POHODA ukončila spoluprácu so Zlatým Bažantom po 14. rokoch a pribudli ďalšie mená do programu

Značky festivalu Pohoda a piva Zlatý Bažant sa pred 14-timi rokmi spojili s cieľom vybudovať na Slovensku festival európskeho významu a svetových kvalít. Od začiatku spolupráce v roku 2002 sa tento zámer podarilo naplniť a obe značky posilnili svoje vedúce postavenie najznámejších brandov vo svojich oblastiach na Slovensku.

Spoločnosti HEINEKEN Slovensko a jej vlajkovej lodi Zlatý Bažant za túto skvelú spoluprácu patrí veľké poďakovanie. Po 14-tich rokoch sme sa dohodli na ukončení spolupráce. To zároveň znamená, že dvadsiaty ročník festivalu mení názov na Pohoda 2016.

Ronald Lupták, group brand manager pre prémiové značky spoločnosti HEINEKEN Slovensko hovorí: „Sme veľmi hrdí na uplynulých úspešných 14 rokov kvalitnej spolupráce na festivale Pohoda. Nastal však čas posunúť sa ďalej a sme veľmi radi, že ho môžeme odovzdať v tej najlepšej kondícii. Festivalu, všetkým jeho partnerom a priaznivcom želáme veľa šťastia do ďalších úspešných ročníkov.

Riaditeľ festivalu Michal Kaščák: „Aj vďaka Zlatému Bažantu mohli naši návštevníci  na festivale vidieť mnohé veľké mená svetovej hudobnej scény, zároveň k nám HEINEKEN Slovensko prinášal aj viaceré pivné (Bažant Pub, Pohostinstvo) či kultúrne atrakcie (Bažant Kinematograf). Sme hrdí, že sme boli partnermi taký dlhý čas, bola to vynikajúca spolupráca. Značke ako aj jej zástupcom ďakujeme a prajeme všetko dobré.

Aký partner sa v segmente alkoholických nápojov pridá k nášmu festivalu a ďalšie novinky Pohody 2016 prezradíme na tlačovej konferencii pred Pohoda Párty v stredu o 15:00 v Urban House.

Minulý týždeň organizátori oznámili druhé meno, ktoré sa predstaví na budúcoročnej Pohode. Svoje hudobné umenie príde predviesť New Yorkská kapela GOGOL BORDELLO. Kapela sa predstavila na Pohode v roku 2006, tento krát sa predstavia vo štvrtok 7. júla počas otváracej párty.

Kapelu Gogol Bordello založil v roku 1999 ukrajinský imigrant Eugene Hütz. Postupne z nej podľa Pitchorku vytvoril jednu z najfascinujúcejších koncertných skupín v USA.

Kapela v ktorej pôsobia viacerí imigranti z východnej Európy je typická miešaním folklórnych motívov a nástrojov (husle a harmonika) s punkovou melodikou a rytmikou, ktoré zvýrazňujú bicie a elektrické gitary. Preslávili ich najmä strhujúce vystúpenia s prvkami kabaretu a excentrický prejav frontmana. Podľa New York Times je ich zvuk je chrapľavý, sladký, melodický, bezstarostne energický, presne ako punk a cigánska hudba, z ktorých vychádzajú.

V textoch dominujú sociálne témy, odpor k ekonomickej globalizácii či život imigrantov. Hutz velebí odlišnosti ľudí, ktoré vytvárajú pestrý celok, no v žiadnom prípade by nás nemali rozdeľovať. Ak chcete byť skutočným človekom musíte zhodiť masky rodu, národnosti či kultúry. Na pódiu ale žiadne ťažké témy nečakajte. Ich vystúpenie na Pohode v roku 2006 zažil na vlastnej koži ešte ako návštevník aj náš produkčný manager Mišo Sládek. Ich koncert zhodnotil takto: „Bola to najbrutálnejšia tancovačka akú som na Pohode zažil. Bolo to ako hodinový tréning s krutým trénerom cross-fitu…“ na to, aby ste sa dostali do formy máte pol roka.

Ďalšou ohlásenou kapelou je Holandské zoskupenie MY BABY, ktoré bolo možné naživo vidieť počas festivalu DOMA DOBRE v nocľahárni sv. Vincenta de Paul v Bratislave.

My Baby založili v roku 2012 súrodenci Joost a Cato van Dijck a gitarista Daniel Johnston z Nového Zélandu. Už o rok neskôr vydali debut s názvom “Loves Voodoo“. V pesničkách reagovali na viaceré negatívne javy v spoločnosti. Druhý album “Shamanaid” im vyšiel v máji tohto roku. Joost hovorí, že si na album požičali ľudové hudobné motívy z celého sveta, ktoré následne obliekajú do súčasných foriem spracovania.

Kvalitné nahrávky i množstvo živých vysúpení (150 ročne) im zaručili miesto na festivaloch ako Glastonbury, Sziget či „support“ umelcov ako Larry Graham či Seasick Steve (ktorý ich označil za budúcnosť hudby). Podľa magazínu Q bude ich hudba prenasledovať vaše sny celé týždne a podľa Clash premenili písanie pesničiek na vášnivé skúmanie možností hudby. Energiu tejto kapely sa rozhodne oplatí vidieť naživo.

Viac informácií aj na: www.pohodafestival.sk

Zdroj: TS / Anton Repka / Pohoda Festival s. r. o. / PR and Media Director
Redakčne doplnené