Britská raperka, skladateľka a vizuálna umelkyňa M.I.A. vystúpila na Pohode už v roku 2011. “Jej skvelý koncert bol hlavným dôvodom, prečo sme ju raz určite chceli zopakovať” prezradil Anton Repka v živom vysielaní Rádia_FM.
Okrem dnes predstavenej M.I.A si priblížime aj ďalšie mená, ktoré sa predstavia na trenčianskom festivale POHODA. Viac o týchto umelcoch sa dočítate na konci článku…
Sama pridala zopár ďalších dobrých argumentov prečo sa predstaví na Pohode 2017
Skvelé albumy Matangi (2013) a AIM (2016), na ktorom spolupracovala s producentmi ako Blaqstarr, Diplo a Skrillex, dve MTV Video Music Awards za skladbu Bad Girls (2012), cenu za inovácie vo zvuku na Q Awards (2016), ako aj aktuálne ocenenie NME pre najlepšiu britskú umelkyňu tohto roka. V rámci aktuálneho AIM Tour sa predstaví aj na Pohode 2017.
M.I.A. kombinuje electro, reggae, R&B, rock, hip hop, grime, rap a ázijskú ľudovú hudbu. Tento pestrý žánrový mix vychádza z inšpirácií medzi ktorými spomína umelcov ako Missy Elliott, Lou Reed, The Pixies, Timbaland, Beastie Boys, Björk, The Clash, ale aj Boney M, A. R. Rahman či popové ikony Michael Jackson a Madonna. V jej textoch dominuje kritika konzumného spôsobu života, podmienok pracujúcej triedy, sexuálnych stereotypov, politicky motivovaného násilia a symboly mestského prostredia, revolúcie a etnických konfliktov.
Zbierka prestížnych nominácií M.I.A. obsahuje 49 zápisov
Z nich až pätinu premenila na výhry. Je jediným umelcom ázijského pôvodu, ktorý bol v jednom roku nominovaný súčasne na Grammy a Oscara. História taktiež nepozná umelca, ktorý by mal vo svojej zbierke kombináciu nominácií na Oscara, Grammy, Brit Award, Mercury Prize a Alternative Turner Prize. Jej albumy Arular (52. miesto) a Kala (9. miesto) sa dostali do výberu 100 najlepších albumov dekády 2000 – 2009 podľa magazínu Rolling Stone. Ten istý magazín ju zaradil aj medzi osem umelcov, ktorí definovali toto desaťročie (Bruce Springsteen, Radiohead, Kanye West, Beyoncé, Arcade Fire, M.I.A., Jack White a U2 ). Kritik Simon Reynolds ju pre Guardian dokonca v decembri 2009 označil za umelkyňu desaťročia.
Mathangi “Maya” Arulpragasam sa narodila v Londýne, no jej detstvo poznačilo časté sťahovanie (z Londýna na Srí Lanku, zo Srí Lanky do indického Madrasu, späť na Srí Lanku a následne do Londýna). Jej otec bol totiž politickým aktivistom podporujúcim povstalecké hnutie Tigri oslobodenia tamilského Ílamu. Krátko pred jedenástymi narodeninami spolu definitívne opustili Cejlón (spolu s mamou a súrodencami) a odišli so štatútom utečencov do Londýna. Maya študovala vizuálne umenie, pričom sa venovala móde, maľbe, grafike, fotografii a filmu. Za výstavu po ukončení štúdií bola nominovaná na Alternative Turner Prize (výstava kombinovala tamilské grafiti súvisiace s bojom za nezávislosť s obrazmi londýnskeho života konzumizmu). Na prelome tisícročí ju Damon Albarn zoznámil s frontmankou Elastica Justine Frischmannovou, ktorá ju presvedčila, aby pre jej kapelu vytvorila cover albumu a video z amerického turné. Na turné sa zoznámila s Peaches, ktorá sa stala kľúčovou osobou pre jej ďalšiu kariéru. Povzbudila ju, aby skúsila rozšíriť široký umelecký záber aj o hudbu a oboznámila ju s univerzálnym nástrojom na produkciu hudby Roland MC-505 (synťák, sampler, sequencer a bicí automat v jednom).
