Začínajúce kapely, poďte hrať do Garáže!

garaz pohoda

Začínajúce hudobné skupiny majú príležitosť predstaviť svoju tvorbu počas série showcase hudobných podujatí v alternatívnom kultúrnom priestore Garáž v Trenčíne. Kapely získajú vlastný honorovaný koncert a účasť na vzdelávacom bloku s profesionálmi v hudobnom priemysle. Otvorenú výzvu Koncertuj v Garáži spúšťa Trenčín 2026 a festival Pohoda, prihlasovanie trvá do 15.mája.  

Trenčín 2026 a festival Pohoda štartujú už tretí ročník projektu. Garáž je najmenšie pódium Pohody, ktoré sa v rámci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 po festivale presunie do mesta Trenčín. Niekoľko týždňov tam slúži ako alternatívny kultúrny priestor s vlastnou dramaturgiou.

Cieľom Garáže však nie je iba obohacovať ponuku podujatí v Trenčíne. Hlavnou ambíciou je vytvárať príležitosti na prezentáciu, vzdelávanie aj sieťovanie pre nastupujúcu generáciu slovenských hudobníkov a hudobníčok, profesionálov a profesionálok z oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu.

Po Garáži v skateparku a minuloročnom programe Garáže v Parku M. R. Štefánika, sa tento rok zameriavajú na začínajúce hudobné kapely.

„V auguste a septembri plánujeme v Garáži sériu showcase (t.j. ukážkových) koncertov. Každé dva týždne sa predvedie niekoľko hudobných skupín. Tie vyberie odborná porota z hudobných zoskupení, ktoré sa môžu až do 15. mája prihlásiť do otvorenej výzvy Koncertuj v Garáži,“ vysvetľuje Zdenka Pepelová, manažérka projektu z tímu Trenčín 2026.

Zapojiť sa môžu začínajúce hudobné skupiny z celého Slovenska bez ohľadu na vek a žáner. Podmienkou je len vlastná hudobná tvorba. Okrem honorovaného koncertu v Garáži získajú kapely aj účasť na vzdelávacom bloku s vybranými slovenskými aj zahraničnými profesionálmi, ktorý poskytne orientáciu vo fungovaní hudobného priemyslu a základné know-how ako sa
v ňom presadiť.

„Kapely sa dozvedia napríklad, čo zahŕňa nahratie albumu, akým spôsobom prebieha booking hudobných skupín do klubov a na hudobné festivaly, či ako dostať svoju hudbu do rádií,“ vymenúva Zdenka Pepelová. Celé znenie výzvy a podmienky zapojenia nájdu kapely na www.trencin2026.eu/garaz.

Bohatá ponuka v Trenčíne

To však tento rok v Trenčíne pre mladé hudobné talenty nie je všetko. Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda v Trenčíne spúšťa prihlasovanie sa na Letnú hudobnú školu pre ľudí nad 18 rokov. Súčasťou workshopu budú konzultácie vlastnej tvorby s odborníkmi v danom hudobnom žánri a tiež živé vystúpenie. Z neho získajú mladí hudobníci a hudobníčky profesionálny audiovizuálny záznam, ktorý im môže ďalej slúžiť na propagáciu vlastnej tvorby. Treba sa však poponáhľať, prihlasovanie do Letnej hudobnej školy je do 28.apríla. Viac info na www.hviezda.eu.

Projekt Garáž spoločne realizujú festival Pohoda a Trenčín 2026 ako súčasť programu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Trenčín 2026 finančne podporujú Mesto Trenčín a Trenčiansky samosprávny kraj, partnerom je Európska únia.

Zdroj: TS Trenčín 2026, Mirka Gúčiková