Uprising oslavuje 15 rokov

08 uprising 73

Uprising už v piatok 26. augusta 2022 oslávi svojich 15 rokov.

V 2008 začínali ako reggae festival a v tomto žánri sa vypracovali na najväčší stredoeurópsky festival. Aj keď neskôr zmenili meno a vynechali z neho slovo reggae, milovníkov jamajských rytmov priťahujú aj z okolitých krajín. Stali sa obľúbenou bodkou na záver leta v krásnom areáli na Zlatých pieskoch v Bratislave. Názov aj termín konania odkazuje na Slovenské národné povstanie.

01 uprising 59

Uprising na Slovensko priniesol množstvo najzvučnejších mien žánrov od reggae cez dancehall, ska, latino či hip-hop, až po dub, dubstep, ragga-jungle a dnb. Nechýbala kapela Boba Marleyho The Wailers ani jeho synovia Ky-Mani a Julian Marleyovci a vnuk Jo Mersa Marley, Bunny Wailer z pôvodných The Wailers aj syn Petera Tosha, tretej legendy z The Wailers – Andrew Tosh, Skatalites, Inner Circle, Jimmy Cliff, Lauryn Hill, Shaggy, Sean Paul, UB40, Macka B, Capleton, Lee Scratch Perry, Mad Professor, Eek-a-mouse, Isreal Vibration, Deadly Hunta, Onyx, Nneka, DubFX, LoopTroop, Pendulum či európski obľúbenci Dubioza Kolektiv, Dub Inc., Irie Révoltés, ktorí tu pred rozpadom odohrali posledný koncert na Slovensku a neskôr sa vrátil jeden z členov Mal Élevé so sólo koncertom, Gentleman, Alborosie, 5’nizza, Movits!, Mellow Mood… S Uprisingom sa spája aj vznik kapely Medial Banana, ktorá na festivale predstavila aj úspešnú spoluprácu s Polemicom.

21 uprising 101

Tradíciou sa stali aj zimné vydania Uprisingu v interiéri a rôzne nápadité súťaže a udalosti – Uprising dáva možnosť novým kapelám, kreatívnym návštevníkom, voľbám kráľovien festivalu a budú sa konať aj uprisingové sobáše. Pred rokmi sme zažili aj zásnuby na hlavnom pódiu.

Festivalu sa nevyhli ani negatívne udalosti, ako zrušenie programu pre búrky a silný vietor, kedy v areáli spadol strom alebo keď na winter edition v 2011 vypukol v budove požiar. Tak ako každú kultúrnu udalosť, aj Uprising zasiahla pandémia v rokoch 2020 a 2021. Zareagovali komornou Wakelake edition a Uprisingčekom pre menší počet návštevníkov.

Organizátori, interpreti aj diváci sa už tešia na plnohodnotný ročník s oslavami pekného výročia. Line-up vyzerá úžasne nadupaný s mnohými sprievodnými akciami. Nezmeškajte to a buďte pri tom!

Lístky v predpredaji: https://www.uprising.sk/vstupenky-2022/
Program: https://www.uprising.sk/program/

47 IMG 6330
Autor: Martina Jarolínová
Foto: Veronika Selepková