‘Prečo ľudia sú tak hlúpi?’, pýta sa Opak v najnovšom tracku

MEWP4239

Začiatkom novembra 2019 vydal slovenský raper Milan OPAK Janáči šesť nekompromisných trackov bez servítky pod názvom EP RARE. EP vyšlo netradične na magnetofónovej kazete a nájdete tam všetko od špinavého oldschool rapu až po protifašistické texty. Svoj politický názor jednoznačne formuloval v skladbe Nemôžem odpustiť, teraz sa fanúšikom prihovára ďalším postojovým trackom Hlúpi. “Chcel som urobiť niečo, čo má zmysel a prinúti ľudí sa zamyslieť,” vraví raper.

Opak je pod klipom podpísaný ako režisér aj scenárista: “Réžia mi učarovala. Pracujem v tejto sfére už nejakú dobu a mám rád pekné filmy od Woodyho Allena. Ale napríklad aj posledná Tarantinovka je silný vizuálny zážitok.” Na vizuálnej stránke klipu si dal veľmi záležať, točili ho na širokouhlý objektív a dbali aj na svetelnú dramaturgiu.

Pôvodne chcel videoklip natočiť sám, no nakoniec prizval k spolupráci mladého filmára Pierra Lexisa, s ktorým si od začiatku rozumeli. “Pierre je skromný, ale zároveň sebavedomý. Náš prvý kontakt bol asi 2,5 hodinový telefonát o polnoci, čo sa mi už dlho nestalo. Na klip sme mali úplne rovnaký pohľad, bez toho aby sme sa o tom predtým vôbec rozprávali,” opisuje raper.

Ďalším členom tímu bol Lexaurin Luthor. Beatmaker je s Opakom naladený na rovnakú vlnu. “Jeho inštrumentálky boli úplne iné a totálne som im podľahol. Na naše spoločné EP RARE som si ich vybral, pretože zneli ako z 90-tych rokov. Zároveň to bola vkusná kombinácia s novým štýlom,” hovorí Opak.

Celým videoklipom sa nesie atmosféra letargie, nezáujmu a ignorácie v spoločnosti. Striedajú sa scény z divadla, školskej triedy či ulice. “Najskôr som obehal miesta, kde budeme točiť, urobil fotky a poslal som ich chalanom. S každým som si zatelefonoval a vysvetlil prvotnú ideu. Klip vznikol pomerne rýchlo. V priebehu januára sme si sadli a spoločne s Pierrom nakreslili storyboard,” spomína Opak.
Raper sa vďaka klipu mohol vrátiť do prostredia svojej strednej školy na Hálovej ulici. “Bez vzdelania by sme boli zombíci. Som rád, že mi pani riaditeľka vyšla v ústrety a podporila môj projekt. Okrem mojej pomyselnej triedy sme točili aj v DK Zrkadlový háj, kde mám rovnako silné spomienky zo začiatkov kariéry,” uzatvára Opak.

Idea klipu je jednoduchá – ponúka obrazy, ktoré sa odohrávajú v raperových myšlienkach. Každá nová sloha začína otvorením jeho očí, čím sa divák pomyselne prenesie do jeho predstáv. Opaka môžeme v klipe vidieť ako osamelého speváka na pódiu, kde vystupuje pred prázdnym hľadiskom, čo naznačuje bezmocnosť jednotlivca v spoločnosti. Okrem neho v klipe vystupuje aj Lexaurin Luthor ako záhadná postava, ktorá sa bez slov zjavuje v rôznych situáciách. V závere stojí ako jediný v hľadisku a v rukách drží “historický obraz spoločnosti” – hajlujúci dav ľudí v Nemecku počas 2. svetovej vojny. Raper sa takto snaží upozorniť ľudí, aby sa nenechali ovládať demagógiou a mysleli kriticky.

Opak je jeden z mála slovenských raperov, ktorý sa vyjadruje k spoločenskej situácii a poukazuje na mnohé negatívne javy. Prečo?
“Rap je ako predurčený na kritizovanie spoločnosti. Nebaví ma robiť povrchné pesničky. A preto vznikol projekt EP RARE. Vydal som ho 6. 11. 2019 a ide viacmenej o zberateľský kus, keďže vyšlo len 100 limitovaných kusov. Jednoducho som sa musel ozvať.”
Citlivo vníma istú polarizáciu spoločnosti a záplavu informácií, v ktorých sa denne snažíme neutopiť. “Ľudia sa nechávajú vtiahnuť do absurdít bez toho, aby sa zamysleli. Som z toho nešťastný. Bojím sa o budúcnosť svojich detí,” zamýšľa sa Opak.

Naopak svoju hudobnú budúcnosť vidí v jasnejších farbách – na nových pesničkách pracuje s Veronikou Strapkovou, s ktorou aj spoločne koncertuje. Kontinuálne pokračuje aj spolupráca so spomínaným Lexaurinom Luthorom a pracuje na nových spoločenských textoch.


LINKY OPAK: