Najlepší barytón Dalibor Jenis vystúpi v Bratislave

Najlepší barytón Dalibor Jenis vystúpi v Bratislave BOMBING

Hudobná kritika považuje Dalibora Jenisa za jedného z najlepších interpretov Figara (G. Rossini, Barbier zo Sevilly). Túto postavu stvárnil v mnohých divadlách, v Paríži, Hamburgu, Viedni, Berlíne, Frankfurte, Verone i v Tokiu.

Medzi jeho ďalšie uznávané úlohy patrí Enrico (G. Donizetti, Lucia di Lammermoor), Valentin (Ch. Gounod, Faust), Guglielmo (W. A. Mozart, Cosi fan tutte), Lescaut (J. Massenet, Manon Lescaut), Marcello (G. Puccini, La Bohème), Onegin (P. I. Čajkovskij, Eugen Onegin), Knieža Jeleckij (P. I. Čajkovskij, Piková dáma), Gróf (W. A. Mozart, Figarova svadba) i titulná rola v Donovi Giovannim (W. A. Mozart).
V posledných rokoch Dalibor Jenis okrem uvedených úloh častejšie spieval roly z verdiovského repertoáru. Do jeho repertoáru patri Posa v Donovi Carlovi, Renato v Maškarnom bale, Gróf Luna v Trubadúrovi, Jago v Otellovi, Ford vo Falstaffovi, Cavalier Belfore v Un giorno di regno, Nabucco, Ezio v Attilovi, Giorgio Germont v Traviate či otec Miller v opere Luisa Miller.

Väčšinu svojho času trávi na popredných operných scénach vo svete. Zriedkavé vystúpenia doma sú priam sviatkom.

Nakoľko Dalibor Jenis v poslednom období spieva najmä verdiovský repertoár a priberá ďalšie roly, celý koncert bude venovaný velikánovi talianskej opery. Náš najlepší a svetovo uznávaný barytonista sa predstaví čo najkomplexnejšie vo všetkých odtieňoch svojho vysokého speváckeho a interpretačného umenia.

Hosť: Svetlana Kasyan, soprán
Spevácky zbor Lúčnica, zbormajsterka Elena Matušová
Slovenská filharmónia, dirigent Peter Feranec

Dátum: 26.10.2016
Miesto konania: Koncertná sieň Slovenskej Filharmónie, Bratislava
Čas: 19.30 hod.

Zdroj: TS