Hudba má ľudí spájať – rozhovor s Rebel Babel na Pohode 2018

pohoda 18 2 1

Srdeční Poliaci REBEL BABEL to skvelo rozbalili v piatok na hlavnom pódiu spolu s dychovým orchestrom Textilanka z Trenčína. Postavili na nohy a rozospievali celé publikum. Rebel Babel sú najväčším orchestrom na svete, môže tu hrať každý a do show zapojili aj publikum. Kto ich nestihol v piatok, mal možnosť si ich set zopakovať ešte v NAY tanečnom dome v sobotu. Aj keď som ich vystúpenie videla dva dni po sebe, ani trochu ma neomrzeli. S charizmatickým rapperom L.U.C.om sme sa porozprávali pre Bombing.

Vitaj na Slovensku a na festivale Pohoda. Ako sa ti tu páči? Mal si čas popozerať si to tu?

Áno, mal som na to čas, páči sa mi atmosféra. Myslím, že je to pokojnejšie, pohodovejšie ako väčšina festivalov v Poľsku, atmosféra je priateľská, ľudia sú šťastní. Je tu dobrá energia, ktorú cítim aj v zákulisí, aj medzi ľuďmi. Včera sme boli na Chemical Brothers, dnes máme naše vystúpenie s Textilankou. Keď sme mali nejaké problémy, ľudia boli veľmi dobrosrdeční a pomohli nám so všetkým. Pritom to nie je také samozrejmé, nie je to takto všade, takže rešpekt.

To rada počujem. Ako ste prišli na nápad založiť najväčšiu hudobnú skupinu alebo orchester?

Bolo to spontánne, malo na to vplyv veľa elementov. Stretol som rappera Jana Feat., ktorý je výborný skladateľ a má veľa kontaktov na orchestre a hudobníkov. Tiež ma inšpiroval výborný film Block party, kde hudobníci hrali hip-hopovú hudbu na dychových nástrojoch, čo sa mi veľmi páčilo, malo to úžasný zvuk. No a potom sme začali hrať a rozmýšľať, že založíme orchester, ale taký, ktorý by bol niečím zvláštny, čo by mal niečo výnimočné. Rozmýšľali sme nad tým dva roky, ako to spraviť, až sme a to prišli – založiť orchester, ktorý bude vždy spolupracovať s miestnymi kapelami a orchestrami a tvrdili sme, že to bude najväčší orchester v Európe, ale nevedeli sme, ako to dopadne. Po troch rokoch hral náš orchester s viac ako 7000 hudobníkmi, myslím, že sa z nás stala jedna z najväčších kapiel, máme hudobníkov zo Španielska, Portugalska, Švajčiarska, Nemecka, Slovenska, Českej republiky, je to naozaj úžasné, teraz hráme s Grékmi, Maďarmi, Bielorusmi, Lotyšmi, Litovčanmi, je to úžasné dobrodružstvo.

Takže sa vám páči ten mix a rozmanitosť rôznych národností, etník a kultúr?

Áno, áno, páči sa nám, že Rebel Babel môžete interpretovať viacerými rôznymi spôsobmi. Zachovávame tradície, dávame priestor aj futuristickým prvkom, dávame šancu amatérom zahrať si s profesionálmi, to je dôležité v tomto projekte, vzdelávame, robíme workshopy a spájame štýly, národnosti a jazyky. To celé je Rebel Babel.

Vaša show bola veselá, energická a úžasná a ľuďom sa páčila, bola som tam.

Áno, bolo to krásne. Robím aj svoje sólo vystúpenia, ale po tom, čo som sa dal dokopy s Rebel Babel, je ťažké vystupovať bez nich, lebo s nimi je tam viac energie, väčšia sila dychových nástrojov. Myslím, že s nimi ostanem do konca života, lebo je to jeden z najlepších projektov, ktorého som kedy bol súčasťou.

pohoda 18 2 3

Ale ja myslím, že aj tvoja osobnosť má podiel na úspechu, lebo si zábavný a energický.

No, možno, ďakujem. Vieš, vždy sa snažím dať zo seba 400 %. Dnes to bolo veľmi náročné, keď sme dohrali, bolo to ako hodinové kardio cvičenie. Po vystúpení som sa nemohol ani postaviť, taký som bol zničený. Vieš, keď máš 30 – 40 ľudí na pódiu, je ťažké ostať v pokoji, je to šialené.

Dnes ste hrali s Textilankou, poznali ste ich už predtým?

Nie, bola to krásna spolupráca vďaka Michalovi, organizátorovi Pohody. Keď nás stretol, navrhol nám spoluprácu aj s inými kapelami, ale s Textilankou sme si sadli. Je to vždy pekné, keď nás na festival nielen pozvú, ale aj nám pomôžu nájsť miestne orchestre, lebo inak by sme ich museli hľadať sami. Tu na Pohode sme si spravili tiež nejaké kontakty, je to skvelé. Oni sú zábavní, hrajú tradičnú hudbu, my hráme elektronickú a hip-hopovú hudbu. Je to „bordel“, sú to rôzne štýly, ale tak to máme radi.

Mali ste čas si vystúpenie nacvičiť?

