Vystupujúci, ktorí sa po pandemických rokoch vrátia na Pohodu 2022

LFZ3576

Festival Pohoda sa nezastavil ani v pandemických rokoch. V 2020 prišiel s najväčším online festivalom Pohoda in the Air a ja som po prvýkrát videla úplne celý program ročníka. Ten bol koncipovaný rovnako ako pri “veľkej” Pohode – okrem hudby tu bola zastúpená literatúra, vizuálne umenie, diskusie, veda a nechýbalo vítanie slnka.

Ročník 2021 pod názvom Pohoda on the Ground sa vrátil na letisko a bol špecifický piatimi tematickými dňami, ktoré mali pod palcom jednotlivé hudobné kluby. Hlavný program sa opakoval každý deň a limit bol 1000 návštevníkov denne. Diváci tak prichádzali najčastejšie na jeden vybraný deň, aby sa tak mohlo vystriedať takmer 5000 návštevníkov festivalu.

Väčšina vystupujúcich umelcov sa zhodla na tom, že radi vystúpia v nasledujúcich rokoch na plnoformátovej Pohode. Niekoľkí z nich sa zúčastnili na oboch pandemických ročníkoch.

LFZ 0612
Fulu Miziki

Konžania Fulu Miziki nás dostali už cez obrazovky – nástrojmi vyrobenými z odpadu, farebnými kostýmami, ktorými odháňali zlého ducha covidu, obrovskou energiou a nesklamali ani naživo. Teším sa už na ich neobyčajnú farebnú a rytmickú show pred početným publikom.

Shht z Belgicka nás udivili umeleckým videom, v ktorom vystupovali len v slipoch a neskôr aj bez nich. Na Pohoda on the Ground predviedli prvé vystúpenie po pandemickej pauze a diváci sa mohli rozhodovať, či sú šialení alebo geniálni, ale často sa im pripisujú obidve kvality.

pohodaintheair prezidentka1
Zuzana Čaputová

Rovnako ako ďalšej vystupujúcej z Pohoda in the AirSpace Lady. Toto sme vtedy napísali: Zo sedemtisícového coloradskeho mestečka La Junta nám poslala video Space Lady. Dáma s malými klávesmi a helmou s krídlami si získa rešpekt, keď zistíme, že vystúpenie je formou protestu Black Lives Matter. Na križovatke stoja už šesť týždňov s transparentmi. “Make America kind again,” hlása jeden z nich. V podaní svojráznej Space Lady si vypočujeme Stairway to Heaven, Ghost Riders in the Sky, Major Tom a rasistickým policajtom zaspievala Which Side Are You On? s upraveným textom. “Ďakujeme za umelcov, ktorí reagujú na aktuálne spoločenské dianie,” chvália diváci v komentároch.

pohodaintheair liraz1
Liraz

Prekrásny koncert natočený v Tel Avive na dvore medzi domami nám na Pohoda in the Air poslala Liraz so štyrmi iránskymi a jedným irackým hudobníkom. Sama speváčka má zmiešané izraelsko-iránske korene. Sympatická speváčka so sýtym blízkovýchodným hlasom uvádza svoje skladby s tradičnými aj modernými vplyvmi a angažovanými textami. Spoznáme pesničky ako Sal Sal, Shirin Joon, Nozi Nozi a z pripravovaného jesenného albumu zaznie Zan Bezan“Spievaj a tancuj, žena, máš dovolené byť šťastná,” uvedie svoju silnú skladbu Liraz. Tešiť sa na ňu môžeme na tohtoročnej Pohode.

Marina Satti, Grékyňa so sudánskym pôvodom, nahrala pre festival Pohoda in the Air pôvodné i tradičné grécke a balkánske piesne, pričom tento záznam je už najsledovanejším videom v histórii YouTube kanála festivalu Pohoda. V júni 2021 vydala nový singel „Pali“, ktorý je ochutnávkou z pripravovaného albumu. Skladba je hymnou žien, ktoré sa môžu zamilovať bez toho, aby sa vzdali sebavedomia a nezávislosti. Jej prekrásne vystúpenie sľubuje veľký zážitok na Pohode 2022.

LFZ3738
Bazzookas

Bazzookas, holandská ska-rocková kapela, patria do pohodovej rodiny a nesmeli chýbať ani na Pohoda in the Air. Pre ňu nahrali video s ovcami, ktoré im békali do najznámejších hitov a Bazz sa s nimi snažil komunikovať ako s divákmi. Miláčikovia Pohody nás potešia a rozskáču aj na ročníku 2022 vo svojom cool buse a na vítaní slnka.

Wooze z Veľkej Británie a Murman Tsuladze predviedli skvelé vystúpenia na Pohoda on the Ground. Prví menovaní si získali rešpekt, lebo kvôli show museli ako mladí a ešte vtedy neočkovaní ľudia strpieť karanténu pri príchode na Slovensko a aj po návrate do Británie. Ich modré a žlté vlasy by boli tento rok ikonické. Z Francúzska prišli Murman Tsuladze s gruzínskymi koreňmi a človek sa nestačil diviť, čo predvádzajú. Komentáre hovoria o disco pekle, vekslákoch či sobášnych podvodníkoch. No áno, chvíľku neviete, či ste sa neocitli niekde v 80. rokoch. Nejde však čisto o recesiu, hudobníci majú aj rebelantského ducha. Pozrite si ich klip z protestov v Paríži, La flemme de danser.

LFZ 0006
Wooze

Silné vystúpenie a príbeh je aj za ženským afgánskym orchestrom Zohra, ktorý bol súčasťou Pohoda in the Air spolu s premietaním dokumentu Orchester z krajiny ticha. Ten sa natáčal aj na Pohode 2019, kde vystúpili po prvýkrát. Na Pohodu 2022 príde National Orchestra of Afghanistan, ktorého zakladateľom je Ahmad Sarmast, stojaci aj za Zohrou. K dievčatám sa pridali aj chlapci, momentálne pôsobia v Portugalsku a dúfame, že im úrady povolia prísť na Pohodu už o pár dní.

Po diskusiách na Pohoda in the Air a Pohode 2019 sa na letisko vráti aj prezidentka Zuzana Čaputová a so Štefanom Hríbom budú hovoriť o troch rokoch na čele krajiny.

IMG 4484 1
Bez ladu a skladu

Slovenskú scénu vystupujúcu v posledných dvoch rokoch zastupujú na Pohode 2022 Bez ladu a skladu, Drť, Slobodná Európa, The Wilderness, FVLCRVM, Boy Wonder, Modré hory a Miklei, ukrajinská DJka žijúca na Slovensku.

Rok 2022 je rokom znovuzrodenia. Až rok 2023 bude rokom nádychu. Sme vďační, že môžeme robiť festival,” usmieva sa Michal Kaščák.

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Richard Lutzbauer a Martina Jarolínová