23. ročník festivalu POHODA je tu

cropped pohoda 18 2 3

Už zajtra otvorí po 23. krát festival Pohoda. Organizátori aj tento rok pripravili fantastický program, zložený zo skvelého hudobného, umeleckého, diskusného a veľa iného programu. Článok je dlhší, ale odporúčame si ho prečítať až do konca…

Ako byť stále informovaný?

Pohoda opäť prináša svoju aplikáciu pre Android a IOS. Vďaka tejto funkcionalite nezabudnete na žiadny program vďaka upozorneniam. Nestratíte sa, a ak aj áno, aj v tomto vám pomôže aplikácia a pomôže vám nájsť svojich priateľov. V prípade zmien v programe či iných upozornení ste okamžite informovaný a viete si svoj pobyt na trenčianskom letisku naplánovať.

Lístky už oficiálne nie sú

Už pred týždňom ohlásili organizátori festival za vypredaný. To znamená, že ani na bráne sa oficiálne nebudú dať kúpiť vstupenky. Avšak ako všade, a ani Pohoda nie je výnimkou, inzertné portály ponúkajú ešte množstvo lístkov, ale naša rada a taktiež rada od organizátorov: “POZOR NA FALOŠNÉ VSTUPENKY“! Pri takejto kúpe lístka nie je zaručené, že lístok nie je falošný a môžete zbytočne prísť o peniaze a z festivalu nebudete mať nič.

Na letisku bude iba jeden politik

Všetci vieme, že organizátori nepozývajú na letisko žiadnych aktívnych politikov (výnimkou bol už bývalý prezident Andrej Kiska). Keďže aj posledné prezidentské voľby dopadli dobre, tak sa organizátori rozhodli pozvať na debatu novú hlavu štátu. Na festivale sa predstaví pani prezidentka Zuzana Čaputová.

Ako sa dostať na POHODU

Areál Pohody má dve vstupné brány. Jedna je bližšie k mestu zo strany Nozdrkoviec/Biskupíc (Gate B) a je určená pre peších návštevníkov (ktorí prichádzajú z TN či hromadnou dopravou) a bicykle. Vstup na parkovisko pre autá a karavany sa nachádza od obce Opatovce (Gate O). Pre lepšiu navigáciu využite sekciu na webe Ako sa k nám dostať? Parking je vypredaný aj preto vám odporúčame využiť zdieľanú dopravu #spolunapohodu cez webparty, akúkoľvek verejnú dopravu (v Trenčíne premáva z autobusovej a vlakovej stanice na festival kyvadlová doprava) alebo naše špeciálne autobusy. Každý festivalový deň vás špeciálne autobusy privezú až na výstupište neďaleko brány pre peších (GATE B). Po skončení programu na hlavných pódiách vás odvezú spred hlavného pódia (od nemocnice). V predaji je stále zopár miest v mimoriadnych vlakoch z Bratislavy a z Košíc. Lístky na špeciálnu vlakovú či autobusovú dopravu si môžete kúpiť tu: www.pohodafestival.sk/sk/shop.

Kedy to celé vypukne?

Festivalové brány sa otvárajú vo štvrtok 11.7. o 14.00. Parkovisko sa otvára o 12.00. Karavan Parking sa otvára spolu s festivalovým areálom, teda o 14.00. Festival je otvorený nonstop, vrátane stanových táborov a parkoviska, až do nedele 14.7. do 12.00 (kedy treba areál festivalu opustiť). Rodiny s malými deťmi (do 5,99 rokov) a návštevníci s preukazmi ZŤP/ZŤPS majú v rámci brán špeciálne vstupy. Tie sú umiestnené na Gate O na pravej strane brány a na Gate B na ľavej strane. Ľudia s preukazom ZŤP-S musia prísť na festival spolu so sprievodcom. Odchod z festivalu už nie je nutný naraz, ak je držiteľ ZŤP-S schopný odísť z festivalu bez pomoci sprievodnej osoby.

