Legenda roots reggae na Uprisingu

Legenda roots reggae na Uprisingu BOMBING

Na jubilejný piaty ročník reggae festivalu Uprising sa patrí pozvať aj interpretov, ktorí stáli pri formovaní samotného reggae. Uprising si svoju úlohu tento rok dôsledne splní a pozýva pravú legendu roots reggae. Je ním jedna z najvýznamnejších postáv jamajskej hudobnej scény, 63 ročný veterán Max Romeo.

Max Romeo, vlastným menom Maxie Smith, sa narodil v roku 1947 na Jamajke. Aktívne sa venuje hudbe od 18 rokov. Vtedy vyhral súťaž o najlepší talent a presťahoval sa do hlavného mesta Kingstonu, kde sa naplno venoval svojej tvorbe. 

V hudbe sa pohybuje už štyri desaťročia, má za sebou viac než 35 albumov a spolupráce s významnými producentmi ako Lee Scratch Perry, Bunny Lee, Winston Riley, Derick Morgan, Mad Professor a mnoho ďalších. Za tento čas stihol vyprodukovať množstvo notoricky známych trackov. 

Svoj prvý medzinárodný hit Wet Dream naspieval v 1968. Táto pieseň sa udržala v hitparáde BBC Radio celých 22 týždňov (istý čas bola dokonca umiestnená na 2. mieste za Beatles). Romeo si ale uvedomil, že nechce produkovať „nemravné“ skladby a začal sa sústrediť na vážnejšie témy rastafariánskej spirituality i každodenného života na Jamajke plného chudoby a násilia. Nasledovali hity akoThe Coming of Jah,Babylon Burning aPress Along Joshua.Jeho pieseňLet the Power Fall on Ibola dokonca použitá vo volebnej kampani premiéra Michaela Manleyho.

V roku 1975 Max Romeo v spolupráci s Lee Scratch Perrym naspieval svoje najväčšie single akoSipple out Deh, One Step Forward, Chase the Devil, Three Blind Mice a neskôr ajWar in a Babylon.Zapísal sa u vydavateľstva Island Records, kde bol aj legendárny Bob Marley.War in a Babylon je dodnes klenotom jamajského roots reggae a je jedným z majstrovských kusov Max Romea a Lee Perryho.

V roku 1980 Maxa Romea požiadala skupina The Rolling Stones o spoluprácu pri skladbeDancingz albumuEmotional Rescue.O rok neskôr zas gitarista Keith Richards zo skupiny The Rolling Stones spoluprodukoval Max Romeov album Holding Out My Love to You, na ktorom aj hral.

Hity Max Romea pravidelne ožívajú aj v prevedení iných interpretov. Prednedávnom sme mohli začuť jeho slávnu skladbu Chase the Devil v podaní skupiny Prodigy, ktorá vystúpila v Bratislave. Sample tejto piesne si zapožičal aj rapper Jay-Z v skladbe „Lucifer“. Pieseň Chase the Devil bola použitá aj v populárnej videohre Grand Theft Auto San Andreas.

Festival Uprising si tak do bohatého zoznamu vystupujúcich pripisuje ďalšiu veľkú hviezdu, legendu roots reggae, MAX ROMEO.

Vystupujúci, ktorí doteraz potvrdili účasť, sú: IRIE RÉVOLTÉS (DE/FR),
TARRUS RILEY (JAM), DELINQUENT HABITS (USA),
RAS ZACHARRI (JAM),
STEPPA STYLE (RUS).

Lístky na festival Uprising si možete zakúpiť v sieti Ticketportal za zvýhodnenú cenu 23€ do 6.mája. Od 7.mája budú stáť 27€.

Viac informacií nájdete:

www.uprising.sk

www.facebook.com/uprisingreggaefestival

Max Romeo:

Chase The Devil — http://youtu.be/N505JczoEGI

War Ina Babylon — http://youtu.be/_ILjMmfAGXQ

One Step Forward — http://youtu.be/LAUcTGeqvOw

Wet Dream — http://youtu.be/C79spWeuakU