Shaolinskí mnísi prinesú novú show na Slovensko už vo februári

Shi Yong Zhi

Na Slovensko sa vo februári vracajú mnísi z kláštora Shaolin a predvedú svoje prastaré učenie, silu tela a mysle.

Učenie mníchov z kláštora Shaolin bolo 1500 rokov skryté pred zrakmi ostatného sveta. Shaolin v preklade znamená lesný kláštor. Kláštor je ukrytý v lesoch pod posvätnou horou Song Shan v provincii Henan. Shaolinské učenie zahŕňa bojové umenie kung fu, zen budhizmus a tradičnú čínsku medicínu. Predtým mnísi meditovali v pokoji a nehybne, Shaolin priniesol meditáciu v pohybe. Bojujúci mnísi boli pripravení na obranu kláštora, ale nikdy nezaútočili.

V roku 1995 prvýkrát vyšli budhistickí mnísi zo Shaolinu mimo Číny a ukázali celému svetu svoje umenie wushu. Predstavili sa už na piatich kontinentoch v 5000 vystúpeniach či televíznych reláciách. Aj show, ktorá opäť zavíta na Slovensko, priblíži západnému človeku čínsku kultúru a myslenie. Názov show A mi tuo fo je poďakovanie, ktoré mnísi vyslovujú na konci každého cvičenia a znamená Budha vás víta, Budha je s vami.

Unikátne zábery zo Shaolinu

Show shaolinských mníchov zastrešuje Rakúšan Herbert Fechter, ktorý bol ako prvý Európan pozvaný do kláštora Shaolin. “Tak, ako majú Slováci ľadový hokej, Číňania majú umenie Shaolinu,” približuje atmosféru Fechter. Nedávno mu dovolili nakrútiť zábery priamo spoza kláštorných múrov, ktoré exkluzívne uvidia aj diváci show A mi tuo fo na Slovensku. Zábery z dronu budú ukazovať synchrónne cvičenie štyroch tisícov mníchov. Uvidíme naživo mníchov a žiakov, ktorí sa k nim pridajú a budú cvičiť to isté cvičenie, ako bude premietané na plátne.

“Show sa dotkne vašej hlavy, srdca a brucha,” sľubuje organizátor. Okrem cvičení dospelých mníchov sa predvedú aj malé deti, ktoré nenechajú váše emócie chladnými. A v žalúdku vás bude štekliť, keď mnísi predvedú tvrdý čchi kung. Ide o cvičenia, kedy sa sústredia, všetku energiu a myseľ prenesú do jednej časti tela. Budete svedkami toho, ako sa palica rozlomí o hlavu či rameno mnícha, ako si mních ľahne bruchom na jedinú kopiju, malý žiak bude kráčať bosý po ostrí nožov či ihla preletí cez sklo. Všetky tieto ukážky, hoci pre západného človeka neuveriteľné, sa udejú naživo bez trikov priamo pred vašimi očami.

Turné nie je oddych

V show neuvidíte hercov, ale ozajstných shaolinských mníchov. Svoj prísny denný režim dodržiavajú aj na turné. V kláštore bežne vstávajú o piatej ráno, nasleduje cvičenie, potom vyučovanie ako v škole a popoludní sa venujú doučovaniu toho, čo si učiteľ všimol, že jeho žiak neovláda dokonale. Spať sa ide o pol desiatej večer. Na turné je režim ešte prísnejší. Ak majú ísť do miestnej rannej show, aby predtým stihli cvičiť, vstáva sa o tretej. A keď je večer vystúpenie, chodí sa spať oveľa neskôr ako v kláštore. Mnísi sa stravujú v jedálni Shaolinu, ale vegetariánsku stravu jedia len tí, ktorí iba meditujú. Bojujúci mnísi jedia aj živočíšne jedlo.

 

Od dieťaťa po starého majstra

Do kláštora môže prísť už aj 5-ročné dieťa. Nie každý zvládne tvrdý život a môže sa rozhodnúť kláštor opustiť. “No jeho učiteľ je tu vždy na to, aby mu pomohol s motiváciou,” hovorí tréner Wei Hua. Pri kláštore pôsobia aj školy pre bežných obyvateľov. Nemusia sa stať mníchmi, ak sa chcú naučiť bojovému umeniu Shaolinu.

Náš obdiv a úctu si získa majster Shi Yong Zhi. Vo svojich 76 rokoch bez najmenších problémov dvíha nohy nad hlavu a robí šnúry až tak, že si dá špičku svojej topánky do úst. “Dnes už cvičím len mäkký čchi kung,” hovorí s odzbrojujúcim úsmevom.

Unikátny náhľad do čínskej kultúry, ktorý vás zaručene dostane, si môžete pozrieť nielen v Bratislave, ale vo viacerých slovenských mestách.

20. februára 2018 Trenčín – Mestská športová hala
21. februára 2018 Žilina – Tennis Point
22. februára 2018 Snina – Športová hala
23. februára 2018 Košice – Angels Aréna
24. februára 2018 Michalovce – Mestská športová hala
25. februára 2018 Bratislava – Hant aréna (Pasienky)
26. februára 2018 Nitra – Mestská športová hala
27. februára 2018 Prievidza – Športová hala

Vstupenky sú k dispozícii tu.

Autor: Martina Jarolínová