OSEM KRSTOV SLOVENSKEJ LITERATÚRY

pohoda2

Hneď osem krstov nových prírastkov slovenskej literatúry sa odohrá na 15. ročníku multikultúrneho letného festivalu Bažant Pohoda. Od 7. do 9. júla 2011 privedú na letisku v Trenčíne na svetlo sveta skúsení i debutujúci autori romány, novely, rozprávky pre deti i literatúru faktu. Známy publicista Juraj Kušnierik doteraz o knihách len písal a rozprával v rôznych televíznych a rozhlasových reláciách, na Bažant Pohode však predstaví aj svoje prvé knižné dielo, keď po niekoľkoročnej príprave vydáva v Artfore publikáciu o islandských muzikantoch. Knihu Hudba ostrova pripravoval tri roky, niekoľkokrát počas nich navštívil Island, stretával sa s tamojšími hudobníkmi aj ľuďmi, ktorí sa pohybujú v tamojšom hudobnom biznise a výsledkom bude príbeh súčasnej islandskej hudby, ktorá patrí k najzaujímavejším fenoménom svetovej scény.

 

Traja z debutujúcich spisovateľov sú známejší ako hudobníci, no tento rok sa rozhodli preniknúť aj do sveta literatúry. Svoj debut Zápas predstaví architekt Martin Beďatš, v hudobných kruhoch známy ako Bedly, gitarista skupiny Bez ladu a skladu. Speváčka kapely Živé kvety Lucia Piussi zase pokrstí svoj prvý román Láska je sliepka. Kniha je už síce nejaký čas na pultoch a dostáva sa jej jednej pozitívnej recenzie za druhou, no po bratislavskom krste si Lucia naplánovala na Bažant Pohode aj celoslovenský.

Mariánovi Benkovičovi, alias Benem, kritici už dávno hovoria, že je najlepším básnikom spomedzi slovenských raperov, takže nečudo, že mu konečne vychádza aj prvá zbierka Slovenčina pre samoukov / Spam poetry. Bene so svojimi rôznymi projektami ako Modré hory či Peťo Tázok už na Bažant Pohode vystupoval aj v minulosti, teraz svojou produkciou osvieži Literárny cirkus KK Bagalu, ktorý sa o vydanie jeho knihy postaral.

 

Známy propagátor a vydavateľ talentovaných slovenských autorov, Kali Kertész Bagala pripravuje aj ďalšie tri premiéry – na festivale sa v stane literarnyklub.sk bude krstiť, ale aj debatovať s autormi. Spisovateľ Balla predstaví svoju ôsmu knihu V mene otca, Michaela Rosová novelu DandyZuska Kepplová svoj debut Buchty švabachom.

 

Už tradične bude deťom čítať rozprávky jeden z najúspešnejších domácich autorov kníh pre deti ostatných rokov Branislav Jobus, ďalší z hudobníkov – spisovateľov. Branuško tentoraz deťom prečíta niečo z absolútnej novinky, pokračovania príbehov muflóna – kamionistu Ako Muflón Ancijáš cestoval na západ.

 

 

Literatúra bude mať na trenčianskom letisku naozaj silné zastúpenie, len občianske združenie Literarnyklub.sk privedie trinásť zahraničných a tridsať slovenských spisovateľov, odprezentuje zborníky Poviedka 2010Báseň 2010, pripraví besedy, autorské čítania, čitáreň aj kníhkupectvo. V programe „Pulz Vyšehradskej štvorky“ predstaví nielen domácich spisovateľov, ale aj autorov z Maďarska, Poľska a Čiech. Diskusie pripraví aj kníhkupectvo Artforum, ktoré príde na festival aj s výberom zo svojich lákavých knižných pultov.

Aktuálne informácie o prípravách 15. ročníka festivalu Bažant Pohoda nájdete na www.pohodafestival.sk.