Turné Lukáš Oravec Quartet feat Wayne Escoffery

Trumpetista Lukáš Oravec vyráža na festivalové turné po Slovensku a Čechách BOMBING 4

V októbri 2018 sa uskutoční festivalové turné projektu slovenského jazzového trumpetistu Lukáš Oravec Quartet (SK/CZ). Turné sa koná v Česku a na Slovensku a pozvanie na spoluprácu prijal mimoriadny hosť, hviezdny saxofonista Wayne Escoffery (USA).

Projekt sa predstaví na festivaloch:

23.10. – Kolárovo, Espresso Club  (SK)

24.10. –  Šahy, MyHont Café (SK)

25.10. – Dolný Kubín, Kubínska Hudobná Jeseň (SK)

26.10. – Piešťany, La Musica (SK)

28.10. – Praha, Reduta (CZ)

 

Lukáš Oravec Quartet feat Wayne Escoffery (USA)

Lukáš Oravec – trúbka, krídlovka
Wayne Escoffery – saxofón
Ľudovít Kotlár – klavír
Tomáš Baroš – kontrabas
Marián Ševčík – bicie nástroje

www.lukasoravec.com

Skomponovanie nových skladieb a ich verejné uvedenie podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.

Formácia Lukáš Oravec Quartet (SK/CZ) vznikla začiatkom roku 2012. Svojou kvalitou okamžite zaujala jazzových nadšencov. Kapela odohrala rozsiahlu šnúru klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe. Quartet získal najvyššiu cenu súťaže Young Faces of Slovak Jazz a zároveň cenu za „interpretačný výkon“ lídra quartetu. V roku 2013 vydali debutový album s názvom „Introducing Lukáš Oravec Quartet“, ktorý získal cenu ESPRIT za najlepší slovenský jazzový album roku 2013. V roku 2015 vydáva dva albumy. Album „Piotrology“ Lukáš Oravec Quartet feat Vincent Herring (USA) a album Kulosaari, ktorý získal nomináciu na cenu Radiohead Award 2015.  V roku 2016 vydáva najnovší album kvarteta „Ali“, ktorý získal nomináciu na cenu Radio Head 2017 a zároveň získal cenu “ESPRIT” za najlepší slovenský jazzový album roku 2016, čím sa stal najviac oceneným jazzovým projektom za posledných päť rokov. Quartet spolupracuje s najlepšími hudobníkmi z európskej a americkej jazzovej scény, s Rick Margitza, Vincent Herring, Andy Middleton, Danny Grissett, Wayne Escoffery, Kalmán Oláh, Miroslav Vitouš, Peter Erskine, Benito Gonzalez, Gabor Bolla a s mnohými ďalšími..

Trumpetista Lukáš Oravec vyráža na festivalové turné po Slovensku a Čechách BOMBING 5

Wayne Escoffery je jazzový saxofonista pôsobiaci na newyorskej scéne. Jednou z najvýraznejších saxofónových postáv na jazzovej scéne svojej generácie. Známy zo spoluprác s Carlom Allenom, Montym Alexanderom, Ericom Reedom alebo Charles Mingus Big Bandom, s ktorým v roku 2010 vyhral cenu Grammy. Je stálym členom Tom Harrell Quintetu už od roku 2006. V roku 2014 vyhral cenu Downbeat ako „Rising Star“ v kategórii tenor saxofonista. Magazín All About Jazz na čele s J. Robert Bragonier sa vyjadril, že „Wayne Escoffery je talentovaný mladík schopný dlhých plynúcich frází, pozoruhodnej tvorivosti a širokého rozsahu jazzového jazyka“.

Lukáš Oravec je slovenský jazzový trumpetista a skladateľ. Dvakrát (2014, 2017) ocenený cenou ESPRIT za najlepší jazzový album roku. Na svoje konto si pripísal množstvo spoluprác s osobnosťami domácej i svetovej scény ako Bob Mintzer, Wayne Escoffery, Danny Grissett, Rick Margitza, Kálmán Oláh, Vincent Herring, Miroslav Vitous, Peter Erskine, Gábor Bolla či Benito Gonzalez. Je členom rozhlasového Big Bandu Gustava Broma.Marian Ševčík je jedným z najvplyvnejších slovenských bubeníkov svojej generácie. Účinkoval na jazzových festivaloch v Rakúsku, Nemecku, Švédsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Holandsku, Poľsku, Španielsku a USA. Marián hral a nahrával s hudobníkmi ako Joel Frahm, Boris Kozlov, Igor Butman, Benito González, Joel Frahm, Deborah Davis, George Mraz, Alex Sipiagin, Mary Stallings, Essiet Okon Essiet, Donny McCaslin, Joe Cohn, Igor Butman. Quartet dopĺňa žiadaný český kontrabasista Tomáš Baroš. Patrí k najmladším talentovaným kontrabasistom na jazzovej hudobnej scéne. Zároveň najvyhladávanejším a oblúbeným sidemanom svetovej jazzovej špičky koncertujúcej na našom kontinente (Arturo Sandoval, Bob Mintzer, Louis Hayes, Benny Golson atď.). Tomáš Baroš je člen najprogesívnejších jazzových formácií doma a v zahraničí. Napríklad v kapele Harryho Sokala Three Tenors alebo v Rozhlasovom Big Bande Gustava Broma.

Ľudovít Kotlár je slovenský jazzový klavirista, skladateľ a aranžér, ktorý je absolventom Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne a Akademy Muzycznej im. Karola Szymanowskiego v Poľských Katowiciach. So svojím triom získal na súťaži Nové tváre slovenského Jazzu cenu za vynikajúci kolektívny výkon a sólové výkony (2013).

Trumpetista Lukáš Oravec vyráža na festivalové turné po Slovensku a Čechách BOMBING 6

Lukáš Oravec je zázračný mladý trumpetista s ohněm v těle a s nezdolnou kreativitou v mysli. V jeho kvartetu se exkluzivně představí americký pianista Aaron Goldberg, který má za sebou hraní třeba s Kurtem Rosenwinkelem, Joshuou Redmanem, Wyntonem Marsalisem, Nicholasem Paytonem či Freddiem Hubbardem. Rytmiku obstará osvědčená dvojice Tomáš Baroš a Marian Ševčík.

(Festival Jazzinec Trutnov)

 

Slovenský trumpetista a skladatel Lukáš Oravec je pravidelným hostem českých klubů a festivalů, a to jak se svojí vlastní kapelou, tak jako sólista bigbandů nebo speciální host v projektech jiných kapelníků. Prorokem je však i doma, kde si už ve svém poměrně mladém věku vydobyl pozici jednoho z nejuznávanějších jazzových hudebníků nejen nastupující generace. Svou dlouhodobě fungující kapelu často obohacuje výjimečnými hosty, především z kolébky jazzu, USA. Jeho nejnovějšího hosta, hvězdného Aarona Goldberga.

(Festival Jazzfest Brno)

 

„Lukas Oravec is a wonderful young trumpet player who plays and writes with lots of fire and creativity. His music has a distinctive sound as does his playing. He and the musicians Lukas surrounds himself with are a force to be reckoned with. I think you will enjoy this wonderful music as well as hearing the band play live.“

(Bob Mintzer)

Zdroj: TS, Žaneta Kravcová
Foto: Rudolf Baranovič