Slováci na Crossroads, tri talentované kapely sa v Ostrave predstavili zahraničným expertom

Slováci na Crossroads, tri talentované kapely sa v Ostrave predstavili zahraničným expertom BOMBING 1

Český hudobný showcase festival Czech Music Crossroads dal aj tento rok priestor trom kapelám zo Slovenska. Publiku, zloženého prevažne z odborníkov zo zahraničia, sa 17. – 18. júla predstavili Ľudové Mladistvá, Katarína Máliková a Balkansambel.

Počas dvoch festivalových dní vystúpilo celkovo až 14 vybraných kapiel z Česka, Slovenska, Maďarska aj Poľska. Medzi pozvanými hosťami boli mnohí zahraniční publicisti, porotcovia uznávaných hudobných rebríčkov a promotéri, pre kapely tak ide o jedinečnú príležitosť dostať svoju tvorbu za hranice. Vyvrcholením prehliadky talentovaných kapiel je vyhlásenie víťazov súťaže Czech Music Crossroads Awards, o ktorých rozhoduje odborná porota a aj návštevníci festivalu.

Ľudové mladistvá

V pondelok 17. júla sa na Stage-i pod věží predstavila kapela Ľudové Mladistvá. Netradičný projekt mladého hudobníka Martina “Majla” Štefánika rozvíril vody slovenského folklóru a ukázal cestu, ktorá môže zaujať nielen mladých Slovákov, ale aj špičkovú svetovú scénu world music. Originálne spracovaná folklórna hudba dokazuje, že aj ľudovky môžu byť trendy.

Ľudové Mladistvá – ‘Hojana’


 

Balkansambel

Nasledujúci deň vystúpil Balkansambel, zoskupenie, ktoré vzniklo už v roku 2009, keď počas festivalu srbského filmu dostali Marek Pastírik a Martin Noga za úlohu postaviť k tejto príležitosti kapelu schopnú odohrať repertoár balkánskych dychoviek. Úlohu zvládli a dokonca tak dobre, že prítomní Srbi odmietali uveriť, že nie sú ich rodáci. Kapela odvtedy s radosťou mieša balkánsku hudbu s jazzovými štandardami aj slovenskými ľudovkami a baví publikum od Indie po Nemecko.

Balkansambel – ‘Svadbarsko’


 

Katarína Máliková band

Na záver festivalového programu vystúpila Katarína Máliková spolu so svojou kapelou. Mladá, ambiciózna speváčka, klaviristka a skladateľka tvorí originálne skladby aj aranžmány ľudových piesní. Jej debutový album s názvom Pustvopol vyšiel koncom roka 2016 a okamžite si získal pozornosť odborníkov aj mnohých poslucháčov. Katarína získala na festivale cenu Czech Music Crossroads expert award – Gratulujeme!

Katarína Máliková – ‘Pustvopol’

Festival Crossroads sa koná v areáli festivalu Colours of Ostrava vo Vítkoviciach, kapely si tak zahrali priamo v originálnom industriálnom parku na pódiách Staré koupelny a Stage pod věží, ktoré skvele dopĺňajú výnimočnú atmosféru. O výbere kapiel každoročne rozhoduje predsedníctvo platformy WOMUSK (World Music from Slovakia, Amity, o.z.), ktorá je partnerom podujatia Crossroads a s finančnou pomocou Fondu na podporu umenia a ďalších partnerov pomáha slovenským interpretom zviditeľniť sa aj v zahraničí. WOMUSK spája predstaviteľov slovenskej hudobnej scény world music a ľudovej hudby so zámerom efektívnejšej komunikácie medzi hudobníkmi a inštitúciami ako aj pri ich zapojení do globálnej world music komunity.

LINKY:

Ľudové Mladistvá – Katarína Máliková – Balkansambel – WOMUSK – Crossroads Festival 

 

Informácie redakcii poskytli PR WOMUSK a Daniela Grečnerová
(PR manažér, Tootoot Live Promotion)