Slovenská scéna na festivale Bažant Pohoda 2015 vol. 2

Slovenská scéna na festivale Bažant Pohoda 2015 vol. 2 BOMBING

Na multi-žánrovom festivale Bažant Pohoda 2015, ktorý sa uskutoční 09. – 11. júla na Trenčianskom letisku sa predstaví množstvo Slovenských interpretov. Prvú časť Slovenskej scény na Pohode sme si predstavili prvom článku Slovenská scéna na festivale bažant Pohoda 2015 vol. 1. Dnes budeme pokračovať a začneme zo skvelou skupinou, ktorá v roku 2012 získala cenu NOVÁČIK ROKA na Radio_Head_ Awards. Pre rockerov je v ich tvorbe veľa rapu, pre raperov zase veľa gitár, vyznávači popovej hudby v ich tvorbe nemajú nič čo by ich zaujalo, majú svoj štýl svoj zvuk, áno správne ide o skupinu ZLOKOT. Pavol Lyrik Remiaš, Erik Losos Horák, Stanka Apfelová a Michal Lašán tvoria toto skvelé zoskupenie muzikantov, majú za sebou skvelý album s príznačným názvom Slowakische Idiot, ktorý vyšiel v roku 2013. O rok neskôr prišli na hudobný trh s albumom Slowakische Genius. Veľmi výraznou osobnosťou v Zlokote je raper Lyrik, ktorý je známi svojimi inteligentnými textami.

 K letnému festivalu určite patria skladby na ktorých sa dá skvelo zaskákať a zabaviť. Tieto parametre medzi Slovenskými interpretmi spĺňa kapela LE PAYACO. Ich pecky ako Dobrý večer priatelia či Sadni si mi na kolená určite roztancujú každého festivalového návštevníka. Kapela zažila svoju krízu v roku 2006, kedy sa rozpadla. Avšak šéf Pohody Michal Kaščák chalanov prehovoril a po piatych rokoch sa opäť stretli a spravili skvelý koncert práve na Bažant Pohode. Táto skutočnosť ich nakopla k ďalšej tvorbe a práve v tomto roku im vychádza nový album, s ktorého kapela poslala na svetlo sveta prvý singel Bozkávať a hrýzť. Keďže na albume finišujú tak sa rozhodli pokrstiť nový album na pódiach na Trenčianskom letisku počas festivalu Bažant Pohoda.

 

Slovenská kapela, ktorá v roku 1995 vznikla ako jednorázový projekt členov Dept a Dechester Mixer. Ich prvý track HVIEZDU MÁ mal obrovské ohlasy, tak sa stalo, že vznikla skupina PUDING PANI ELVISOVEJ. Napriek skorému vzniku na svoj debutový album Automati si kapela počkala až do decembra 2004. Momentálne ma kapela vo svojom repertoári štyri albumy (Π (2010), PLAY PAUSE EJECT (2007), AUTOMATI (2004) a TEKTONICKÁ PLATŇA (2014)). Práve posledne menovaný album Tektonická platňa bol pokrstený 15.mája v Bratislavskom klube !LOFT.

Táto kapela svojou početnosťou má zabezpečené, že určite nebude hrať na malom stage. Bratislavská kapela Korben Dallas totiž spojila sily zo Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Toto spojenie sme mohli už vidieť minulý rok na festivale Viva Musica! Avšak na Pohode je ich set rozšírený o najnovší album Banská Bystrica. Podobné spolupráce mávajú obrovský úspech a niečo podobne sa očakáva na Trenčianskom letisku. To načo sa môžeme tešiť si pozrite vo videu z festivalu Viva Musica!.

Slovenská World music bude mať zastúpenie v podobe fantastického hudobno tanečného súboru SĽUK. Toto hudobné teleso ma za 65 rokov svojho účinkovania na hudobnej scéne vyše 10 000 vystúpení po celom svete. Na Trenčianskom letisku predstavia dva projekty a to OrnamentyZvuky nie sú muky. Práve Ornamenty ste mohli v máji vidieť v Bratislavskom Ateliér Babylon na podujatí World Music from Slovakia s ktorého sme vám priniesli aj fotoreportáž.

Sobotné Vítanie slnka sa bude niesť v cigánskych rytmoch. Hlavný Bažant stage obsadí rómska skupina rodiny Sendreiovcov – Kokavakere Lavutara. Už minulý rok sme túto skvelú rómsku kapelu mohli vidieť na Trenčianskom letisku kedy si zahrali spoločný koncert z Pohoďáckou stálicou skupinou PARA. V maličkom stane sa táto skvelá skupina predstavila aj v roku 2013 kde s pôvodne hodinového sa stal štvorhodinový cigánsky bašavel. (Sám som sa objavil v tomto stane a musím priznať, že to bola proste paráda, ale to si pozrite na videu..:) ) Takže ak sa chcete podobne zabaviť tak povinne v sobotu skoro ráno všetci na hlavný stage……

Swing na Pohode? Prečo nie…. A to hneď v zaujímavej podobe. Na letisku sa predstaví Slovenský študentský bi band SWINGLESS JAZZ ENSAMBLE. Vidieť ich budete môcť napoludnie na Bažant stage. Hraju big band, latino, muzikál či rock. No na Pohode zahrajú swingovo upravené hity od Veca – Branči Kováč, Billyho Barmana a ich Cigánsku alebo aj Ako najlepšie viem od skupiny Para.

Balkán, karibik či Mexiko. Áno aj hudbu s týchto krajín budete môcť počuť na pohode v podaní dvoch fantastický DJs, ktorých celý svet pozná pod značkou MALALATA. S touto dvojicou sa určite nudiť nikto nebude. Pretože mix svingu, reggae, balkánu či cigánskych rytmov musia roztancovať aj toho naj lenivejšieho človeka na svete..:)

Bažant Pohoda ponúka veľa Slovenskej hudby a preto tento špeciál prinesieme ešte raz kde si predstavíme zbytok našej skvelej hudobnej scény, ktorá sa predstaví na Trenčianskom letisku.

FestivalBažant Pohoda sa uskutoční 9. – 11. júla na Trenčianskom letisku a viac info sa dozviete na www.pohodafestival.sk.

Autor: Tomáš Ormandy
 Foto: Michaela Ivaničová, Anna Drozdová, P. Hopjak, T. Ormandy