V Bratislave vystúpia hviezdy súčasnej čiernej hudby: Bilal a José James

V Bratislave vystúpia hviezdy súčasnej čiernej hudby: Bilal a José James BOMBING

jose-james-amsterdam

 

Okrem jazzových legiend sa každoročne na Bratislavských jazzových dňoch predstavia aj mená, ktoré na festival prilákajú mladšiu generáciu fanúšikov. Tento rok je táto časť programu mimoriadne zaujímavá, tvoria ju najmä dvaja tridsiatnici, o ktorých ešte budeme veľa počuť.

Bilal a José James patria medzi najzaujímavejšie mená súčasnej čiernej, alebo po novom mestskej hudby. Obaja spolupracujú so špičkami jazzu, R&B, soulu a hip-hopu a mnohí hudobní kritici ich zaraďujú medzi najväčšie spevácke talenty súčasnej americkej scény. Oboch uvidíme už o niekoľko dní v Inchebe na Bratislavských jazzových dňoch.

Moderný jazz, neo soul aj funk

V piatok 25. októbra vystúpi premiérovo na Slovensku José James. 35-ročný hudobník je novou hviezdou moderného jazzu, no v jeho skladbách nájdeme aj soul či elektroniku. Talentovaný spevák a skladateľ sa však nenecháva spútavať žánrami a medzi svojimi fanúšikmi má aj početnú mladú hip-hopovú generáciu.

Už po vydaní prvého albumu The Dreamer (2008) sa objavil v lineupoch najprestížnejších festivalov ako North Sea Jazz, Tokyo Jazz a hosťoval na nahrávkach hviezd ako Jazzanova alebo Basement Jaxx. V súčasnosti koncertuje v Európe s aktuálnym tretím sólovým albumom No Beginning No End, ktorý vydalo v januári jedno z najprestížnejších svetových vydavateľstiev Blue Note.

Ešte zvučnejším menom pre fanúšikov nového soulu je Bilal, ktorý vystúpi v Inchebe v sobotu 26. októbra. Erykah Badu, Beyoncé, Jay Z, Dr. Dre, Common, Guru, J Dilla, The Roots či Robert Glasper – to je len pár mien, s ktorými tento 34-ročný spevák, skladateľ a producent spolupracoval.

Bilal, ktorý je podľa kritikov aj fanúšikov momentálne jedným z najlepších R&B/neo soulových spevákov, má vo vlastnej diskografii tri oficiálne vydané albumy a jeden bootleg – album Love for Sale. Ten malo v roku 2006 uviesť na trh vydavateľstvo Interscope, no po tom, ako unikol na internet, sa jeho druhá štúdiovka oficiálneho vydania nikdy nedočkala. Jeho najnovším počinom je tohtoročná kritikmi oceňovaná novinka A Love Surreal, ktorú predstaví aj v Bratislave.

Jedným z najočakávanejších vystúpení v rámci festivalu je aj nedeľný koncert acid-jazzovej legendy The Brand New Heavies. Posledný deň festivalu už tradične patrí fanúšikom funkovej hudby a aj tento rok sa majú na čo tešiť. Do Bratislavy 27. októbra zavíta kapela, ktorá ma na konte tanečné hity ako Dream On Dreamer, You’ve Got A Friend či Never Stop. Na Bratislavské jazzové dni príde kapela rozšírená o dychovú sekciu, takže návštevníkov čaká poriadna párty.

Program Džezákov aj tento rok prináša na Slovensko to najlepšie, čo momentálna nielen jazzová scéna ponúka. V bratislavskej Inchebe posledný októbrový víkend od 25. do 27. októbra budú koncertovať hviezdy svojho žánra, špičkoví speváci a skutoční majstri svojich nástrojov. V piatok sa po José Jamesovi predstaví Joshua Redman so svojím Quartetom, v nedeľu pred funkovým záverom odohrá koncert jeho kolega, hviezdny saxofonista Chris Potter. Sobotný večer bude po Bilalovi patriť superprojektu svetovej trojice Scott Henderson, Jeff BerlinDennis Chambers.

Kompletný program festivalu a informácie o vstupenkách nájdete na www.bjd.sk

Zdroj:  Silvia Turnerová, PR manažérka Bratislavských jazzových dní.