Stanovanie na festivale

Za každým vstupom na festival sa nachádza stanové mestečko, v ktorom je stanovanie zadarmo. Za stanové miesto sa dopláca iba v špeciálnych kempoch: Family park a Family & Silent Camp – tie sú už niekoľko týždňov vypredané a na jeden lístok je možné postaviť si jeden stan. Na stany v PSS Fox Village sú oficiálne dimenzované pre 5 osôb, viac osôb v stanoch môžu povoliť pracovníci recepcie. Ak chcete bývať v rámci stanového mestečka Tent Inn s priateľmi vedľa seba, je potrebné prísť naraz, pretože vouchre na stanovanie sa na mieste vymieňajú za Tent Inn náramky.

Festival s deťmi + vstupy Kids/junior

Permanentky KIDS sa vzťahujú na osoby vo veku od 6 do 12 rokov (vrátane), pričom v ich prípade je nutný sprievod rodiča alebo zákonného zástupcu. Rodič alebo zákonný zástupca musí mať zakúpenú vlastnú platnú festivalovú permanentku. Permanentky JUNIOR sa vzťahujú na osoby od 13 do 17 rokov (vrátane). Návštevníci vo veku 13 – 14 rokov musia byť na festivale sprevádzaní rodičom, resp. zákonným zástupcom. Rodič alebo zákonný zástupca návštevníka vo veku do 14 rokov (vrátane) musí mať zakúpenú vlastnú vstupenku pre dospelú osobu.  Osoby vo veku 15 – 17 rokov musia mať so sebou platný občiansky preukaz – sprievod rodiča, resp. zákonného zástupcu nie je v uvedenom prípade nutný.

Okrem skvelého programu ponúka Family Park aj slušné vybavenie pre rodiny s deťmi. V jeho zázemí je aj kojací a prebaľovací stan, v ktorom nájdete aj mikrovlnnú rúru na zohriatie mlieka. Rodiny si môžu požičať aj káričky. O sluch i komfort svojich detí je potrebné postarať sa primárne svojpomocne. Podmienkou vstupu na program vo Family Parku nie je miesto v stanovom tábore. Do priestoru rodinného stanového tábora sa dostanú len špeciálne označení návštevníci.

Čo si priniesť / nepriniesť / čo nerobiť

Návštevníkom odporúčame obliecť sa do každého počasia. Vziať so sebou teplé i nepremokavé veci, no nebrať dáždniky. Okrem toho je potrebné mať so sebou preukaz poistenca, občiansky preukaz, hygienické potreby, peniaze (resp. platobnú kartu) či potrebné lieky.

Môže sa zísť aj pršiplášť a gumená obuv, určite si vezmite pokrývky hlavy podľa vlastného výberu – šiltovky, klobúky, šatky, atď. Myslite na svoje zdravie a aj na ochranu pred slnkom (opaľovacie krémy, pokrývky hlavy, pitný režim…).

Do priestoru festivalu je zakázané vnášať sklené nádoby a fľaše, pyrotechnické predmety, otvorený oheň a akýkoľvek druh varičov, predmety ohrozujúce bezpečnosť, drogy, psychotropné látky, horľaviny a zbrane akéhokoľvek druhu (vrátane kuchynských nožov), bicykle, skateboardy (a iné boardy…), inline korčule, kolobežky a podobné dopravné prostriedky. Nie je dovolené vnášať magnetofóny, filmové kamery, videokamery (vrátane DV, DV Cam, Beta Cam, Super VHS…), ani profesionálne fotoaparáty či selfie-sticks. Zakázané sú tiež lietajúce drony a podobné mechanické zariadenia. Prísne zakázaný je crowdsurfing (“plávanie” na rukách) aj stagediving (skákanie z pódia). Vo Family parku, vo všetkých stanoch a na tribúnach platí zákaz fajčenia. Zakázané je aj stanovanie na parkovisku a mimo vyhradených priestorov.

Hygiena

Na festivale je k dispozícii vyše 200 splachovacích toaliet, vyše 500 chemických toaliet a niekoľko „minizón malej potreby“ označených piktogramami. Na festivale sú k dispozícii aj WC pre ZŤP návštevníkov. Sprchy a umývarne sa nachádzajú v hygienických centrách oproti Urpiner stage-u, vedľa Orange stage-u a vo Family parku. Upozorňujeme na to, že voda v sprchách a umývarňach pri Orange stage nie je pitná, na pitie vody využívajte cisterny a stánky s občerstvením.

