Rozhovor s N3O akustika: Nezabudnite, koľko krásy a priateľov máme okolo seba

Rozhovor s N3O akustika: Nezabudnite, koľko krásy a priateľov máme okolo seba BOMBING 2

Prešovská skupina N3O akustika na májovom bratislavskom koncerte predstavila klip k novému singlu Pridaj sa k nám, ktorý vyšiel pod labelom Batelier Records. A my sme vyspovedali dvoch členov Filipa Činčalu (kontrabas) a Paľa Kovaľa (gitara).

 

Ahojte chlapci, ako sa Vám hralo v Bratislave?
Paľo: V Bratislave sa nám hralo výborne, keďže tam hráme často, ľudia chodia na naše koncerty. V takom malom klube, ako je Re:fresh, sa zdalo, že je veľmi plno. Som prekvapený, ako ľudia poznali tie veci. To, že sme z opačnej strany republiky, vôbec necítime, že by nás preto nemali mať radi.
Filip: Hralo sa super a najväčšia šupa bola, že od prvej chvíle, od prvého tónu ľudia trsali. Bola fakt super atmosféra.


N3O akustikaSpájate Jamajku so Slovenskom. Vždy som tvrdila, že toho máme veľa spoločného. Čo ale v tomto spojení vidíte vy?

Filip: Základ oboch týchto kultúr, aj našej, aj jamajskej, je roots – ten koreň, ktorý sa snažíme ponechať si aj my v našej folk hudbe, aj oni v reggae a spájame to spolu.
Paľo: Je to spojenie tých tradičných vecí, čo máme v hudbe aj my, aj oni. Sranda je, že my hráme slovenské reggae, ale chcel by som vidieť jamajskú kapelu, čo by hrala reggae so slovenským nádychom. 🙂 Mohla by niekedy taká vzniknúť.

Nie je ťažké si predstaviť Vaše hudobné vzory. No prezraďte, čo Vašu hudbu inšpiruje?
Paľo: Našu hudbu inšpiruje život, aký žijeme. Máme tu taký svoj prešovský životík. Chceme robiť hudbu zo srdca. Mojou inšpiráciou je veľa hudobníkov. Mohol by som tu spomenúť hudobníkov, od ktorých som bral inšpiráciu, ale človek si chytí gitaru, si zahrá dačo, snaží sa po slovensky si spievať a snaží sa využívať slovenčinu takú, aká je, krásna, hoci na robenie pesničiek je dosť ťažká.
Filip: Pre mňa je inšpirácia, že ráno vstanem. Som hore a hneď môžem robiť na tom, čo ma baví.
Paľo: To je výborné, že môžeme robiť to, čo nás baví.
Filip: To je základ.

Vaše texty sú veľmi príjemné a dávajú nádej, že mladí chalani nad vecami rozmýšľajú a dokonca prinášajú riešenia. Ako k tomu prišlo, že ste sa nevybrali ľahšou cestou prvoplánových textov?
Filip: V prvom rade tie texty priniesol do našej kapely N3O (Dominik), ktorý s nami spieval. Postupom času, ako sme hrali a sme to žili, sme sa stotožnili a pokračujeme v tom ďalej, aj keď už nie je s nami. Texty už môžu byť trošku iné, ale tá myšlienka v tom je stále.
Paľo: Chcel by som povedať, že nie žijeme, ale snažíme sa ich žiť, lebo tie texty sú také, že ak by bežný človek nad tým rozmýšľal, čo všetko tam je a nerobí, tak by bol z toho nešťastný. Treba sa o to snažiť a brať si z toho príklad. Napísal to krásne a Dominik vedel tie texty písať pekne veľmi. My sa snažíme v tom istom hesle pokračovať a robiť to, čo s Dominikom. Chceli sme to robiť ďalej, samozrejme to bude iné, lebo sú to naše texty, ale stále to bude v tom duchu.

N3O akustikaZmena musí začať zvnútra každého človeka. Navrhujete Duchovnú revolúciu. Čo by sa malo zmeniť?
Filip: Zmena by hlavne mala nastať v tom, aby si človek uvedomil, čo robí. Aj keď robí dobre, aj niekedy zle, ale prejde ten čas a si uvedomí, že aha, bolo to dobré alebo zlé. V tom je tá základná zmena, aby sa niečo pohlo ďalej vo svete. Aby k sebe boli ľudia lepší, krajší, nebojovali a snažili sa to zmeniť.
Paľo: Mohol by som dlho rozprávať o tom, čo by sa tu malo zmeniť. Musí začať človek od seba a rozmýšľať nad tým, čo sa deje okolo neho a vnímať a byť tolerantný. Brať ľudí okolo seba takých, akí sú, to je základ. A keď je dakto zlý, tak je zlý, karma dole. 🙂

V ďalšej skladbe vzdávate hold Matke Zemi. Správate sa v podobnom duchu aj v bežnom živote?
Paľo: Ja sa snažím tak správať, aby Matka Zem netrpela, hoci nie som v tomto extrémny. Snažím sa separovať, odhadzovať veci do koša…
Filip: Dnes som mal možnosť byť na chate v lese pol dňa a pre mňa je to neskutočné, keď môžem byť niekde v prírode, dá mi to toľko energie a snažím sa aj ja to dávať Matke prírode. Nie je to vždy v súlade, ale robím všetko preto, aby som bral, len koľko dávam.

