V bratislavskom klube Fuga sa prvý raz na Slovensku predstaví švédska skupina Hey Elbow.

V bratislavskom klube Fuga sa prvý raz na Slovensku predstaví švédska skupina Hey Elbow. BOMBING 2

Vo štvrtok, 10. marca 2016 sa v bratislavskom klube Fuga prvý raz na Slovensku predstaví švédska skupina Hey Elbow. Spolu s ňou zahrajú aj skvelí českí inštrumentalisti Superego Kid.

Severská hudobná scéna ponúka v ostatných rokoch množstvo vynikajúcej hudby, neustále sa objavujú noví a noví zaujímaví interpreti. Medzi nich stopercentne patrí aj trio Hey Elbow, ktoré hrá v zostave Julia Ringdahl (spev, gitara), Ellen Petersson (lesný roh, elektronika) a Liam Amner (bicie). Minulý rok vydali na labeli Adrian Recordings výborný album Every Other. „Videli sme ich na koncerte vo Viedni, hrali vonku v zime a napriek tomu, alebo možno práve preto, to malo takú zvláštnu tiesnivú silu. Sme radi, že ich môžeme predstaviť aj bratislavskému publiku,“ hovorí Tatiana Lehocká z agentúry Real Something.

Všetci traja členovia kapely majú hudobné vzdelanie a jazzové korene, takisto záľubu v noise, improvizácii a hudobnej slobode. Ich pesničky majú ťaživú atmosféru, plnú emociálneho náboja, krásnych melódií a nenápadných zvukových detailov. „Zvuk je rovnako dôležitý, ako kompozícia, do skladieb radi pridávame detaily, ktoré si možno niekto nevšimne, môžu to byť len nejaké zvuky či šumy, no hudbe dajú veľa,“ tvrdia unisono všetci traja.

Mimochodom, názov Hey Elbow si vybrali podľa zahrievacieho cvičenia, ktoré sa naučili, keď stáli v publiku a čakali na koncert The Knife. Aj to naznačuje ich hudobnú inšpiráciu. „Naša inšpirácia je však skôr podvedomá, predtým, ako nahráme pesničku, sa nebavíme o tom, čo vlastne chceme. Skúšame a necháme ísť skladbu svojou cestou. Necítime žiadne limity, je to viac intuitívna ako analytická tvorba.

Pred Hey Elbow zahrá štvorica Superego Kid, v súčasnosti jedna z najzaujímavejších kapiel českej alternatívnej scény. Sami svoju hudbu popisujú ako „ambient-noise-rock….. and all that stuff“, za touto krabičkou treba hľadať nevšedné spojenie melódií a gitarového hluku. Svoje nástroje nazývajú „bicí, kolečka, kostičky, pružinky, gigaligadelay a samohrajky“, čo je jasným signálom, že pôjde o skvelú zábavu.

Event: https://www.facebook.com/events/1850586955167915/

Links:

Hey Elbow

Superego Kid

 

Zdroj: TS / Mário Gešvantner