Zvuk for Štiavnica sa vracia na mapu festivalov: sezónu otvoria špičkoví Kompost 3

Zvuk for Štiavnica sa vracia na mapu festivalov: sezónu otvoria špičkoví Kompost 3 BOMBING

Obľúbený jazz-fusion festival Zvuk for Štiavnica sa po ročnej pauze opäť vracia na mapu festivalov. Na aktuálny ročník v dňoch 17.-19. augusta navnadí zahrievací koncert jednej z najkreatívnejších kapiel súčasnej rakúskej scény Kompost 3.

Kompost 3 je štvorica v Rakúsku dobre etablovaných a všestranne talentovaných muzikantov. Spoločnú púť začali v byte tretieho viedenského okrsku (2009), krátko na to sa však stali jednou z najvzrušujúcejších mladých kapiel na scéne jazzu a improvizácie.

Najmodernejší jazz so záľubou v energických rytmoch a fantastickou skladbou. Veľmi odporúčame,” uviedol na margo kapely jeden z najznámejších a najstarších denníkov na svete Wiener Zeitung. Ich povestná kreativita a schopnosť vtiahnuť poslucháčov do fantastických scenérií postavených na jazze, súčasnej hudbe, elektronike či „kompostovaní“ iných žánrov, kapele veľmi rýchlo priniesli prestížne ocenenia, ako nemeckú Bremer Jazzpreis (2014) či BAWAG P.S.K. Next Generation Jazz Award (2014).

Hudobné ceny a dva regulárne a jeden remixový album vydaný na ich domácom labele Laub Records ich okamžite katapultoval z Viedne na medzinárodné pódiá. Nasledovalo turné na podporu tretieho štúdiového albumu Ballads for Melancholy Robots (2015), ktoré zavítalo do viacerých európskych metropol. Nadšené ohlasy však zožali aj v Mexiku či USA.

V súčasnosti kapelu tvoria členovia Martin Eberle (trúbka, krídlovka), Manu Mayr (kontrabas, basgitara), Benny Omerzell (klavír, hammond, klávesy) a Lukas König (bicie). Spoločne s rakúskou speváčkou Mirou Lu Kovacs však stoja aj za projektom pod názvom 5K HD. Na Slovensko zavíta pôvodná inštrumentálna zostava, ktorá sa v sobotu 27. mája predstaví v Kultúrnom centreBanskej Štiavnici.

Organizátori festivalu Zvuk for Štiavnica sľubujú explozívnu hudobnú virtuozitu s nadhľadom. „Je to naša srdcová kapela, kvôli ktorej koncertu sme cestovali aj do zahraničia,“ uvádza Saša Pastorková, zakladateľka festivalu, ktorý v roku 2015 nadviazal na tradíciu letného festivalu Jazznica, avšak v omnoho progresívnejšej forme.

Festival, ktorý sa pôvodne sformoval z nadšenia troch mladých organizátoriek, vyhnal jazz z pôvodných dvoch kostolov do celého mesta. Jaskynné priestory, 200-ročné kostoly, starý zámok, kaviarne, bary, aj ulice. „Zvuk for Štiavnica je koncept, ktorý sa snaží pracovať so silnou atmosférou a umocniť tak zážitok z vynikajúcich hudobných projektov,“ uvádza spoluorganizátorka Júlia Šimková o festivale, ktorého súčasťou sú aj workshopy, divadlá, prednášky a výstavy. Zámerom podujatia je aj prepojenie netradičnej hudby na ešte menej tradičných miestach: jazz-rock so súčasným improvizovaným tancom v uliciach (Frankie Kimono /SK/ a tanečné duo Katarína Rampáčková a Martina Francone /SK/IT/), orientálny jazz z Iránu (Sehrang /IRN/), či džezoví  DJ-i Skalpel (PL) z presláveného britského labelu Ninja Tunes so živou kapelou a VJ-ingom v priestoroch stredovekého zámku. 

Koncert Kompost 3 (AT) 27. mája a festival Zvuk for Štiavnica z verejných zdrojov podporilo Rakúske kultúrne fórum a Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom festivalu. Držitelia karty ISIC majú 20% zľavu zo vstupného.

Viac info:

Zdroj: TS / Júlia Šimková