Prvý deň jedenásteho Uprisingu sa vydaril. Vystúpili The Skatalites, Gentleman aj Lee Scratch Perry

48 uprising 1

Uprising 2018 zatvoril dnes nadránom svoje brány a napriek nepriaznivej predpovedi počasia nedopadol až tak zle. Viac ako krátkotrvajúce mierne dažde nám počasie nepripravilo.

Zato organizátori si pripravili veľa lahôdok a prekvapení. O novinkách sme písali minule. Trochu sa zmenil areál, poskytoval lepšie možnosti presunu a viac miesta, no mimokempoví návštevníci stratili možnosť využitia splachovacích toaliet. Na festivale som videla oveľa viac detí a zabávali sa aj dôchodcovia. Vedeli ste, že Uprising má najkrajšie kameramanky?

Piatok otváral hlavný stage Vec so Škrupom a kapelou. Zaradili skladby ako Atmo Rytmo od Trosiek, Turista, Branči Kováč, Slovák a po celý čas to bola veľká sranda, až párkrát pre smiech vynechali texty. Mrazivý zlom nastal pri skladbe Krv na rukách, kedy sa nálada úplne zmenila. “Takto to vidím ja, nemusíte mať rovnaký názor,” povedal Vecko a tento názor sa niesol všetkými vystúpeniami. Mám pocit, že oproti minulému roku znelo oveľa menej posolstiev a výziev. Tentokrát stačili tie v pesničkách.

43 IMG 6320

Po obľúbených afro-latino-slovako-cigano-turko-kubano-arabo stylo rytmoch kapely La3no, ktorá roztancovala Budiš Aréna stage, sme mohli vidieť indonézskeho rastamana Rasa Muhamada. Na Uprisingu už vystupoval, tentokrát dostal hlavné pódium a priniesol si Budapest Riddim Band a Tokého z Berlína. Obaja speváci sa prihovárali publiku po slovensky “Ako sa máš? Ďakujem, Bratislava! Urobte bordel!” Ras Muhamad predstavil novinku Bambu keras, no odohral aj staršie veci Salam alebo Lion Roar, kedy publikum napodobňovalo levie pazúry.

V piatok sme počuli Krv na rukách ešte raz. Rapper Matys predstavil svoj cover a pozmenený text (Všetci máme na rukách krv, namiesto máte) vyvolával zimomriavky. Keďže vystupuje s kapelou, nebol problém odohrať song Vkraine postavený na jazzovej štandarde (Coltrane – Ellington). Na hlavnom pódiu potom vystúpil fešák Romain Virgo s príjemnou a pozitívnou hudbou. Veselá bola aj jeho pomarančovo-limetková košeľa. Ďakoval ľuďom za to, že máme radi ich jamajskú kultúru. Bolo cítiť, že sa mu tu dobre vystupuje.

Na novom Interez stagei sa dali pozrieť napríklad obľúbené Silné reči, ale aj rôzne cestovateľské prednášky a diskusie. Minulý rok sa N3O Akustika zmenila na Akustiku. Tento rok si v jeden deň zahrala aj Akustika a druhý deň vystúpil N3O & band

52 uprising 6

Na hlavnom stagei vystúpili jamajské legendy, ktoré sa k nám rady vracajú – The Skatalites. Zakladatelia ska nevynechali najväčšie hity ako Rock Fort Rock a The Guns of Navarone. Na pódium prišla kráľovná ska, sympatická Doreen Shaffer a zaspievala si When I Fall In Love, Sugar Sugar či Turn Your Lamp Down Low. Spolu s hosťom Andrewom Toshom vzdali poctu Peterovi Toshovi a zahrali Simmer Down. Pani Doreen vystriedal kráľ ska Derrick Morgan. Obdivuhodne odstál koncert, opierajúc sa o paličku. Zaspieval si Reggae Train, Don’t Call Me Daddy a ľudia s ním spievali refrén Miss Lulu. Príjemné a láskyplné ska vyvolávalo v publiku zasnené úsmevy.

Veľké hviezdy a neuveriteľne vitálni páni Lee Scratch Perry a Mad Professor sa predstavili na Aréna stagei. Obaja sú veľmi produktívni a vydávajú jeden album za druhým. Na Uprising sa prišli predstaviť v spoločnom projekte a koncert znel úplne moderne, až by ste si mohli myslieť, že ho majú na svedomí nejakí dvadsiatnici.

Mnoho divákov sa už tešilo na obľúbeného “nemeckého Jamajčana” Gentlemena. Predstavil energické a veselé reggae s pozitívnym vibom a skákavým rytmom. Gentleman má na pódiu dve speváčky a zavolal si svojho hosťa Martina Janda. Na Uprisingu nesmie chýbať skladba Uprising, ktorú pôvodne spieva s Ky-Manim Marleym. Zaradili aj Rainbow Warrior, Evolution a To The Top, ktorú spieva aj publikum. Gentleman pomedzi skladby dojato opakuje, že rád vidí usmievavé tváre, krásne Slovensko a ďakuje, že máme radi ich hudbu, pretože hudba má spôsobovať na tvárach úsmev.

24 IMG 6003

Úplná anarchia sa udiala na Aréna stagei – vystúpili tu švédski Movits! Napriek tomu, že by ste ich na Uprisingu nečakali, zapadli tam skvelo a rozprúdili asi najväčšiu zábavu na festivale. Ľudia spievali s kapelou, čo mohli, pretože texty sú v švédčine. Movits! hrali jediný festivalový koncert toto leto práve na Uprisingu! Chystajú totiž nový album. Publikum rozskákali na svoje skladby ako Placebo, Gumbo či Na Na Nah! Johan sa snažil poďakovať po slovensky, ale vždy sa musel na to spýtať, pretože má vraj pamäť ako akváriová rybička. Ocenil publikum – čelenku dolu namiesto klobúk dolu. 🙂 Energickú show zakončovali už po predĺžení párty songom Dansa i Regnet (Tancovanie v daždi), kedy na prekvapenie SBS-károv Johan vybehol medzi ľudí do publika.

Po náloži pozitívnej energie nielen z koncertu Movits!, ale z celého dňa, mi Onyx s Dope D.O.D. nepadol až tak dobre. Gangsterský rap so zbraňami a agresívnymi textami ma dosť zabrzdil. Ale pre mnohých to bol iste vrchol večera, priestor pred pódiom bol zaplnený. Onyx sme už na Uprisingu mali možnosť vidieť, rovnako aj Dope D.O.D. Tento rok prišli na pódium spolu. Ako minule, nesmie chýbať lezenie spevákov na konštrukciu pódia a legendárny song z 1993 Slam.

Piatok na Uprisingu vyšiel parádne, zajtra pokračujeme druhým sobotným dňom.

 

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Veronika Selepková