CHRONIXX & ZINC FENCE REDEMPTION

CHRONIXX & ZINC FENCE REDEMPTION BOMBING 3

Chronixx11

Dnešná správa je splneným snom mnohých reggae fanúšikov. Na festival Uprising má tento rok namierené najväčší talent a objav svetovej reggae scény za poslednú dekádu. Z Jamajky so svojou kapelou Zinc Fence Redemption príde Chronixx, mladý rasta hudobník, ktorý svojou hudbou dobýja svet.
Chronixx je bez debaty najvýraznejšou postavou novej vlny jamajských reggae hudobníkov, do ktorého mnohí vkladajú veľké nádeje. Krásne spieva, má rozumné texty, pozitívny odkaz a neuveriteľnú charizmu. Reakcie mhohých sa zhodujú, že práve on bude nástupcom Boba Marleyho a zaradí sa raz medzi nesmrteľné legendy reggae. Pokiaľ jeho úspechy sledujete, určite tomuto tvrdeniu dáte za pravdu. Chronixx je umelec o ktorom bude ešte veľa počuť a rozhodne stojí za pozornosť!
Chronixx, vlastným menom Jamar Rolando McNaughton, je vo svojich 21 rokoch ostro sledovanou jamajskou hviezdou. Ako nový objav sa do povedomia širokej verejnosti dostal v novembri 2012 vďaka spoločnému mixtapu s formáciou Major Lazer pod názvom “Start A Fyah”. Týmto projektom vzbudil veľký záujem a jeho meno začalo byť v hudobnom svete čoraz viac skloňované. Charizmatickému a veľmi talentovanému spevákovi už teraz prorokujú veľkú budúcnosť. Jednoznačne patrí medzi najžiadanejších súčasných umelcov a svojim talentom a skvelou doterajšou tvorbou zažiaril aj pred troma týždňami na odovzdávaní Linkage Awards, kde suverénne obdržal hneď tri ocenenia: kultúrny umelec roka, najlepší nový umelec a interpret roka.

img_8429img_9140

Jeho otcom je známy jamajský veterán Chronicle, vďaka ktorému Chronixx s hudbou žije už od narodenia. Už ako malého ho brával so sebou do štúdia, kde mal možnosť vyrastať medzi hviezdami ako sú Burro Banton, Norris Man či Gregory Isaacs. Svoju prvú prvú pieseň “Rice Grain” napísal už v piatich rokoch, kedy ho jeho otec začal podporovať v hudobnej tvorbe. Vytvoril mu aj umelecké meno, Little Chronicle, no neskôr ho jeho priatelia premenovali na Chronixxa. Začal spievať v miestnom kostolnom zbore, a už ako stredoškolák spieval harmónie pre Jermaina Edwardsa a Lutan Fyah. Inšpiráciou a hybnou silou jeho vstupu na scénu v roku 2009 bola smrť jeho brata a spoznanie sa s hudobníkmi, ktorí ho bezpochyby ovplyvnili v budúcej tvorbe. Veľké kamarátstvo s producentom Romainom Arnettom (Teflon) zo ZincFence Recordz viedlo k nahraniu jeho prvého singlu “Behind Curtains”. Text prvotne napísal pre iného speváka, avšak nakoniec to, našťastie, naspieval on sám. Neskôr vypustili ďalšie single ako sú “Warrior”, “Wall Street” a “African Heritage”. Práve formácia ZincFence mu v začiatkoch jeho kariéry pomohla postaviť sa na nohy a dodnes ho sprevádza na koncertoch ako sprievodná kapela. V roku 2010 začal spolupracovať s talentovaným Altym J.O.E. Nunesom a jeho bratmi Aijahom a Jahnoiom. Alty však rok na to, tesne po krste piesne “Rasta Chant” nečakane umiera, kedy sa Chronixx po boku bratov a ďalších umelcov rozhodne na jeho počesť založiť hnutie Jah Ova Evil a dokončiť Altyho debutový album. Na albume spolupracovali aj mená ako Kabaka Pyramid, Protoje, Hempress Sativa a Ky-Mani Marley.

Jeho nasledujúca tvorba sa nesie v duchu troch R: roots, rock, reggae; čo ukázal aj v piesni v 90´s dancehall štýle, “Odd Ras (Nah Follow Nobody)”, kde ostro kritizuje umelcov za ich neadekvátne správanie sa, štýl obliekania, a odchýlenie sa od pôvodnej rastafariánskej misie. Neskôr vypustil von tracky ako sú “They Don’t Know” alebo hymnu roku 2013 “Smile Jamaica” na Honey Pot Riddime od Silly Walks. Na konte má aj množstvo spoluprác s poprednými súčasnými umelcami s ktorými diktuje trend dnešnej jamajskej hudbe. So svojim kamarátom, talentovaným lyrikom Kabaka Pyramidom, pred nedávnom naspievali hit tune “Mi Alright”, takisto má vonku fresh novinku “Who Knows” s Protojem, na ktorú nedávno vypustili aj skvelý klip. Spolu s Protojem, Sizzlom a Kabakom nahrali minulý rok “Selassie Souljaz” pre Royal Order Music, ktorého dub verziu ošéfoval aj Addis Pablo z projektu Suns of Dub.
V apríli 2014 vydal Chronixx vynikajúce EP-čko s názvom Dread & Terrible, ktoré obsahuje sedem skladieb plus tri v dubovej verzii. Nachádzajú sa na ňom skladby ako “Spirulina”, “Eternal Fire”, megahit “Here Comes Trouble”, či rocksteady hymna “Rastaman Wheel Out”, na ktorú Chronixx nedávno natočil aj krátky filmový klip. So svojím debutovým albumom dokázal, že si zaslúži pozornosť hudobného sveta. Je priam neuveriteľné, ako dokáže tak mladý človek strhnúť davy všetkých vekových kategórií, zaradiť sa medzi svetovú reggae elitu a vystupovať ako headliner všetkých zásadných svetových reggae festivalov.

Viac Info: http://www.uprising.sk/