Napĺňajúce sa prísľuby veľkých očakávaní na Colours of Ostrava 2017

Napĺňajúce sa prísľuby veľkých očakávaní na Colours of Ostrava 2017 BOMBING 54

Po veľkolepom úvodnom openingu sa brány industriálneho areálu hostiaceho Colours of Ostrava ani vo štvrtok neprestali plniť početnými davmi nedočkavých návštevníkov. Prvý deň bol nápor intenzívnejší ako sa predpokladalo a tak v istú chvíľu jednoducho došli festivalové pásky bez ktorých sa nedalo prejsť cez vstupnú kontrolu, čo spôsobilo pomerne výživný mediálny poprask vyvolaný dych berúcimi frontami a došlo aj na pár kolapsov. Pri takomto formáte akcie je to pomerne prirodzený jav a je nutné uznať, že nasledujúci deň už išlo takmer všetko bez výraznejších komplikácií.

Colours of Ostrava 2017 / Foto: Richard Lutzbauer
Colours of Ostrava 2017 / Foto: Richard Lutzbauer

V doobedňajších hodinách sa začali rôzne sprievodné podujatia ako divadelné predstavenie z produkcie brnianskeho divadla Husa na Provázku Lásky jedné plavovlásky a rovnako sa konalo široké spektrum debát a prednášok v rámci programu pod hlavičkou Melting Potu, ktorý zastrešoval edukatívnu a spoločensko – kritickú zložku festivalu. Polemizovať sa dalo nad percepciou Čechov v  očiach Poliakov, večnou hádankou, či sú stredoeurópske spoločenstvá v kríze, prípadne nad rébusom, či sú verejnoprávne médiá službou primárne pre ľudí, alebo len tvrdým businessom. Čerešničkou na pomyselnej torte sa stala debata s Benjaminom B. Fisherom, bývalým zamestnancom CIA, ktorý oprášil svoje spomienky na to ako hnutie Solidarita v socialistickom východnom bloku využívalo západné technológie k porážke komunizmu.

Superstáristka Aneta Langerová bola skvelým štartom

Colours of Ostrava 2017 / Foto: Richard Lutzbauer
Colours of Ostrava 2017 / Foto: Richard Lutzbauer

Prvé ozveny hudobných stageov sa rozozvučali o tretej hodine a medzi prvými vystupujúcimi sa ocitli kapely Poletíme ?, Travis O’ Neill and His Cardinal Sins a rakúski Nihils. Pre domáce publikum bol však nepochybne ozajstným ostrým štartom koncert superstárovskej stálice Anety Langerovej na hlavnom pódiu. Koncert sme síce nestihli, ale vzhľadom k speváčkinej neotrasiteľnej pozícii na českom hudobnom trhu sa ani nedá usúdiť nič iné, len konštatovať, že bolo isto plno a atmosféra musela byť rozcítená.

Nasledovali vystúpenia Waltera Schnitzelsona, či českej avantgardnej kapely Zrní a zaujali aj slovenskí Fresh Out Of The Bus s prepracovanou pódiovou show na Agrofert Fresh stagei.

LP bola fantastická

Veľmi dobré referencie sme zaznamenali na vystúpenie kalifornskej speváčky LP na ktorej kvalitách sa zhodli takmer jednomyseľne všetci prítomní. Nemenej návštevníkov bolo zvedavých na kritikmi požehnanú dcéru indickej legendy hry na sitár Raviho Shankara, speváčku Norah Jones, ktorá prilákala úctyhodný počet priaznivcov. Jej citlivý prejav bolo počuť vďaka ohľaduplnému publiku naozaj do diaľky.

Midi Lidi nemajú konkurenciu

Colours of Ostrava 2017 / Foto: Richard Lutzbauer
Colours of Ostrava 2017 / Foto: Richard Lutzbauer

Tripohopová legenda UNKLE dostala priestor pred polnocou a okrem vycibreného zvuku jej vystúpeniu dominovala aj obrovská LED projekcia, ktorá bola nesmierne efektívna.Veľkou hustotou návštevníkov sa mohli popýšiť aj domáci Midi Lidi, ktorý spoľahlivo dokazujú, ze sú rovnako výbornou klubovou ako i festivalovou kapelou.

Mňa osobne mimoriadne zaujal hubobný doprovod Tomáša Palucha k povojnovému švédskemu expresionistickému filmu Häxan, ktorý v priestoroch Full Moon Stageu pod komínmi naberal doslova čarovný nádych. Večer sa na druhý deň konečne trošku natiahol a tak sme pod vplyvom omamného progresívneho techna z dielne francúzskeho DJa Voiski odchádzali po tretej hodine nočnej dostatočne motivovaní na ďalšie multimediálne dobrodružstvá.

 

Foto: Richard Lutzbauer
Text: Juraj Šťastný