Petr Lüftner vzdáva hold akordeónu a predstavuje novú pieseň – Celebrity

Petr Lüftner  vzdáva hold akordeónu a predstavuje novú pieseň  - Celebrity BOMBING

Po dvoch rokoch prichádza  Petr Lüftner so  svojou novou  tvorbou a prvou  lastovičkou z pripravovanej dosky je autorský song Celebrity, ktorý bol odpremiérovaný 21.5.2018 o 12.00 hodine.  Poukazuje  na súčasnú neresť, predovšetkým mladších ľudí, ktorí často žijú svojim imaginárnym obrazom, žijú pod akousi maskou a zabúdajú na to, čím naozaj sú.

Nový album začal vznikať opäť v štúdiu Good Day Records pod vedením Jiřího Maška v spolupráci s ešte  nedávnym členom kapely Chinaski –  producentem ONDŘEJOM ŠKOCHOM.

Pesničkár s akordeónom

Petr Lüftner  sa stal jediným českým hudobníkom, ktorý vo svojej krajine  zastupuje a reprezentuje  svetového výrobcu akordeónov Weltmeister.
Jedným z mojich nových cieľov bolo predstaviť akordeón i mladšej generácii,  ktorá má stále zafixované, že  tento nástroj je niečo, čo patrí do krčmy, ale tak to nie je,“  –  objasňuje svoj počin Petr  Lüftner  a pokračuje: „Keď sa povie pesničkár, mnohí si vybavia človiečika s gitarou. Lenže nemusí to tak byť vždy a ja sa snažím dokazovať, že  rozťahovacia  harmonika je neprávom opomínaný nástroj. Naviac,  Ondrovi Škochovi sme pripravili celkom  iný zvuk akordeónu, než  sú ľudia zvyknutí  počúvať, čo nebol úplne jednoduchý cieľ, ale myslím, že sa nám ho podarilo naplniť k maximálnej spokojnosti.

Z milovníka lesov sa stal pesničkár

Český spevák, muzikant, skladateľ, textár, jednoducho  pesničkár, sa narodil  27. októbra  1988 v Ústí nad Labem.  V súčasnosti pod vedením bývalého  člena Chinaski Ondřejem Škochem, ako producentom, pripravuje svoje nové CD. Netúžil byť  muzikantom na plný pracovný úväzok. Naopak, jeho snom boli lesy plné zvierat. A za tým si šiel. Vyštudoval Lesnícku a drevársku fakultu ČZU v Prahe, študoval lesníctvo v bavorskom Freisingu a niekoľkomesačnú prax získal vo Fínsku.

Do Fínska si nechal poslať akordeón, aby mu nebolo smutno  a začiatkom decembra  2012, keď sedel v meste Nokia napísal svoju prvú pesničku. 

V auguste 2013,  následne po vypustení  videoklipu k svojej prvotine, bol  pozvaný  účinkovať  na festival Labské léto, kde vystúpil pred Xindlom X, s ktorým sa  dohovorili  na spoločnom koncertovaní.  Absolvoval s ním niekoľko turné. Pieseň Ty jsi to Ústí nečakane odštartovala Petrovu  kariéru a bola vnímaná ako protest song. „Určite som neskladal protest song a dokonca v čase vzniku pesničky, ani netušil, čo to je,“ – spomína na vznik pesničky Petr. „Vlastne som ju urobil len tak pre zábavu, zavesil na youtube a prišli nečakané odozvy,  ponuka na spoluprácu s Xindlom X., všetko sa to zbehlo rýchlo, ale hoci som to neplánoval, som za to vďačný.“

V apríli 2016 Vyšla Petrovi prvá doska, ktorú produkoval Xindl X, s názvom „AŽ SE PŘÍŠTĚ NARODÍM“. Aktuálne sa chystajú nahrávať spoločný duet.

Anna Olvecká – PR manager projektu pre SK
Foto: Archív PL