WWW vypustí Atomovú včelu už v sobotu v KC Dunaj

WWW vypustí Atomovú včelu už v sobotu v KC Dunaj BOMBING

www

Česká kapela WWW pokrstí v sobotu 14. septembra v KC Dunaj svoj nový album Atomová včela. Na špeciálnom koncerte skupiny, ktorá spája rap s elektronikou a industriálom, vystúpi s legendárnym bubeníkom Pavlom Fajtom, známym napríklad vďaka spolupráci s Ivou Bittovou.Domácu scénu zastúpia Modré hory.

“Kdyby soudobá česká hudební avantgarda neměla experimentátorskou skvadru, jistě by fungovala i nadále, zato však s obrovským handicapem. Tím, čím se pro tuzemskou hudbu stala v devadesátých letech Iva Bittová či nedávno zesnulý Filip Topol, stali se v následující dekádě i pražští WWW,” píše portál Česká pozice o projekte, ktorý mnohí kritici považujú za jeden z najkvalitnejích českých hudobných počinov.

“Na Slovensku sa nám vždy hralo veľmi dobre, pretože publikum je tu veľmi energické a spontánne, avšak očakávame hlavne maximálny vklad do koncertu sami od seba. Predsa len, privezieme nový program z aktuálnej platne a tá si vyžaduje to svoje,” hovoria Lubomír Typlt a Ondřej Anděra z WWW.

Noví a “tanečnejší” WWW

Atomová včela je po nahrávkach Neurobeat (2006) a Tanec sekyr (2009) tretím štúdiovým albumom oceňovanej formácie. “Z nášho pohľadu dochádza na Atomovej včele k syntéze postupov, ktoré sme na Neurobeate a na Tanci syker načrtli. Platňa je na prvé počutie prístupnejšia, bez toho, aby sa podhodnocovala. Môžeme povedať, že je tanečnejšia ako predošlé dosky. Kombinácia jasných rytmických liniek a expresívnych textov je na českej hudobnej scéne ojedinelým javom a tento ráz si WWW zachovávajú i s tretím albumom,” opisujú svoju novinku členovia formácie.

WWW vznikli na začiatku 90. rokov v Prahe. Najprv sústredili okolo seba hip-hopovú kultúru a nadšencov, neskôr sa odklonili od klasickej raperskej produkcie, ich skladby vychádzali na nezávislých kompiláciach a vydali sa cestou experimentovania. Okrem zvuku sii dávajú záležať aj na vizuálnej stránke projektu, aj preto im s novým albumom vyšla kniha so všetkými textami. Každá platňa má vlastnú kapitolu, štvrtá s názvom Bonusy prináša doteraz nepublikované texty.

Špeciálnym hosťom WWW na jesenných koncertoch je legendárny budeník Pavel Fajt (Bittová a Fajt, Dunaj, Pluto, Autopilote). “Spoločne budeme hrať na Slovensku prvýkrát, takže sa tešíme na to, že si nás publikum bude môcť užiť v novej zostave a s novou silou,” dodávajú Typlt a Anděra. Fajt je jednou z kľúčových postáv českej alternatívnej rockovej scény od polovice 80. rokov. Bol súčasťou skupiny Dunaj, známy je však najmä kvôli spolupráci s Ivou Bittovou. V 90. rokoch založil formáciu Pluto. V novom tisícročí sa vydal na sólovú dráhu.

Modré hory a ich Bigbeat

Na radosť fanúšikov sa dvojica “rapujúcich básnikov” Modré hory v lete vrátila na festivale Pohoda a krátko na to vypustila von prvý singel a videoklip Country 2008 z pripravovaného albumu. Ešte pred vydaním novinky s názvom Bigbeat však mieria do klubov a vystúpia aj na krste WWW.

Modré hory si pred viac ako piatimi rokmi všimli ľudia so špecifickým vnímaním a nezabudli dodnes. Lyrik a Bene za krátky čas nahrali a vydali asi 50 trekov v podobe dvoch mixtapov, jedného EPčka a jedného eponymného albumu. Vzhľadom na charakter svojej tvorby nepredpokladajú, že sa ich zvláštnym svetom nechajú inšpirovať širšie masy, no o to viac sa tešia, že tí, čo boli na začiatku, sú tu stále s nimi. Ako sami tvrdia, nové piesne tvorili opäť egocentricky pre vlastné potreby a potešenie, radi sa však podelia s tými, ktorí majú ich zvláštnu lyriku a hudobnú estetiku radi. Naživo si môžete ich staršie aj supernové veci vypočuť už v sobotu v KC Dunaj.

Pred, medzi a po koncertoch sa ako dídžeji predstavia Vec a Stroon. Hudobný večer začína o 21:00, lístky budú stáť 9 eur, no môžete si ich kúpiť na bare KC Dunaj aj v predpredaji za osem.

Zdroj: TS

Foto: Hudba.sk