Prvé demo so skladbami ako Lady Killa, M.I.A. a Galang nahrala v roku 2003. Skladby sa šírili študentskými rádiami, zdieľaním na internete a v tanečných kluboch. Čoskoro sa tak stala undergroundovou senzáciou. V roku 2005 vydala debut Arular (názov je pseudonymom jej otca a súvisí s jeho povstaleckými aktivitami). Album získal nomináciu na Mercury Prize a špičkové recenzie, pričom bol siedmou najlepšie hodnotenou nahrávkou roka 2005. Priemer 88 bodov na Metacritic ho zároveň radí na deviate miesto spomedzi elektronických/tanečných albumov dekády 2000 – 2010. Na desiatom mieste v rebríčku najlepšie hodnotených albumov je hneď ďalšia jej nahrávka v poradí Kala z roku 2007. Na tomto albume (tentokrát pomenovanom podľa mamy) sa ešte viac prejavili vplyvy ázijskej ľudovej hudby či soundtrackov k tamilským filmom, čo mu dodalo ešte avantgardnejší ráz. Singel „Boyz“ bol jej prvou skladbou v TOP 10 americkej hitparády. Na albume sa nachádza aj jej najúspešnejšia skladba „Paper Planes“, ktorá je satirou stereotypov o imigrantoch. Pesnička bola nominovaná na Grammy (nahrávka roka), patrí medzi 30 najsťahovanejších skladieb digitálnej éry v USA a je siedmou najpredávanejšou skladbou britského umelca tejto doby.
V roku 2008 založila vlastné vydavateľstvo N.E.E.T. Recordings. V tom istom roku spolupracovala s indickým skladateľom A. R. Rahmanom na skladbách k filmu Slumdog Millionare, za čo získala nomináciu na Oscara za najlepšiu skladbu k filmu. V roku 2009 bola nominovaná na Brit Awards (Best British Female Artist). Tretí album Maya (píše sa /\/\ /\ Y /\) vydala v roku 2010. Pre Dazed & Confused ho opísala ako mix dieťaťa, smrti, deštrukcie a bezmocnosti. Maya odkazuje na jej vlastné meno a je jej doposiaľ najúspešnejším albumom v hitparádach. V nasledujúcom roku odohrala skvelý koncert na našom festivale. Začiatkom roka 2012 zverejnila skladbu „Bad Girls“ z pripravovaného albumu. Videoklip ku skladbe jej priniesol dve ocenenia MTV Video Music Awards a ďalšiu nomináciu na Grammy. Štvrtý album Matangi je podľa M.I.A. pokračovaním a kombináciou svojich predchodcov. V septembri minulého roka vydala piaty album s názvom AIM. V tom istom roku získala ocenenie Q Awards v kategórii Innovation In Sound.
8.februára tohto roka zverejnila najnovšiu skladbu P.O.W.A.. Skladbou s vizuálne mimoriadne pôsobivým klipom opäť kritizuje aktuálne dianie, konkrétne plánované stavanie múrov súčasným americkým prezidentom. Pár dní na to sa stala víťazkou NME Awards 2017 v kategórii Vest British Female Artist, keď vo verejnom hlasovaní za sebou nechala dámy ako Adele, PJ Harvey či Dua Lipa. Po Solange, Birdy, Austra, Dillon, či domácej Katke Málikovej, pribudne v line-upe Pohody 2017 ďalšie výrazné ženské meno súčasnej hudobnej scény – M.I.A..
Počas uplynulých týždňov pribudlo množstvo mien
Ako už bolo spomenuté vyššie v článku organizátori ohlásili prostredníctvom svojej facebook stránky a web stránky množstvo umelcov, ktorý si tiež zaslúžia priestor na ich predstavenie. Niektoré mená sú viac niektoré menej známe, ale ako poznáme tým okolo Michala Kaščáka všetko sú to zaručene skvelý umelci.