Odpad

Pohoda sa snaží produkovať čo najmenší objem odpadu. Ten, ktorý vznikne, sa mení vďaka aktívnym návštevníkom a dobrovoľníkom na druhotné suroviny, prípadne ho dôkladne vyseparujeme a snažíme sa o jeho ekologické spracovanie. Unikátnym riešením je zriadenie zberných miest, kde vyškolení dobrovoľníci s pomocou návštevníkov dôkladne separujú plasty, papier, kov a bio-odpad. Zberné miesta fungujú nonstop, fungujú aj ako edukačné centrá, kde sa dozviete ako správne separovať a aký je kolobeh jednotlivých materiálov.

Zdravie

Pri akomkoľvek probléme sa neváhajte obrátiť na zdravotníkov, na festivale je 6 pevných stanovíšť záchrannej služby, sú označené červeným krížom na žltom podklade. V stanovištiach zdravotnej služby sú aj chladničky na inzulín či iné lieky. Nehazardujte s látkami, ktoré sú zdraviu škodlivé, ktoré sú zakázané, a ktorých zloženie vám nie je známe. Chráňte sa pred slnečným žiarením (pokrývky hlavy, pitný režim, opaľovacie krémy). Dodržujte základnú hygienu, hlavne si umývajte ruky. Chráňte sa aj pred nadmerným hlukom (štuple do uší sú k dispozícii v Pohoda shope).

Čo by ste podľa nás nemali zmeškať?

Na túto otázku by mohla znieť aj odpoveď: “Treba stihnúť všetko, čo sa dá, vždy sa nájde niečo, čo zaujme.”

Avšak podľa našich skúseností je priam nemožné vidieť úplne všetko a preto odporúčame, ak už nejde niekde váš obľúbený interpret, zájsť si niekam inam, kde to dobre znie alebo kde si skvelo oddýchnete. Všetci z našej redakcie už objavili na Pohode množstvo skvelých hudobných aj nehudobných zoskupení či jednotlivcov, ktorí nám prirástli k srdcu…

Ale ak chcete poznať náš názor, tak tu je:

Určite nezabudnite aspoň raz navštíviť vystúpenie skvelej holandskej kapely Bazzookas (či už v ich autobuse alebo na pódiu), títo blázni stoja zato. Ich hudba a prevedenie je ohromná zábava.

36875960 1802841263086165 8470120337474846720 o
Bazzookas

Ak ich náhodou ešte nepoznáte, skúste si prečítať náš rozhovor https://bombing.eu/hudba-sa-ma-tvorit-srdcom-rozhovor-s-bazzookas-na-pohode-2018/

Štvrtok:

  • Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (Sporka stage) – bude to skvelý zážitok pri otváraní festivalu
  • Para (Sporka stage) – niektorí túto kapelu volajú aj sprchovacia kapela (v čase ich koncertu sa najlepšie sprchuje, keďže sú prázdne sprchy), Para zaručí vždy skvelú zábavu
  • Bolo nás jedenásť (Orange stage) – po minuloročnej skúsenosti odporúčam vidieť a hlavne počuť – bol to veľký zážitok pri piesňach od Jara Filipa
  • Lola Marsh (Urpiner stage) – skvelá dvojica, ktorú objavil Michal Kaščák, je na Pohode už niekoľkýkrát a každý ich koncert bol epický – úžasný.
  • Skepta (Urpiner stage) – britský MC/raper a hviezda žánru grime Skepta. Tento raper získava ocenenia, kade chodí a jeho koncert bude ukážkou toho, prečo to tak je. My ho určite chcem vidieť… bude to veľký náklad…

Aby toho čítania nebolo na dnes veľa, tipy na ďalšie dni vám prinesieme zajtra do obeda a následne môžete čakať aj každodennú reportáž v podobe textu a fotiek po každom dni.