Cestou necestou na jeseň prinesie inšpiráciu do šestnástich miest

Pavlína Adam Great Himalayan Trail

Cestovateľský festival Cestou necestou sa na jeseň rozbieha do mnohých miest po celom Slovensku. Príďte sa inšpirovať na svoje ďalšie cesty a vypočuť si dobrodružné zážitky cestovateľov.

Trojdňový festival v Bratislave sa uskutoční 10. – 12. novembra 2023 v DK Ružinov. Tešiť sa môžete na viac ako 40 prezentácií a diskusií. Hlavnou témou sú ultradlhé túry nielen na americkom kontinente – Great Himalayan Trail, Great Divide Trail, Arizona Trail, Continental Divide Trail, Stezka Českem. Dá sa prežiť pád alebo stretnutie s medveďom? Sú horšie komáre, otlaky či nedostatok vody? Môže ísť na dlhú túru každý? Odpovede sa dozviete na prezentáciách slovenských a českých prednášajúcich Pavlíny Adam, Martina Úbla, Pavla Sabelu, Ivky Smolkovej. O treku GR 221 na Mallorke vám porozpráva Miloslav Daníšek.

Marek Adamech Čile
Marek Adamech – Čile

Dramatické výstupy na šesťtisícovky Ama DablanAconcagua a sedemtisícovku Pik Lenina zažijeme s Janou Vaňkovou, Martinom TatáromMarekom Odlerom. S organizátorom Michalom Knitlom vystúpame na niekoľko sopiek od Ekvádora po Salvádor a nazrieme do neprebádaných miest v Kolumbii. Že sa nedá dobrodružne cestovať s deťmi? O opaku vás presvedčí Zuzana Remišová aj Milan Schnorrer. Pôjdeme do Nórska aj na bežky.

Veronika Kapcová Gorila, Bwindi, Uganda
Veronika Kapcová – Gorila, Bwindi, Uganda

Kam zvyknete vyraziť na týždňovú dovolenku? Marek Adamech odporúča Čile! Stihol obdivovať krásy Torres del Paine aj púšte Atacama a ako na to, poradí aj začiatočníkom. Milovníkov nespútanej prírody potešíme aj prednáškami o IslandeNovom Zélande od cestovateliek Patrície MrázkovejMilady Mili Konečnej.

Michal Tlelka Cesta okolo sveta
Michal Tlelka – Cesta okolo sveta

Okrem užitočných informácií a dychberúcich zážitkov na nás čaká aj veľa smiechu v zábavných prezentáciách obľúbeného Michala Tlelkuceste okolo sveta a o Bangladéši spolu s Milanom Sivokom a neuveriteľné príbehy Jozefa Kmeťa a Pavla Sivého alias Jožiho a PalihoÁzie. Poďte zistiť, prečo sa z nich stali Don Quijote a Sancho Panza. Na cestu okolo sveta nás pozve aj Anton Kečkéš, a to popri bežnom zamestnaní.

Peter Dvorák Seychelly
Peter Dvorák – Seychelly

Komu by chýbalo teplo, nesmie si nechať ujsť púštne krajiny Jemen a Omán od Petra Gregora alebo tropické ostrovy Dominika v Karibiku a Seychely v Indickom oceáne, kam nás zavedie Peter Dvorák. Peter Božik prešiel sám na bicykli 4000 km naprieč Austráliou. Netušil, že sa po päťdesiatke stane študentom. Ak chceš aj ty študovať v Austrálii, viac sa dozvieš na diskusii a v stánku na festivale.

Michal Knitl Sequoia national park
Michal Knitl – Sequoia national park

Ako sa cestuje po krajine, ktorá sa nachádza v občianskej vojne, a to vo vysokom štádiu tehotenstva, nám porozpráva odvážna Petra Kováč. V Sýrii má svoje korene a počúvala o nej už ako malá od svojej babky. S Veronikou Kapcovou Balážiovou sa vyberieme do Ugandy, kde žijú posledné gorily horské. Pozrieme sa aj do národných parkov za inými zvieratami, spoznáme život Uganďanov či slovenský projekt nemocnice. Etnológ a religionista Radoslav Hlúšek nás zavedie do Mexika na guadalupskú púť.

Pavel Dvořák Čína 2023
Pavel Dvořák – Čína 2023

Viktória Horňanová poslúchla volanie srdca a splnila si dizajnérsky sen. V marockej dedine tkala berberskými technikami koberec. Simonu Rapavú zase očarila Kolumbia, a to doslova – šamanmi, tradičnou medicínou a domorodou kultúrou. Peter Šimek si s partiou paraglajdistov zalietal nad Gruzínskom v okolí Ushby.

Slovensko netradične vám predstavia David Slovák (behom) a Ivana Balážová a Gabriel Škabla (na koňoch). Zaujímavé cyklotúry po Európe poradí Tamara ZajacováLukáš Maleček odhalí svoju početnú zbierku navštívených hradov. Matouš Vinš prezradí svoje tipy, ako ušetriť a cestovať pritom naplno.

Petra Kováčová - Sýria
Petra Kováčová – Sýria

Nebudú chýbať ani diskusie s cestovateľmi na rôzne témy a sprievodný program, ako napríklad predstavenie ultraľahkej výbavy na túry a koncerty: Ramivana, Rado van HankoJavor Divotvor.

Cestovateľský festival Cestou necestou putuje aj po mnohých slovenských mestách. Vypočuť si budete môcť prezentácie o putovaní peši naprieč Novým Zélandom a na bicykli naprieč Austráliou, o výstupoch na sopky od Ekvádora po Salvádor alebo o Pacifickej hrebeňovke. Vystúpime na šesťtisícovku Ama Dablam v Nepále, prejdeme sa motorkou po Vietname a vydáme sa na túry na Mallorke a po amerických Rockies. Pavel Dvořák prezradí, ako sa mu žije a cestuje v Číne po pandémii a prečo sa odsťahoval zo Šanghaja na vidiek.

Anton Kečkéš Mount Everest
Anton Kečkéš – Mount Everest

Do viacerých miest zavítame aj s festivalom dobrodružných zimných filmov Snow Film Fest 2023. Pozrieme sa na zážitky z výstupu s lyžami na vrchol 7000-metrovej hory v Nepále, na lyžiach prejdeme Laponsko, zažijeme freeride v nórskych fjordoch, na Sibíri a v Gruzínsku. V poslednom bonusovom filme spoznáte kombináciu lietania na ultraľahkom lietadle spolu so snowboardingom v nedostupných údoliach Álp.

Milo Daníšek GR221
Milo Daníšek – GR221

Celý program, informácie a vstupenky nájdete na https://online.cestounecestou.sk/podujatia

https://www.facebook.com/festivalcestounecestou

https://www.instagram.com/cestou_necestou/

Autor: Martina Jarolínová
Titulné foto: Pavlína Adam