IDLES – divoký post punk z Bristolu
Títo ostro nahodení hipsteri vám neponúknu bio-fair-trade kávu z nahriatej šálky. Pulz vám ale zvýšia iným spôsobom – divokým post-punkom plným vášne, strachu, hnevu, eufórie, tých najvýraznejších emócií pretlačených cez kombá, efekty a ruky piatich gitarových drevorubačov z Bristolu. BBC, Louder Than War, The Best Line of Best Fit či Annie Mac sa zhodujú, že ťažko by ste hľadali kapelu, ktorá ponúka viac divokej a frenetickej muziky. Návštevníci Pohody hľadať nemusia, keďže IDLES sú ďalším potvrdeným menom ktoré sa tento rok predstavý na trenčianskom letisku. /Viac info.../
Pixvae sú pomenovaní podľa kríženca plodov palmy a broskyne.
Rovnako ako plody tohto stromu aj kapela ponúka nepredvídateľné príchute dvoch hudobných telies: Kouma a Bambazú. Francúzske math-rockové trio Kouma hrá v pomerne netradičnej zostave: gitara, baritónový saxofón a bicie. Ich voľné rockové improvizácie s polyrytmickým prístupom sa znásobili s príchodom členov kolumbijskej kapely Bambazú. Pevný základ hudbe Pixvae dáva pulzujúci groove baritónového saxofónu, perkusií a bicích. Tie dopĺňajú krúživé gitarové rify a fascinujúce melodické „afrokolumbijské“ vokály. Tento unikátny world beatový experiment z francúzskeho Lyonu uvidíte už čoskoro aj na Pohode. /Viac info.../
The Thurston Moore Group
Na Pohodu 2017 príde aj frontman Sonic Youth a jeden z najvplyvnejších gitaristov na svete Thurston Moore. Editor Rolling Stone David Fricke ho zaradil na 34. miesto rebríčka 100 najväčších gitaristov všetkých čias. Podľa magazínu Spin je spoločne so spoluhráčom zo Sonic Youth Lee Ranaldom dokonca číslom jeden medzi gitarovými velikánmi. Moore sa ako 18-ročný fanúšik punku presťahoval do New Yorku, kde začínal ako editor hudobných a literárnych magazínov. V roku 1981 tu s Kim Gordonovou a Lee Ranaldom založil kapelu Sonic Youth, ktorá podľa AllMUsic redefinovala rockovú gitarovú hudbu. Okrem Sonic Youth spolupracoval Moore aj s umelcami ako Yoko Ono, Steve Shelley, ďalej kapelami Sparks, metalovou superskupinou Twilight a mnohými ďalšími. /Viac info.../
Alice Phoebe Lou
Alice Phoebe Lou organizátori ju objavili na minuloročnom Reeperbahne. Vizážou trochu pripomína krajanku Yolandi z Die Antwoord, akurát robí úplne inú hudbu. Určite ale stojí za rovnakú pozornosť. V jej tvorbe je ľahkosť, veľa úžasných nápadov, hravosť a radosť z hrania. Uveríte jej každý tón a každé slovo, nič viac si vlastne umelec nemôže priať. Hrala na festivaloch ako SXSW, na berlínskom TEDx-e a z cudzinky bez domova sa prepracovala na čelo nemeckého a rakúskeho žánrového rebríčka predajnosti na iTunes. Alice zahrá svoje nádherné skladby aj na Pohode 2017. /Viac info.../
Na Pohode zaspieva aj kapela Austra
Speváčka kapely Austra Katie Stelmanis vyrástla na opere, elektronickej a tanečnej hudbe či riot grrrl. Tieto vplyvy skombinovala v snovom synth-pope Austry, v ktorom dominuje jej nezameniteľný vysoký hlas s výrazným tremolom. Od debutu si skupina vyslúžila mimoriadnu priazeň kritikov, pričom Pitchfork dal všetkým trom albumom viac než 7 z 10 bodov. V januári im vyšiel album Future Politics, v ktorom hľadajú pozitívnejšie vízie budúcnosti. Jedným z pozitív blízkej budúcnosti je, že Austra vystúpi na Pohode 2017. /Viac info.../
