WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA #2

WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA #2 BOMBING 1
Po úspešnom úvodnom koncerte world music platformy a za prítomnosti zahraničných promotérov sa v Bratislavskom klube Ateliér Babylon 26. mája uskutoční pokračovanie, v ktorom sa predstavia ďalšie špičkové slovenské projekty z tejto oblasti.
 .
PaCoRa Trio
Od svojho vzniku patrí táto skupina medzi špičkové etnojazzové súbory na Slovensku. Stanislav Palúch (husle), Marcel Comendant (cimbal) a Róbert Ragan (kontrabas) sú mnohostranní hudobníci, ktorí sa bezpečne pohybujú na poli jazzu, ľudovej hudby aj iných žánrov. Sú vyhľadávaní ako spoluhráči aj ako skladatelia v mnohých projektoch na Slovensku aj v Čechách. Už ich prvý album Pacora Trio vzbudil zaslúženú pozornosť a výborné hodnotenia (4 *BBC Music Magazine, jún 2006). O všestrannosti tria svedčia ich spolupráce, napríklad s Brnenskou Filharmóniou, so speváčkou Jitkou Šuranskou, ktorá získala českú cenu Anděl za ich spoločný album moravských piesní- Nezachoď slunéčko, ako aj s vokálnym súborom Societas Incognitorum, s ktorým vydali úpravy renesančnej hudby na CD Heroes a mnohé ďalšie. Ďalší samostatný album skupiny Fugit Hora, vychádzal zo slovenského a moldavského folklóru s využitím jazzových prvkov. Pacora Trio s úspechom účinkovalo na mnohých zahraničných festivaloch a podujatiach.
Pacora Trio 2
SĽUK, PaCoRa Trio a Marek Pastírik – Ornamenty
Projekt Ornamenty prepája originálnym spôsobom slovenský folklór s jazzom, klasickou a etnickou hudbou karpatskej oblasti. PaCoRa Trio sa spolu s multinštrumentalistom Marekom Pastírikom a Ľudovou hudbou SĽUKu inšpirovali ľudovým piesňami viacerých etník s presahom do iných žánrov. Vzniklo tak pozoruhodné multikultúrne hudobné dielo, spoločný projekt výrazných umeleckých osobností slovenskej scény. Jedinečný zážitok zo živého koncertu podčiarkuje vizuálna stránka projektu, VJing Jána Šicka.
sluk
Balkansambel
V čele tohto zoskupenia stojí hudobník a skladateľ Marek Pastírik (saxofón, duduk, kaval, gajda, taragot). Ako uvádza skupina na svojej stránke: „BALKANSAMBEL je mnohopočetná hudobná formácia, ktorá sa rozhodla vyzvať na súboj všetky krivé rytmy a drkotavé maniere balkánskej ľudovej produkcie.“ Od vlastných aranžmánov balkánskych piesní sa ich repertoár postupne vyvíja. Pod vedením Mareka Pastírika ako skladateľa, ktorý sa inšpiruje balkánskou hudbou aj slovenským folklórom, skupina nachádza vlastný štýl a obohacuje našu hudobnú scénu o nové prvky.
BALKANSAMBELJuro Dufek_gajdyFolk& Bass Orchestra
kombinuje živé hranie na ľudových nástrojoch s elektronických loopmi. Na gajdy hrá Juraj Dufek, syntetizátor a looper obsluhuje Mišo Veselský. Výsledok pomenovali “folk’n’bass”.
  • Mišo Veselský – klávesy, teremin, efekty, koncovka, vokál
  • Juraj Dufek – gajdy, ľudové nástroje
  • Robo Sedílek– beaty, sample, efekty

 

WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA #2
26.5.2015, 19:30
Ateliér Babylon, Kolárska 3, Bratislava
Vstupné v predpredaji : 8 EUR, na mieste 13 EUR
predpredaj: http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/3689/world-music-from-slovakia-2
Zdroj: TS / Jarmila Vlčková