13082656_473214702876810_4234949736027103548_nAko si vyberáte nástroje? Ako ste sa dali všetci dokopy?
Filip: Stretli sme sa a potom to šlo. Čo sa týka nástrojov, tak každý má vzťah k niečomu inému. Niekomu sa páčia husle, mne nie, lebo strašne pištia do ucha, preto hrám na kontrabase. 🙂 Každý si to podľa svojho srdca vyberie, čo je jeho. Ide potom už len o to, sa stretnúť, aby to osud doprial, že sa stretneš s tým pravým, s ktorým môžeš hrať.
Paľo: Je to presne o tom, stretnúť tých ľudí, s ktorými vieš hrať. Lebo častokrát sú ľudia, s ktorými nevieš hrať. Preto sa snažíme mať radi, aby sme vedeli spolu hrať. Na gitare hrám už dlho. Oco sa ma na Vianoce spýtal, či chcem snowboard alebo gitaru, vybral som si gitaru a odvtedy na nej hrám.

Kam si ešte chodíte po inšpiráciu? Cestujete?
Filip: Cestujeme… každý deň niekde, z domu do mesta aj do skúšobne. 🙂 Čo sa týka inšpirácie, tak ten každodenný život, žitie ako také, bytie.
Paľo: Ja tiež každý deň cestujem metrom Prešov – Košice. 🙂 Rýchlostná nadzemka. 🙂 Chodíme ale na koncerty, stále sme v nejakom inom meste. Na leto sa teším, budeme mať toľko koncertov, že budeme len stále na dovolenke.

Kde najradšej hráte? V kluboch či na letných festivaloch?
Filip: Najradšej hráme všade, kde ľudia chcú, aby sme hrali. Všetko má svoje čaro, či ulica, či festivaly, alebo klubovky, všade je super. Lebo ľudia sa smejú.

Čo znamená názov N3O?
Filip: S týmto názvom prišiel N3O (Neo), ako náš prvý spevák. Časom sme sa dohodli, že ten jeho názov prejde aj do názvu celej kapely s druhým slovom akustika. Primárne to znamená príroda, sloboda, jednota.

N3O akustikaNedávno ste natáčali klip Pridaj sa k nám, singel k pripravovanému druhému albumu. Ako to vyzeralo?
Paľo: Vyzeralo to tam perfektne. Vyšlo nám krásne počasie, keďže sme to už raz museli prekladať o týždeň neskôr, lebo bolo strašne zlé počasie. Bol taký deň ako v auguste, 25 stupňov, nohy bosé. Prišli tam ľudia, tešili sme sa z toho, bola tam super atmosféra. Všetci tancovali, vysmiati, kávičku sme popíjali. Jarisko to mal krásne vymyslené, vedeli sme, čo ideme točiť. Zuzka Pončáková mu tiež výborne pomáhala, robila choreografie. Bolo to také rodinné, videli sme tam našich fanúšikov, ľudí, čo nás podporujú a sa z toho tešia.
Filip: Bola to veľmi krásna taká prvá skúsenosť. Máme síce už jeden klip, ale to bol taký poloamatérsky, ale teraz sme zažili spoluprácu profesionálneho tímu s Jarisom. Bol to veľmi krásny a nezabudnuteľný deň.
Paľo: Pre mňa to tiež bola veľká skúsenosť, keďže som prvýkrát v úlohe frontmana kapely.

Na albume Vnímaj to svetlo ste spolupracovali s Medial Banana. Čo chystáte do budúcnosti?
Filip: Máme tipy na spolupráce, ktoré by sme chceli. Ale nie je to stopercentné, lebo materiál na nový album sa ešte len dáva dokopy. Možno ešte niečo vznikne časom, nechávame tomu voľnú cestu. Možno niekoho stretneme na nejakom festivale.
Paľo: Ja môžem povedať o novej spolupráci s mojím kolegom Stankom Rusynom, ktorý je z Ukrajiny, z Užhorodu. Spoznal som ho v robote, v divadle a zistil som, že spieva reggae, po ukrajinsky aj rapuje. Hneď som ho zavolal na skúšku a zistili sme, že to funguje. Vie krásne spievať ten vokál a znejú nám pekne hlasy, tak sa z toho teším. To je taká najnovšia oficiálna spolupráca. Môžete ho vidieť aj na najbližších koncertoch.

N3O akustikaKde Vás budeme môcť v najbližšom čase vidieť?
Filip: Všetko nájdete na stránke www.n3oakustika.com a máme tam stále aktualizované všetky koncertíky, ktoré budú. Aj facebookovú stránku môžete sledovať.

Ďakujeme krásne za rozhovor.
Ďakujeme krásne za rozhovor aj my. 🙂

 

Martina Jarolínová
Foto: N3O akustika