Raperka Mykki Blanco nám predstaví svoj svojský štýl
Michael David Quattlebaum Jr. vystriedal postupne viacero pseudonymov, kým ostal pri rappujúcej výtržníčke Mykki Blanco. Minulý rok vydal debut Mykki, ktorý je podľa The Wire jednou z najtvrdších a najkonzistnejších výpovedí v súčasnom americkom hip-hope. Neustále rastúcu úroveň jej tvorby potvrdzujú aj skvelé recenzie na MixMagu, Guardiane či Pitchforku. Mykki Blanco príde o svojich kvalitách presvedčiť aj návštevníkov Pohody 2017. Ako 15-ročný vyhral Indies Spirit Award (so svojou experimentálnou divadelnou skupinou). V šestnástich ušiel z domu, postupne získal štipendiá na dvoch prestížnych umeleckých školách, no z oboch odišiel. V roku 2010 robil industrial punk ako No Fear. Zlom v jeho kariére nastal o rok neskôr. To, čo sa začalo ako video-umelecký projekt, vyústilo do dvoch rokov, počas ktorých Mykki Blanco žil ako transgender žena (bez toho, aby sa napokon ženou skutočne stal). /Viac info.../
Hviezda Radio_Head Awards, Katarína Máliková zaspieva na letisku
Katarína Máliková vyrastala v írečitej horehronskej obci Polomka. Od malička spievala a tancovala v miestnom folklórnom súbore. Po základnej umeleckej škole zdokonaľovala svoje hudobné nadanie na banskobystrickom konzervatóriu, VŠMU a na Akadémií umení. Vo svojej tvorbe spojila folklórne inšpirácie s klasickým hudobným vzdelaním a netradičným ansámblom, ktorý tvoria: flautistka Katarína Turčinová, huslista Andrej Turčin, klaviristka Klaudia Kosmeľová, akordeonista Ondrej Druga a najnovšie aj huslistka Žaneta Mariňáková, kontrabasista Janko Tomek a bubeník Tomáš Hríbik. /Viac info.../
Gallowstreet je skvelou dychovkou
Ak si vás na Pohode pred dvomi rokmi získalo newyorské dychové trio Too Many Zooz, tak Gallowstreet sú ich štvornásobnou európskou alternatívou. Tucet muzikantov holandskej kapely úspešne redefinuje pojem dychovka. Ponúka nevšedný mix hip-hopu, trapu, funku, afrobeatu a tanečnej hudby, ktorý rovnako potešil fanúšikov na North Sea Jazz Festivale, ako aj na festivale Lowlands. Na rade sú návštevníci Pohody. /Viac info.../
White Wine
Na Pohode 2017 zahrá aj americko-nemecké duo White Wine, za ktorým je autor filmovej hudby a člen kapiel Tu Fawning a 31Knots Joe Haege. Ten si krátil dlhé chvíle počas ciest na turné komponovaním synth-punkových melódií a beatov na notebooku. Na turné sprevádzal aj kapely Dodos a Menomena, pričom so zvukárom druhej menovanej skupiny Fritzom Brücknerom si hudobne sadli a pustili sa do práce na jeho “hudobných poznámkach z ciest”. Podľa berlínskeho portálu Pop-Kultur sú White Wine takým typom začínajúcej kapely, ktorú sa bojíte booknuť, aby nezatienila veľké mená. /Viac info.../
„Drum ‘n‘ Sax“, takto označujú fanúšikovia hudbu belgickej kapely Blow Trio
Dvaja saxofonisti a bubeník hrajú jazz, punk a elektronickú tanečnú hudbu. Ich vystúpenia sú zakaždým skvelou show, vďaka čomu si rýchlo získali verných fanúšikov v uliciach miest Beneluxu. Krátko na to roztancovali kluby a festivaly po celej Európe, ako aj tisícky ľudí na brazílskej Copacabane. Záhadné trio v čiernych teplákových súpravách a bielych maskách príde začiatkom júla rozhýbať aj letisko v Trenčíne.
