POHODA V NOVEMBRI PONÚKNE AJ NABITÝ FILMOVÝ PROGRAM

POHODA V NOVEMBRI PONÚKNE AJ NABITÝ FILMOVÝ PROGRAM BOMBING

Okrem silného hudobného programu si budú môcť návštevníci Pohoda Indoor Camping Festivalu vybrať aj spomedzi dvanástich filmových projekcií. Väčšina filmov bude venovaná tematike Nežnej revolúcie, alebo časom pred ňou. Jesenná verzia letnej Bažant Pohody bude 25. a 26. novembra v Trenčíne na výstavisku Expo Center.

Udalosťou pre milovníkov festivalu bude premiéra dvoch dokumentov o letnom festivale Bažant Pohoda. Režisér Marcela Nevína v týchto dňoch dokončuje film o ročníku 2011, pred ktorým bude takisto po prvý raz prezentovaný krátky dokument o Bažant Pohode 2010. Obidva filmy budú v Trenčíne premietané až dvakrát – počas piatkového aj sobotňajšieho programu.

 

Premiéru zažije aj nový dokument Zuzany Piussi Muži revolúcie. „Je to moja fascinácia pamäťou,“ hovorí o vzniku filmu jeho autorka. „To, ako dnes žijeme, rozloženie moci a bohatstva, stav politiky, kultúry a morálky, to všetko súvisí s tým, čo sa udialo v prvých mesiacoch po Nežnej revolúcii. Lenže každý z revolucionárov vidí v chaose udalostí celkom iný príbeh. Všetci zažili jedno a každý si pamätá niečo iné. Divákovi ponúkam pátranie v pamätiach, ktoré ma tak nadchlo.“ Zuzana bude mať v programe ešte jednu snímku – Nemoc tretej moci o čiernych dierach našej justície.

 

Po prvý raz sa divákom predstaví aj európsky televízny projekt Zbohom súdruhovia, na Pohoda Indoor Camping Festivale si návštevníci budú môcť v premiére pozrieť jeho prvý diel. Mnohonárodný koprodukčný projekt hovorí o tom, ako proti komunizmu bojovali obyčajní ľudia bývalého východného bloku v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia.

 

Ďalšie štyri dokumenty sú naopak staršieho dáta, no stále majú čo povedať. Nielen hudobní fajnšmekri sa potešia snímke Čertovo Kolo, 16. 10. 1988, ŠH Pasienky, od režiséra Štefana Semjana a kameramana Martina Štrbu. Čertovo kolo bol jednodňový hudobný festival, ktorý sa uskutočnil v rokoch 1987 a 1988 v Bratislave. Hrali na ňom alternatívne kapely a bol akousi revoltou proti vtedajšiemu režimu a poplatnej hudobnej scéne. Film dokumentuje druhý ročník so skladbami kapiel ako Garáž, Laura a její tygři, Bez ladu a skladu či Půlnoc, dokončený bol už v roku 1989, no potom sa stratil. Našiel sa až po dvadsiatich rokoch, keď ho objavili pri preberaní posledných materiálov z niekdajšieho Štúdia Koliba.

 

Dokument Letová správa 89-90 režiséra Ilju Ruppeldta je zase výnimočný v tom, že začal vznikať už v roku 1989 pred novembrovou revolúciou a dokončený bol až po nej. Na dokumente pracoval aj Fedor Gál, Eugen Gindl a Dežo Ursíny.

Snímka Sonda 1/1990 – Vlak nežnej revolúcie popisuje cestu vlakom bratislavských študentov a hercov, ktorí sa 6. decembra 1989 rozhodli prebudiť Slovensko.

 

Posledný z dokumentárnych filmov, snímka Všetci spolu… (po slovensky) sa už triezvo zamýšľa nad problémami a rozpormi v spoločnosti po tom, čo bol porazený spoločný nepriateľ – komunizmus. Glosy nahovoril Jaro Filip a film získal Zlatý klinec na 29. festivale československého filmu v roku 1991.

 

Aj trojica hraných filmov sa venuje našej nedávnej minulosti. Najlepší český film roku 2010 Pouta je drámou o vnútorne rozorvanom príslušníkovi tajnej polície a jeho nezmyselnej snahe získať pre seba mladú ženu, čím sa obracia nielen proti tradičným nepriateľom režimu, ale aj proti vlastným ľuďom a samotnému systému.

Jedna z divácky najúspešnejších česko-slovenských komédií Občiansky preukaz je zase príbehom o štvorici dospievajúcich mladíkov a posolstvom o tom, ako nestratiť zdravý rozum v totalitnom systéme. Film bol diváckym hitom a po štyroch týždňoch v slovenskej distribúcii ho videlo viac ako 100 000 divákov, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu majoritne českému filmu v našich kinách. Kto na ňom v kine ešte nebol, môže si Občiansky preukaz pozrieť na Výstavisku v Trenčíne.

Tretím hraným filmom bude nemecký Good Bye, Lenin!, komédia o tom, že niekedy má snaha uchovať totalitný režim úplne humánne príčiny.

 

Na Pohoda Indoor Camping Festivale sa 25. a 26. novembra predstaví množstvo domácich aj zahraničných kapiel na čele s Hadouken!, New Young Pony Club, The Death Set, Esben and the Witch, Le Payaco či Mňága a Ždorp, v programe sú aj diskusie, tanečné workshopy či divadlo.

 

Špecialitou podujatia je kempovanie v temperovaných halách.

 

Viac informácií o Pohoda Indoor Camping Festivale nájdete na stránke www.pohodafestival.sk/picf.