PARA, SLOBODNÁ EURÓPA, KORBEN DALLAS ČI PARNO GRASZT A CHALANI Z CHATRČE ZAHRAJÚ V RÓMSKEJ OSADE V MOLDAVE NAD BODVOU

PARA, SLOBODNÁ EURÓPA, KORBEN DALLAS ČI PARNO GRASZT A CHALANI Z CHATRČE ZAHRAJÚ V RÓMSKEJ OSADE V MOLDAVE NAD BODVOU BOMBING

173_so_pohoda2014

Na konci prázdnin pribudne na Slovensku ďalší festival Moldava – Spolu, ktorý bude 29. augusta v rómskej osade Budulovská v Moldave nad Bodvou. Na festivale zahrá Slobodná Európa, Korben Dallas, hostia z Maďarska Parno Graszt, zaujímavosťou bude koncert muzikantov priamo z osady, ktorí si dali priliehavý názov Chalani z chatrče, či spoločný koncert skupiny Para so Sendreiovcami. Vystúpi aj detský zbor Superar, dve divadlárómskych komunitných centier a OZ Haliganda predstaví svoj Rozprávkový automat. Súčasťou festivalu bude aj výstavu fotografií Karola Horvátha z Moldavy nad Bodvou a prezentácia výtvarných prác rómskych detí z komunitných centier. Podujatie sa uskutoční pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

Moldava – Spolu 2014 vychádza z tradície festivalu Šobov – Spolu, ktorý vznikol v roku 2010 v osade Šobov pri Banskej Štiavnici, neskôr sa v pozmenených názvoch konal v Klenovci a Kokave. Podarilo sa vytvoriť podujatie, ktoré celkom prirodzene spája dva často rozdelené svety. „Mnohí Štiavničania sa napríklad prvýkrát v živote zastavili v Šobove, časti ich mesta, v ktorej často len pridávajú rýchlosť, aby ju prešli čo najrýchlejšie. Atmosféra bola vynikajúca, veríme, že sa to podarí aj v prípade osady Budulovská.“ vraví za organizátorov Matúš Vallo z Pary.
„Vážime si záštitu prezidenta Andreja Kisku, považujeme to za dôležitý signál toho, že chce pomôcť riešiť situáciu najchudobnejších ľudí v našej krajine. Zvlášť je to dôležité v prípade rómskych osád, kde je chudoba najkoncentrovanejšia. Veríme, že sa návštevníci festivalu presvedčia, že aj v osade Budulovská žije mnoho priateľských a šikovných ľudí, ktorí si zaslúžia našu pozornosť,“ dodáva Lýdia Šuchová z neziskovej organizácie Equity, ktorá v osade roky pôsobí.

Organizačne zastrešujú festival neziskové organizácie ETP Slovensko, EQUITY a Mestské zásahy, spolu s agentúrou Pohoda Festival, mnohé práce budú vykonávať priamo ľudia z osady.
Podujatie je možné finančne podporiť prostredníctvom výzvy na portáli www.ludialudom.sk
Vstup na festival je voľný, od mestského úradu v Moldave nad Bodvou bude medzi 11.00 a 20.00 premávať aj kyvadlová doprava.

Program:

  • 10.30 futbal Výber hudobníkov – FC Budulovská.
  • 12.00 divadlo KC Rudňany a KC Budulovská
  • 13.20 Korben Dallas
  • 14.15 Detský zbor ((superar))
  • 15.00 Parno Graszt (HU)
  • 16.00 Slobodná Európa
  • 17.00 Chalani z chatrče
  • 17.40 Sendreiovci + Para