nezasahovali do toho, čomu vlastne vôbec nerozumieme,” vysvetľuje speváčka Jana “Shina” Lokšenincová.

longital_bylousyauber-01

Filozofia a ciele združenia VLK majú pre Longital dosah aj v bežnom živote. Podľa kapely by sme si v sebe mali nechávať nedotknuté územia, kde sa veci môžu diať sami od seba a z ktorých nakoniec vychádza aj samotná tvorba. Nie je nutné stále niečo umelo vymýšľať, organizovať, plánovať, prerábať seba aj iných a len sa možno oddať životu, nech si v nás slobodne žije. “Veľmi sa to týka aj umeleckej tvorby a tento spôsob plne využívam aj vo svojom vydavateľstve Slnko Records, kde nezasahujem do toho, s čím naši muzikanti prídu. Nechávam ich prejsť si cestu samých, lebo to je najviac, čo môžu odo mňa dostať, najvyššie nezasahovanie. Paradoxne, v súčasnom svete máme s týmto najviac práce a ako hovorí Vlk: ‘Aby sa s lesmi nerobilo nič, my musíme urobiť veľa’,” uzatvára Shina.

ĎALŠIE INFO:

 

Zdroj: TS / Alexander Čerevka / Slnko Records