Noví mediálni partneri festivalu Pohoda vtiahnu jej návštevníkov a návštevníčky do sveta podcastov

Podcast Piatoček (2)

Najväčší multižánrový festival na Slovensku obohatí tento rok nový sprievodný program. Všetci poslucháči a poslucháčky podcastov sa na Pohode 2025 môžu stať aj ich súčasťou vďaka verejným nahrávkam priamo na trenčianskom letisku. Postarajú sa o to noví mediálni partneri festivalu – ZAPO a Podcasty SME. Vďaka nim si návštevníci a návštevníčky Pohody 2025 budú môcť nielen vypočuť, ale aj naživo pozrieť a zažiť nahrávanie jedných z najpočúvanejších slovenských podcastov Tak bolo, Piatoček a Dobré ráno sobota, ktoré budú súčasťou oficiálneho festivalového programu.

Festival Pohoda tento rok rozšíril portfólio svojich partnerov. K dlhoročným hlavným mediálnym partnerom festivalu – Rádio_FM, Aktuality.sk a Startitup sa od tohto ročníka pripojí aj ZAPO – Zábava v podcastoch a mediálnych partnerov doplnia Podcasty SME. Tieto dve podcastové spoločnosti patria pod vydavateľstvo Petit Press a s desiatkami miliónov vypočutí mesačne ide spoločne o najväčší a najsilnejší podcastový dom na Slovensku. 

„Veríme, že verejné nahrávky na festivale Pohoda prinesú nielen zábavu a inšpiráciu, ale aj nový priestor na rozhovory, ktoré majú zmysel. Podcasty dnes tvoria dôležitú súčasť mediálneho sveta a práve Pohoda je ideálnym miestom, kde ich môžeme priblížiť ľuďom osobne – cez živé diskusie a stretnutia“, hovorí o partnerstve Milan Lieskovský zo ZAPO. „Podcasty sú fenoménom s obrovským rastom počúvanosti, ktorý tak skoro nenarazí na svoje limity. Toto silné partnerstvo nám pomôže vzájomne rásť vo svojich publikách. Navyše je to aj zmysluplné partnerstvo pre obe strany – pre návštevníkov a návštevníčky Pohody, ktorým prinesie nový sprievodný program na festivale v podobe verejných nahrávok, ale aj pre poslucháčov a poslucháčky podcastov ZAPO a SME, ktorým to prinesie zaujímavý obsah počas celého roka,” hovorí o nových mediálnych partneroch Lukáš Grešš, PR & Media Director festivalu Pohoda. „Festival Pohoda je dlhodobo synonymom kvalitnej hudby, hodnotového obsahu a otvorenosti – podobne ako podcasty, ktoré robíme. Veľmi si vážime, že sa naše značky spojili v tomto partnerstve, ktoré nám umožní ešte viac sa priblížiť k poslucháčom a poslucháčkam priamo v teréne“, hovorí Tomáš Prokopčák za SME Podcasty.

Podcast Dobré ráno sobota
Dobré ráno sobota

Návštevníci a návštevníčky Pohody 2025 tak budú môcť zažiť až tri nahrávania podcastov. V piatok 11. júla sa uskutoční nahrávka satirického podcastu Piatoček, ktorý bude následne pre všetkých zverejnený na podcastových platformách ešte v ten istý deň a Dobré ráno sobota, ktorý si bude možné vypočuť už na druhý deň. V sobotu sa zase bude nahrávať jeden z najpočúvanejších podcastov ZAPO – Tak bolo, ktorý sa bude venovať histórii umenia a politických režimov.

Program verejných nahrávaní podcastov na Pohode 2025:

Piatoček (Podcasty SME)

Crowdberry Club, piatok 10:15

V satirickom podcaste Piatoček prináša štvorica Kristína Gyuríková, Kristína Janščová, Viktor Hlavatovič a Adam Blaško zhrnutie všetkého podstatného aj nepodstatného, čo sa stalo v našej politike. Na Pohode vyspovedajú aj rapera Supu a speváčku Katarínu Koščovú. Baviť sa budú o hudbe a aktuálnej situácii v našej spoločnosti.

Dobré ráno sobota (Podcasty SME)

Optimistan Nadácie Orange, piatok 11:30

Prečo je dnes dôležité nemlčať? A prečo si musíme navzájom pomáhať? Na tieto aj ďalšie otázky budú na festivale Pohoda hľadať odpovede Zuzana Kovačič Hanzelová a Jakub Filo – a pridá sa k nim aj šéf festivalu Michal Kaščák, ale aj návštevníci a návštevníčky so svojimi otázkami.

Tak bolo: Prečo režimy milujú umenie? (ZAPO)

Crowdberry Club, sobota 10:15

Podcast Tak bolo
Tak bolo

Nacisti kradli obrazy po celej Európe, zbierali majstrov ako da Vinci či Klimt, kým ich režim zabíjal milióny ľudí. Stalin zas prikazoval, ako má vyzerať „správny“ film – šťastní traktoristi, silní baníci, žiadna irónia, žiadne otázky. V Československu sa organizoval Festival politickej piesne. Viete si predstaviť, že by na Pohode povinne museli znieť aj piesne, ktoré adorujú garnitúru? Umenie sa premenilo na zbraň. Estetika sa podriadila ideológii. V live epizóde Tak bolo sa jej moderátori Kristína Paholík Hamárová, Juraj Jeleň a Dominika Pišťanská pozrú na to, ako režimy 20. storočia milovali umenie – ale len to, ktoré poslúchalo. Rozoberú, prečo bol pre totalitné režimy umelec buď hrdina, alebo nepriateľ. Prečo Hitler veril, že má výborný vkus a Mussolini podporoval futuristov, ale len dovtedy, kým mu slúžili. Ako fungovala cenzúra, čo sa stalo so „zvrhlým umením“ a ako sa menila kultúra pod tlakom moci. 

V rámci partnerstva festivalu Pohoda so ZAPO a Podcasty SME nevzniknú len tieto tri podcasty, ale počas roka sa ako hostia objavia aj organizátori festivalu Pohoda. Doteraz už vyšli tieto:

  • Peklo v papuli (ZAPO) so šéfom gastra Pohody Gabrielom Sebőm
  • Buzzworld (ZAPO) s Janou Kopeckou a Lukášom Greššom z PR tímu Pohody
  • Kariéris (ZAPO) s Paulou Poštolkovou a Barborou Bodnárovou o práci pre festival
  • Roadtrip (ZAPO) s manželmi Repkovými o tom, ako stráviť festival v karavane s rodinou
  • A šéfa Pohody Michala Kaščáka si môžete vypočuť hneď v dvoch podcastoch SME: Dobré ráno a Biznislab

Linky na už zverejnené podcasty:

Peklo v papuli (ZAPO) so šéfom gastra Pohody Gabrielom Sebőm

Buzzworld (ZAPO) s Janou Kopeckou a Lukášom Greššom z PR tímu Pohody

Kariéris (ZAPO) s Paulou Poštolkovou a Barborou Bodnárovou o práci pre festival

Roadtrip (ZAPO) s manželmi Repkovými o tom, ako stráviť festival v karavane s rodinou

Dobré ráno s Michalom Kaščákom

Biznislab s Michalom Kaščákom

Zdroj: TS Pohoda festival, Lukáš Grešš