Temperamentná hudba a tanec podľa mexických tradícií ožije na festivale Día de los Muertos

dia muertos

Žiarivé kvety, zdobené lebky, kostlivci a najmä skvelá hudba neodmysliteľne patria k slávnemu mexickému sviatku mŕtvych. Día de los Muertos zavíta aj do Bratislavy, a to ako pestrofarebný festival latinsko-americkej hudby. Vďaka nemu ožijú v stredu 31. októbra v budove YMCA (MMC a Hopkirk) mexické tradície. K ním neodmysliteľne patrí mariachi, ktoré bude na pódiu hrať originálna mexická kapela Mariachi Espuelas. Bohatý repertoár latinsko-amerických štýlov predvedie temperamentná kubánska kapela Mezcla Orquesta.  To najlepšie z horúcich rytmov pripravia DJi Danny Alvéz, Mario Lopez, Tropicalista a El Rey. NA festivale Día de los Muertos sa však bude aj tancovať. Návštevníkom sa predstaví mexický súbor La Marquesa, ktorý sľubuje pôsobivú hru nôh, sombrero klobúkov, pestrých sukní, šatiek a vejárov. Festival bude sprevádzať chutné jedlo, maľovanie na tvár “la muerte” motívov, tematický fotokútik a výzdoba.

Mezcla Orquesta

je 12-členná hudobná skupina zložená z kubánskych a českých hudobníkov, ktorá kombinuje silu a krásu salsy s rytmami mamby, bachaty, merengue, cumbie, cha cha cha i modernými tanečnými a jazzovými prvkami. A to všetko v nezameniteľnom rukopise, s temperamentom a vášňou, ktoré sú pre latinsko-americkú hudbu charakteristické. Kapela už stihla vydať aj album Quiero, na ktorom zúročila svoj talent a predviedla hudobné krásy Kuby.

Mariachi Espuelas

je skupina, ktorá šíri v našich končinách tradičnú hudbu mexických mariachi. Pri svojich produkciách však často čerpá aj z iných hudobných žánrov, akými sú napríklad americké country, blue grass či moravský folklór.

Danny Alvéz (Čistychov)

je raper, producent a párty DJ, ktorý je súčasťou formácii ako Názov Stavby, L.U.Z.A., I. Co a La Conexión. Ako autor alebo spoluautor sa podpísal pod viacero albumov a na konte má množstvo spoluprác nielen s menami domácej a českej hip-hopovej scény, ale aj aj so zahraničnými interpretmi. Je však aj veľký milovník hudby z Latinskej Ameriky, ktorú nám namieša aj na tejto párty.

Mario Lopez DJ set

je skúsený tanečník, ktorý sa dobre vyzná aj v hudbe, a preto nám ako DJ namieša to najlepšie, čo na temperamentné tancovanie potrebujeme. Majster Slovenska a Európy, a vicemajster sveta v salse: to sú špičkové dôkazy o jeho tanečných schopnostiach. Okrem známych projektov, súťaží a festivalov precestoval Mario je miesta ako Miami, Puerto, Rico, Kuba, Nikaragua či Costa Rica, aby ešte lepšie poznal tanec.

Tropicalista

je DJ, ktorý so sebou prinesie žánrovú drzosť a divokú hudbu, ktorej však nechýba duša. V jeho originálnom podaní vedľa seba tancujú world music, gypsy, balkan, mexická cumbia či electro swing. Tropicalista už viac ako 15 rokov pumpuje tanečnú vášeň do davov na českých, ale aj európskych festivaloch aj kluboch či súkromných oslavách.

El Rey

je DJ, ktorý je ambasádorom kubánskej hudby v rodnom Albánsku. V súčasnosti pôsobí v Prahe, kde na rôznych parties šíri karibské žánre z Kuby, Puerto Rica, Dominikánskej republiky a Kolumbie. Jeho najobľúbenejšou je kubánska timba.

  1. 10. (streda / na druhý deň je voľno)

Miesto: Majestic Music Club + Hopkirk Club, Karpatská 2, Bratislava

Štart: 21:00 hod.

Lístky

Event

DDLM poster

Zdroj: TS, Stanislava Obložinská