Jeden svet 2016, to sú aj premiéry slovenských dokumentov

Prichádza 17. ročník festivalu Jeden svet BOMBING

Na 17. Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet (od 13. do 18. októbra v Bratislave) zameranom na filmy s globálnou tematikou, ako sú ľudské práva, životné prostredie, migrácia či udržateľná spotreba, ale napríklad aj geopolitické otázky dneška, návštevníci nájdu aj viacero premiér slovenských filmov. A stretnúť sa budú môcť aj s ich tvorcami.

Slovenskú aj svetovú premiéru si na festivale Jeden svet nájde napríklad film Mir Vam – v preklade Mier s vami. V tejto autentickej roadmovie s prvkami hororu dokumentarista Juraj Mravec cestuje po vojnovej línii zničeného Donbasu, medzi separatistickou Doneckou republikou a Ukrajinou. Stretáva pritom ľudí, ktorým vtrhla do života vojna. Prišli o blízkych, domovy, ale aj istotu “čo bude zajtra”. Premiéra filmu sa koná v nedeľu 16.10. o 17:30 v Kino Film Europe. Po filme sa uskutoční diskusia, ktorej sa okrem tvorcu zúčastnia aj ďalší hostia so skúsenosťami z východnej Ukrajiny.

Ďalšiu premiéru si na Jednom svete nájde film so slovenským štábom a afganskou režisérkou. Film Parlika. Afganská režisérka Sahra Karimi, ktorá študovala na Slovensku, natočila film o živote žien v Afganistane po páde Talibanu prerozprávaný cez príbeh Suraye Parliky, odvážnej ženy, ktorá sa rozhodne vstúpiť do sveta mužov. Do vysokej politiky. Premiéra filmu sa koná v piatok 14.10. o 18:30  v kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Dokument uvedie producentka Barbara Harumová Hessová, ktorá zastúpi režisérku, ktorá sa práve nachádza v Afganistane.

A napokon, svoju festivalovú premiéru si na Jednom svete nájde aj film Cooltúra. V ňom sa režisér Miro Remo zamýšľa nad zmyslom a stavom slovenskej kultúry. Naša kultúra sa podľa neho stala v posledných desaťročiach obchodovateľným artiklom, kvôli čomu jej kvalita podlieha komerčnému záujmu oveľa viac ako predtým. To ju dotlačilo k premene do rôznych, ľahšie stráviteľných žánrov otáznej kvality. Film, ktorými si autor pohneval viacero predstaviteľov toho, čo on v názve filmu nazýva cooltúrou, premietne festival len jedenkrát – a to v utorok 18.10. o 19:00 v kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. V zápätí po filme budú mať diváci príležitosť diskutovať o filme s režisérom osobne.

Festival ponúka program na piatich miestach – v kinách Mladosť a Kino Film Europe, na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, v KC Dunaj a v Open Gallery.

Viac informácií o programe, slovenských aj medzinárodných hosťoch, ako aj vizuál na stiahnutie či informácie o akreditáciách, nájdete na stránke www.jedensvet.sk.

Kontakt: Peter Ivanič, peter.ivanic@clovekvohrozeni.sk, 0910 177 779

Generálny partner filmového festivalu Jeden svet

Nadácia Slovenskej sporiteľne

  

Spoluorganizátori

Zastúpenie Európskej komisie v SR / Kino Mladosť / Kino Film Europe / VŠMU / KC Dunaj / Dom Quo Vadis

 

Partneri

Veľvyslanectvo USA /  Európska komisia / Platforma MVRO / Francúzsky inštitút / Goethe inštitút / Nórske veľvyslanectvo / Poľský inštitút Bratislava / Veľvyslanectvo Kanady / Veľvyslanectvo Švajčiarskej konfederácie / Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku / Veľvyslanectvo holandského kráľovstva / Nadácia otvorenej spoločnosti – EEA grants

 

Hlavní mediálni partneri

RTVS / SME

Mediálni partneri

Nota Bene / Kinema.sk / .týždeň / Citylife.sk / Ženy v meste / Unique / Ticketportal /  in.ba / O mediách.com

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond

Realizované s finančnou  podporou  Úradu  vlády  Slovenskej  republiky – program Kultúra národnostných menšín 2016