Radio_Head Awards 2016 a.k.a. slovenský folklór a #mitradlidi

Radio_Head Awards 2016 a.k.a. slovenský folklór a #mitradlidi BOMBING 1

Udeľovanie cien „Radiohlavy“ 2016 otvorili so živým vystúpením skupina Chiki liki tu-a, ktorí minulý rok vyhrali album roka. Ceremoniál sa uskutočnil v Starej tržnici v nedeľu 12.3.2017.

Ako prvé vyhlasovali kategóriu Objav roka, kde si Katarzia v papučiach zamenila obálky a povedala omylom meno Katarína Máliková. To bolo predzvesť večera, že práve ona vyhrá najviac kategórií. Objavom roka sa teda stali Ľudové mladistvá. Katarína Máliková si za svoj album Pustvopol odniesla až tri ocenenia a to Debut roka, World Music / Folkcenu kritikov Album roka.

Deviaty ročník odovzdávania cien ovládol slovenský folklór.

Som zvedavá dokedy bude experimentovanie s folklórom ľudí baviť. Mám pocit, že je to momentálna chvíľková záležitosť spopularizovaná televíznou reláciou.

V poslucháčskom hlasovaní však Album roka vyhrala skupina Billy Barman s albumom Dýchajúce obrazy, ktorí sa počas večera aj predstavili so živým výstúpením spolu s Elou Tolstovou. V kategórii Singel roka bolo viacero zaujímavých skladieb, ale vyhrala to skadba Past Lessons For The Future f. Jan Werich od B-Complex-ky.

V ďakovnom príhovore sa skromne vyjadrila, že v nomináciách boli aj iné hudobne prepracované diela, ale výhra pripadla jej asi práve kvôli posolstvu piesne. V odkaze „Mít rád lidi“ sa niesol celý večer a ľudia, čo poslali fotky s týmto hashtagom sa mohli vidieť na obrazovke počas vystúpenia B-Complex-ky.

V kategórii Hip-hop / Rap / R’n’B sa umiestnil na prvej priečke neprekvapivo Vec s albumom Domáce potreby. V Elektronickej hudbe zvíťazil KeoszNo future vol. 1, ktorý dostal aj cenu Nadácie Advance Investments, čiže 2500 €. Cenu sa najlepší album v kategórii Hard & Heavy dostali skupina 0N0 s Reconstruction & Synthesis. V Jazzovej hudbe zvíťazil Eugen Vizváry Part Two – For Jaco, ktorý na udeľovaní aj vystúpil.

#mitradlidi

Pred začiatkom ceremoniálu som mala možnosť hovoriť s Danielom Matejom, ktorý mal koncert s Veni Academy na Festivale Radio_head Awards počas víkendu a vyjadril sa ku kategórii Klasická hudba: „Výhru veľmi prajem Cluster Ensemblu.“ Avšak víťazom v tejto kategórii sa stala nahrávka Milana Paľu, Mariána Lejavu a Symfonického orchestera Slovenského rozhlasu – Husľové koncerty Karola Szymanowského a Albana Berga. Po vyhlásení víťaza bolo cítiť mierne sklamanie. Mojím favoritom boli tiež Cluster Ensemble.

V kategórii Experimentálna hudba zvíťazili Klára a Ján za album Druhý debut. Cenu si nemohli vzdvihnúť, pretože boli chorí, ale pustili nám nahrávku s poďakovaním. Cenu od Slovenského ochranného zväzu autorského za významný prínos do rozvoja slovenskej hudobnej kultúry dostal Janko Lehotský a Ocenenie za prínos do hudby získala kompilácia Ostrov hudby a Richard Čermák. Richard Čermák pokračuje v odkaze zosnulého Juraja Kušnierika, ktorý podporoval slovenskú hudbu po celý svoj život.

Starej tržnici sa počas odovzdávania cien predstavili živým vystúpením okrem iných aj Katarína Máliková, Katarzia, Moja Reč a Peter Adamov. Celý večer sa niesol v duchu „mít rád lidi“ a nepripravených ďakovných rečí. Moderátorom bol ako pominulé roky Martin Staňo.

Backstage mali na starosti Tomáš HudákJuraj „Šoko“ Tabaček, ktorí mali občas neľahkú úlohu, keď im interpreti odpovedali iba jedným slovom. Pokus o vtip bola asi vymyslená kategória Zlatý Benetin, ktorú vyhral neočakávane Juraj Benetin. Nemohol sa zúčastniť, ale pustili jeho krátke video s ďakovnou rečou.

Po skončení ceremoniálu odchádzali niektorí hostia spolu s divákmi na After party do NuSpirit Clubu. Avšak vo VIP to už vyzeralo na Party aj počas ceremoniálu. Rádio FM a Rádio Devín organizuje toto udeľovanie hudobných cien každý rok od roku 2008 a dáva priestor aj inej hudbe. Dúfam, že toto udeľovanie hudobných cien ostane tradíciou ešte mnoho rokov.

 

 

Text: Magdaléna Bachratá   Foto: Richard Lutzbauer