SPOJENIE DVOCH HUDOBNÝCH OSOBNOSTÍ – BURGR A PJONI VYDÁVAJÚ DEBUTOVÝ ALBUM

Burgr Pjoni Sona Maletz 01

Túžba, ktorá hľadá sa, hľadá dotyk ruky, rana ruku hladí. Práve v tebe vzniká, otvorené okná, malá bolesť v hlave, tvoje telo mlčí,“ spieva Ľubomír Burgr v úvodných veršoch prvej pesničky na albume Burgr/Pjoni – Výletné lode. Túžba je jednou zo skladieb, ktorú Ľubo napísal ešte pre Ali Ibn Rachid, uznávanú nadžánrovú skupinu z Prešova.

Nakoniec sa ocitla na nosiči nového projektu spájajúcom dve hudobné generácie silných skladateľských osobností. V piatok, 11. mája vyšlo na značke Slnko Records a v ten istý deň prebehol  aj koncertný krst v A4 – priestore súčasnej kultúry v Bratislave.

Dvojica Ľubomír Burgr (herec, hudobník a jedna z kľúčových postáv Divadla SkRAT) a Jonatán Pastirčák (elektronický producent v autorských projektoch Pjoni, Isama Zing a ďalších) svoju spoluprácu začínala práve pri „live“ interpretácii tvorby Ali Ibn Rachid. Vzájomné hudobné porozumenie a nové nápady nakoniec vyústili do repertoáru na spoločný debutový album.

S Jonatánom sa poznáme už dlho. V bratislavskej A4 som ho videl hrávať ešte s projektom Tucan, ale stretli sme sa vlastne ešte skôr. Keď mal Jonatán štyri roky, na spoločných prechádzkach sme s jeho otcom Danielom debatovali o filozofii (pozn. Daniel Pastirčák – básnik, scenárista, dramatik, výtvarník a kazateľ),” hovorí Burgr o prvých stretnutiach s Pjonim.

Hudobne si rozumieme výborne. Veľmi často sa zhodujeme v hodnoteniach inej tvorby. A obaja máme radi americkú avantgardnú zostavu The Residents,” dopĺňa svojho kolegu Jonatán, známy z progresívnych projektov Pjoni, Isama Zing či z koncertných večerov pod značkou Mäss. 

Podobne ako Ali Ibn Rachid, aj BurgrPjoni na albume Výletné lode forsírujú žánrovú neuchopiteľnosť a pesničky niekde na pomedzí vážnej akademickosti a intuitívnej kompozície. Melodické klávesové harmónie prerývajú dekonštrukčné prístupy k elektronike, sporadicky sa ozvú husle zaobalené v surovom zvuku a mrazivom speve. Akoby sa do celkovej atmosféry preniesla decembrová zima, počas ktorej album vznikal na chate Víta Bednárika (Burgrovho kolegu z Divadla SkRAT) v Orešanoch.

Osobitnou kapitolou albumu sú texty – existenciálne verše, (aj) o obyčajných veciach a situáciách, ktoré ústia do nečakanej, miestami trochu znepokojivej pointy (Von z okna, Výletné lode). K nej výborne pasujú aj bizarné fotografie Soni Maletz v grafickom spracovaní od Michaely Chmeličkovej.

Album Výletné lode je dostupný vo formátoch CD, MP3 alebo FLAC na stránke vydavateľstva Slnko Records.

Viac info:

Zdroj: TS / Alexander Čerevka