Skvelé počasie, koncerty a zábava bola obrazom piatku na Ostrove slobody

Piatok, medzi ľuďmi nazývaný aj ,,piatoček’’ nám na Szigete opäť pripravil kvalitný program. Hlavný stage začína o 17.45 skupinou Rudimental a my máme zas raz trochu viac času preskúmavať areál so všetkými jeho zákutiami. To, že je Sziget festival multižánrový dokázal aj stage – Papageno Classical, Opera and Jazz Stage.

Čo môže človeka viac potešiť ako si zbehnúť na trošku opery v sprievode so symfonickým orchestrom. Troškou to nazývam naschvál, nakoľko program bol zostavený z tých najznámejších častí operných diel. Na javisku sa striedal spevák so speváčkou a každý z nich predviedol kúsok nádherného umenia. Naše kroky idú ďalej a oči sa nestačia vynadívať na skupinu robotov poskladaných z konštrukcií bicyklov. Ich nemotorné pohyby pôsobia v skutku milo, narozdiel od nad rozmerných chrobákov, ktoré sa snažia útočiť na ľudí, ale všetko vrámci pravidiel slušnej zábavy.

Energiký Rudimental otvoril hlavný stage

Poďme však späť k hudbe, hlavný stage ožíva a na scénu prichádza Rudimental. Štvorčlenné zoskupenie z Anglicka posilnené speváčkou začína svoju live drum and bass show. Dav pod pódiom tancuje a musím uznať, že ich miliónkrát obohraný rádiový hit Feel the love znel naživo ako čerstvá novinka. Kapela poslala ľudom neskutočne veľa energie a otvorila piatkový hlavný stage tak ako sa patrí.

Prichádza večer a je čas na tradičnú dávku rapu. Tentokrát v podaní amerického rapera – Dannyho Browna na obľúbenom OTP stagei. Priznám sa, že som sa na jeho koncert tešil, hoci ho nemám nejak extra nepočúvaného, ale jeho track Pneumonia si ma hneď získal. Danny Brown a jeho špecificky zafarbený hlas spolu s hudbou, ktorá miestami pripomínala viac elektro ako rap, čo viac nám vlastne treba? Bola to našliapaná show od ktorej sa nedalo odtrhnúť. Celkový live act pôsobil originálne a sviežo.

Na rovnakom mieste, no v inom čase prichádza DJ Shadow. Legenda, ktorej prvý album vyšiel uz v roku 1996 a postupne sme mohli sledovať jeho vývoj a žánrové smerovanie. DJ Shadow predviedol kvalitný koncert a rozhodne sa na pódiu nenudil. Skladby mal krásne vyskladané a spolu so scratchovaním dotváral dojem skutočného live actu, aj keď bol na pódiu sám. Zahral nám jeho klasiky, ale aj remixy známejších veci ako napr. Rabbit in your headlights. Celý tento krásny zážitok dotváral VJ-ing, ktorý mál bravúrne zvládnutý, takže okrem uší sme si nakŕmili aj oči.

Záver večera určite patril menu Valentino Khan. Všetkým milovníkom tanečnej hudby predviedol ako vyzerá súčasná scéna v USA. Ďakujeme.

Sziget festival trvá 7 dní a prináša do končín strednej Európy mená, ktoré by sme len ťažko hľadali na našich festivaloch, preto patrí jedno veľké ĎAKUJEM všetkým, ktorí sa podieľali na tomto úžasnom festivale.

 


Text: Marcel Korec
Foto: Richard Lutzbauer