Chytľavé kolumbijské melódie a rytmy zaznejú v podaní La Mambanegra
La Mambanerga je deväťčlenný latino-orchester, ktorý vychádza zo salsy New Yorku 70-tych rokov, jamajského dancehallu, kolumbijskej muzikality, funku a hip-hopu. Líder kapely Jacobo Vélez označuje túto zmes break-salsa. V piesňach opisujú dobrodružstvá mýtického hrdinu, ktoré zažil v rodnom meste v Cali, Havane či New Yorku. Od svojho vzniku v roku 2012 odohrali množstvo koncertov na južnej pologuli ako Festival Toque V Buenos Aires, WOMADelaide, WOMAD New Zealand či Perth International Arts Festival. /Viac info.../
Skupina Les Amazones d’Afrique je fenoménom na scéne world music
Idea kapely Les Amazones d’Afrique je postavená na štyroch princípoch: rovnosť, boj proti násiliu na ženách, prelomenie mlčania a koniec beztrestnosti. Les Amazones d’Afrique sa rozhodli použiť hudbu ako „zbraň“ v snahe zmeniť mentalitu, vďaka ktorej pretrváva mimoriadne zlé postavenie afrických žien. Spája ich tiež názor, že hudba môže v ľuďoch spustiť zmenu myslenia a správania. Na ich albume sa podieľal írsky producent Liam Farrell (stojí aj za projektom Mbongwana Star). /Viac info.../
Na Pohode 2017 zahrá aj české urban-folkové duo Kieslowski.
Kapela, ktorá si svojimi krehkými piesňami neobvykle rýchlo dobyla pozície na českej hudobnej scéne, vydala u Indies Scope už niekoľko albumov: Tiché lásky (2011), Na nože (2012), v digitálnej verzii albumy Tanečnice (2012) a remixy Na lože (2013) a Mezi lopatky (2014). Na poslednom menovanom sa producentsky podieľal Jan P. Muchow. Kieslowski za album získali nomináciu na cenu Apollo 2014. Kocábek o albume taktiež napísal: „Krehkosť, šansónova uveriteľnosť, silné melódie, rýdze pesničkárstvo, chuť k zvukovým experimentom aj citlivá schopnosť aranžérsky výsledok „neprepchať“ – to všetko tu je.“ Kieslowski ponúkajú indie-folk mestského typu. /Viac info.../
Kapelou spoza Moravy, ktorá sa predstaví na tohtoročnej Pohode je Ghost of you
Pôvodne experimentálny projekt mladých hudobníkov vznikol počas leta 2012. Jemný spev a melancholické melódie sa postupne vyvíjali až do psychedelického indie-popu s výraznou rytmikou. V marci 2013 vydali prvé EP Ocean K. O EP-čku písal napríklad aj kanadský server dontspreadbullshitspreadmusic.com. Radio Wave zaradilo skladbu Somewhere in the drop of your miracle do relácie Štartér. Nahrávka obsadila druhé miesto v celkovom poradí a klip k nej nasadila do vysielania televízia Óčko. Začiatkom roka 2014 zahrali na Radio Wave Live Session. Neskôr spravili hudobný sprievod k nemému filmu na 40-tom ročníku Letnej filmovej školy v Uherskom Hradišti. Nasledovali koncerty na Sázavafeste, showcase Radia Wave, 25. výročí Nežnej revolúcie na Národnej Triede a mnoho ďalších. /Viac info.../
Zdroj: TS / Anton Repka / Pohoda Festival s. r. o. / PR and Media Director /Redakčne upravené/