Stredajší opening Colours of Ostrava 2017 v znamení veľkých prísľubov

Stredajší opening Colours of Ostrava 2017 v znamení veľkých prísľubov BOMBING 6

Fenomén českého hudobného festivalu Colours of Ostrava, ktorý započal svoju promotérsku púť v roku 2002 už dávno stihol prerásť oblasť sliezskeho pohraničia.

Už prvý ročník konajúci sa výhradne v okolí centra Ostravy si vydobil solídne renomé a odvtedy sa organizátori okrem presunu podujatia z mesta do Sliezkoostravského hradu a následne do impozantného priemyselného areálu Dolních Vítkovic môže hrdiť citelným nárastom návštevníkov, ktorých len v roku 2015 bolo vyše 40- tisíc.

Pri pohľade, ktorý sa dochvíľnym účastníkom akcie naskytol v prvý festivalový deň okolo 17:00 hodiny sa dá s prehľadom tušiť, že tohtoročná účasť by nemala v žiadnom prípade podliezať štatistiky z minulých ročníkov. O nespornej príťažlivosti zo strany širokej verejnosti svedčí aj záujem reklamných partnerov eventu, ktorých logá túto sezónu zdobili areál Dolních Vitkovíc v podobe kolosov ako ArcellorMital, ci Agrofert.

Inzerovaných bolo dovedna 350 programových položiek na vyše 20 krytých ako i otvorených scénach, čo vo východoeurópskych reáliach  značí, že snáď len festival Sziget ponúka širšiu ponuku sprievodných kultúrnych podujatí.

Žezla festivalových otváračov sa o 18:00 simultánne ujali domáci Jarret na Kofola CS pódiu, zatiaľ, čo Drive Stage hostil slovenských Balkansabel a ArcelorMittal Stage sa zatriasol pod nánosom  gitarových otrasov z produckcie bratislavského zoskupenia Billy Barman.

Okrem symbolickej česko-slovenskej družby sa tým  v osobe frontmana poslednej menovanej kapely,  Juraja Podmanického zároveň prezentovla i spriaznenost s podobne progresívnym slovenským hudobným festivalom Grape, ktorého je spevák organizátorom.

Birdy sa v Čechách predstavila prvý krát

Rola prvej jagavejšej zahraničnej hviezdy pripadla na britskú speváčku Birdy, ktorá koncertovala v Českej republike vôbec po prvýkrát. Jej vystúpeniu predchádzal príhovor riaditeľky festivalu Zlaty Holušovej, ktorá všetkých prítomných ubezpečila, že sa nachádzajú na rekordnom ročníku festivalu.

Vzhľadom k skutočnosti, že 4-dňově vstupenky boli už krátko pred započatím beznádejne vypredané sa dalo tušit, že usporiadatelia naozaj nemajú žiadny dôvod zveličovať.

Imagine Dragons hviezdou prvého dňa

Ozajstným ťahákom pre širokú verejnosť však v prvý deň nepochybne bolo vystúpenie nevadskej alternatívvnej rockovej kapely Imagine Dragons, ktorých hity “Radioactive” a “Demons” zdobili medzinarodné rebríčky pop music na vrcholných pozíciach už nezvyčajne dlhé obdobie. O ich oprávnenosti očakávaných super hviezd svedčil impozantný dav ľudí stojacich i sediacich pred hlavnýmm pódiom pod hlavičkou Českej spořitelny. Masovú prístupnosť ešte väčšmi podčiarkla pasáž v ktorej sa popasovali s legendárnou skákacou hymnou z 90. rokov Song 2 od britpopovej ikony Blur. Po nej sa skupina prezentovala citelne jemnejšími skladbami, ktorých sladkosť bola až tak nákazlivá, že pri jemných narážkach na konto kapely nás vedľa sediaca pani v rokoch pokarhala a odkázala, aby sme “nekazili romantiku”.

Po dobre mienenej rade sme sa ešte pred koncom koncertu urýchlene presunuli na nie najnápadnejší Electronic stage, kde svoj set práve ukončovali domáci interpreti Bratři. Práve najneskorší termín úvodného festivalového maratónu bol vyhradený pre priaznivcov blog-houseovej vlny z rokov 2006 – 07, ktorých poprednými predstaviteľmi bola aj hamburská dvojica Digitalism, ktorá podľa očakávaní rozprúdila industriálne priestory vo víre nespútanej údernej elektroniky. O tom, že svoje publikum ani po rokoch relatívnej obskúrnosti nestratili svedčili extatické vzlyky a slušné tlaky pred pódiom počas celého odohratého setu.

Po skončení koncertu sa nachýlil čas k tretej hodine nočnej, čo v podmienkach ostravskej hudobno – multimediálnej párty roka znamená, že veselka prekvapivo končí a je čas pobrať sa preč. Korporátny model vie byť neúprosný a poriadok v okolí musí byť garantovaný.

Opomenul som plno ostatných nemenej zaujímavých pódií a stánkov vrátane Scény Českej Televízie, ci Reflex Alarm Stagu a rovnako som sa nezmienil ani o atmosférickom Full Moon pódiu, kde sa pôsobivá vizuálna projekcia prelínala s doprovodnou experimentálnou hudbou ani tým, že vystúpenie Alt-J bolo v mnohých oblastiach omnoho dôstojnejšie a lepšie umiestnené ako pred týždňom na Pohode, ale bolo toho vskutku neúrekom a skutočne vidieť a zažiť sa toho dá len nepatrná časť. Nehovoriac o tom, že nasledujúce dni to nevyzerá o vôbec menej komplexne.

 

 

Foto: Richard Lutzbauer
Text: Juraj Šťastný