Áno, áno, prišli sme včera, špeciálne aby sme si s nimi zahrali. Mali sme skúšku na futbalovom ihrisku, bolo to šialené. Ale áno, je to veľmi dôležité stretnúť sa s hudobníkmi a nacvičiť vystúpenie, alebo sa o hudbe len tak porozprávať a spraviť workshopy, zahrať si spolu, a presne to sme robili včera.

Vy tiež organizujete rôzne akcie ako Bikenesemble parade a flashmobs.

Robíme toho veľa, mame radi hudbu a naším cieľom je dostať hudbu z klubov, divadiel a filharmónii von medzi ľudí, do ulíc. Začalo sa to, keď bol Vroclav európskym hlavným mestom kultúry. Myšlienkou bolo dostať hudbu medzi komunitu a k ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť ísť na festival alebo do filharmónie, lebo nemajú peniaze alebo z iných dôvodov. Tento projekt má viaceré oblasti, jedna oblasť sú festivaly, ďalšia sú flashmobs a hudba v uliciach.

pohoda 18 2 2

Áno, páči sa mi tento nápad. A ako ste si užili vašu dnešnú show a publikum?

Publikum bolo veľmi hlučné a vyžarovala z neho dobrá energia. Vieš, lebo niekedy, keď hráš, tak ľudia pochopiteľne nepoznajú tvoje texty a hudbu, ale kapely s dychovými nástrojmi sú jedinečné, vždy vytvárajú pozitívne vibrácie, takže ľudia obvykle reagujú pozitívne, aj keď nepoznajú texty a hudbu. Teraz sme mali jeden z najlepších koncertov v zahraničí, mimo

územia Poľska. Včera sme hrali v Nemecku na Rudolstadt festivale, tiež tam bolo veľmi pekne a veľa pozitívnej energie a tu je to podobné, dobrá atmosféra, skvelí otvorení ľudia. To je veľmi dôležité, ľudia, ktorí prídu za hudbou. V hudbe dnes cítiť veľký vplyv marketingu, niektoré kapely sú ako obchodné značky, ako korporácie. Majú veľa peňazí a pevnú stabilnú pozíciu a festivaly ich pozývajú, aby prilákali viac ľudí. Ale niektoré hudobné projekty nemajú toľko peňazí a vytvorenú takúto obchodnú značku, ale hrajú dobrú hudbu a tu môžete vidieť, že ľudia sú otvorení obidvom – aj veľké hudobné mená, aj neznáme kapely, ktoré ale hrajú zaujímavú hudbu, a to je veľmi dôležité.

Ako malé dieťa, sníval si niekedy, že budeš žiť taký život, aký dnes žiješ? Bola hudba tvoja jasná voľba?

Nie, vôbec nie, moja hudobná kariéra bola pre mňa veľký objav. Študoval som práva, mal som rád históriu a mal som sa stať právnikom. Hrával som na gitare… tak to v živote je, že nikdy nevieš, čo sa stane a kde skončíš, to je na tom živote krásne. Hral som na gitaru, písal som rýmy a teraz dirigujem veľký orchester, je to splnenie môjho najväčšieho sna, je to skvelé.

Hudobníci majú veľký vplyv na ľudí. Je podľa teba dôležité, aby ich ovplyvňovali a možno menili ich názory na spoločenskú situáciu a na život?

Áno, Rebel Babel sa veľmi zaujíma o sociálnu situáciu, je to angažovaná, rebelská kapela, bojujeme. Bojujeme za spravodlivosť, lásku, dialóg, toleranciu, za vzťahy s otvorenou mysľou. V Európe dnes máme mier, samozrejme, sú tu aj nejaké regióny, ktoré sú nebezpečné, kde sa stali teroristické útoky a podobne, ale všeobecne v porovnaní s predošlými storočiami je to neuveriteľné. Vždy hrozí nejaké nebezpečie, že vypukne vojna, ľudí rozdelí populizmus, a túto hrozbu chceme ľuďom stále pripomínať, že politici s nami hrajú špinavú hru a my musíme držať spolu, to je veľmi dôležité. Naše vystúpenia sú zábavné, plné vtipov a hry, ale tiež máme pre ľudí aj dôležitý odkaz.

pohoda 18 2 5

Toto bol odkaz včerajšieho vystúpenia Ziggyho Marleyho, videl si toto vystúpenie?

Nevidel.

Lebo odkaz ich vystúpenia bol dosť podobný – spájať ľudí, nerozdeľovať ich a bolo to veľmi pekné.

To je práve jedna z najväčších hodnôt hudby – spájať ľudí.

Čo rád robíš vo svojom voľnom čase?

Teraz, keď skončíme, idem do bike parku Kálnica na bicykle. Prišli sme z Gdanska, zobral som si bicykel, mali sme koncert, skúšku, teraz rozhovor a teraz ideme na bicykle. Bicykle sú môj život, milujem bicyklovanie, ale tiež sa venujem windsurfingu, mám rád prírodu, rád plávam, venujem sa kitesurfingu, bicyklom, je toho veľa.

Tak ďakujem za rozhovor a uži si to.

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Džaro Novák