Disco-soul-hip-hopová streda na Colours of Ostrava

CoO2018 Tereza Gonsiorova 18

Ani daždivé počasie neodradilo návštevníkov festivalu Colours of Ostrava, aby prišli už na prvý deň. Po príchode do areálu sme stretli šťastných ľudí v rôznofarebných pršiplášťoch. Možno aj táto súdržnosť a dobrá nálada nás neodradila baviť sa aj v tak  premenlivom počasí.

Na 21 pódiách bol pre nás pripravený program a stihnúť všetko bolo trochu neľudské, aj keď sme sa o to väčšina snažili. Ako prví už o 13:00 začínali na Letná Filmová Škola Film Stage s dvoma filmami „New Game“ + „Když přijde Kryštof“. O hodinu neskôr na Cylinders Gong Stage bolo uvedené špeciálne predstavenie Leonard Bernstein: MASS v hlavnej úlohe s Vojtěchom Dykom.

Od 15:00 už začali na medzinárodnom diskusnom fóre MELTINGPOT, kde sú pre návštevníkov pripravené zaujímavé diskusie a prednášky po celý čas festivalu. Priznám sa, že my sme včera nestihli ísť ani na jeden program z Meltingpotu, ale určite to ďalšie dni napravíme. Veľkým lákadlom bol pre nás disco-funky-soulový program, ktorý na nás čakal na hlavných stagoch: ČESKÁ SPOŘITELNA STAGE A ARCELOR MITTAL STAGE, KOFOLA CS STAGE.

Na Arcelori to začalo americkou dixilendo-funkovou show chlapcov z Lucky Chops. Po super tancovačke sme sa presunuli na akustickú skupinu Braagas, ktorá nám ponúkla temperamentné rytmy a vokály. Venujú sa piesňam sefardských Židov a balkánskej hudbe. Zároveň hral na hlavnom pódiu synt-popový Future Islands, ktorý nám pripomenul 80-te roky. Spevák Samuel T. Herring nás rozohrial svojimi tanečnými pohybmi, ktorým nemohol nikto odolať a aj v daždi sa tancovalo o dušu.

Keď sa schyľovalo k večeru sme mali možnosť zažiť veľký soulový hlas Nathaniela Rateliffa s The Night Sweats. Ponúkol nám zmes soulu, r´n´b, gospelu, rocku a plno nových tanečných kreácií. Táto kapela sa akoby vracia k starej dobrej americkej hudbe. Bezpochyby nám Nathaniel ponúkol typickú americkú hudbu s veľkou energiou.

Nasledovala jedna z najväčších hviezd festivalu, miláčik žien a mladého publika George Ezra, ktorého hlboký hlas sa ozýval na celú Ostravu. Poslednou piesňou bola jeho Budapest, ktorú sme zaňho skoro celú zaspievali.

Potom sme sa všetci cez blato presunuli na ďalšie pódium, kde na nás čakala Beth Ditto. Dáma v príjemnom lesklom outfite prišla na pódium v sprievode svojej popovej kapely. Hneď sa pochválila jej troma českými slovami, ktoré sa naučila cez Google Translator a pokračovala jej dokonalým spevom počas celého koncertu. Takisto nás nenechala nehybných a roztancovala celú publikum. Počas jej koncertu už nepršalo a tak sme si to mohli užiť bez pršiplášťov.

Zároveň hral na FRESH STAGE pesničkár Jeremy Loops. Ponúkol nám so svojou gitarou zmes popu, folku, hip-hopu, beatboxu a aj reggae. Škoda bolo, že Beth Ditto a Jeremy mali koncert naraz a tieto pódia boli každé na opačnej strane areálu. Bolo ťažké sa presunúť a stihnúť z každého koncertu aspoň niečo. My sme to vzdali a radšej sme po ešte nie celkom známom areáli putovali naspäť na hlavný stage, kde mal začať Pharrel Williams s N.E.R.D.. To, čo predvádzal na pódiu a s nami divákmi bolo úplné šialenstvo. Jeho neustále poskakovanie nás nútilo hýbať každou časťou tela. Poctil nás aj krátkymi ukážkami z jeho featuringov ako Blurred Lines, Hollaback Girl, Get Lucky, Happy, kedy sme sa doslova išli všetci zblázniť.

Včerajší program bol plný tancovania a energických hlasov. Na štvrtok už bola ohlásená zmena programu – London Grammar pre chorobu nepríde. Sme z toho nešťastní, ale čaká nás aj tak veľmi pestrý program.

Text: Magdaléna Bachratá
Foto: Tereza Gonsiorová