LONGITAL A BRATŘI ORFFOVÉ OBNOVIA ČESKO-SLOVENSKÉ HUDOBNÉ VEČERY V BRNIANSKEJ FLÉDE

LONGITAL A BRATŘI ORFFOVÉ OBNOVIA ČESKO-SLOVENSKÉ HUDOBNÉ VEČERY V BRNIANSKEJ FLÉDE BOMBING

Na najlepších umelcov sú kladené obrovské nároky. Tak začínala jedna z jesenných recenzií najnovšieho albumu Longital. Skupine z bratislavských Dlhých Dielov sa ich darí dlhodobo napĺňať a špeciálne to platí pre ich najnovší album Divoko. Za ostatné mesiace majú Longital za sebou desiatky koncertov, niekoľko videoklipov a dva veľké krsty. Tretí v poradí sa uskutoční 1. februára v Brne. Spolu so slovenským triom vystúpi aj indie-folková skupina Bratři Orffové.

Longital za posledný polrok zbierajú jednu lichotivú recenziu za druhou, s titulkami označujúcimi Divoko za jednu z najlepších česko-slovenských nahrávok 2016. To sa odrazilo v tradičných koncoročných rebríčkoch, a tiež v nominácii na album a singel roka v cenách Radio_Head Awards (obdoba českých cien Anděl). Producentom Divoko bol opäť Ondřej Ježek, známy aj spoluprácou s brnianskymi Midi Lidi a Květmi. Krst vo Fléde je (nielen) preto očakávanou a dlhšie plánovanou udalosťou.

Na prvý februárový koncert si Longital ako hosťa zavolali indie-folkovú skupinu Bratři Orffové, s ktorou sú spätí už od jej úplných začiatkov. “Ešte z čias, keď sme nemali kapelu ma oslovil náš spoločný známy Jaro Ridzoň s prosbou, či by som do jednej pesničky nenahral akustickú gitaru pre jeho kamaráta Lukáša Novotného. Vtedy tuším ešte Lukášov hudobný projekt nemal meno, alebo si ho nepamätám. Každopádne, ukázalo sa, že to bola kapela Bratři Orffové, pesnička sa volá Pátek a vyšla na debutovom albume Bingriwingri,” spomína gitarista a spevák Dano Salontay.

Koncertné spojenie po rokoch veľmi víta aj Jana „Shina“ Lokšenincová. „Bratov Orffových poznáme, s obdivom sledujeme a kedysi sme spolu hrali koncerty v Prahe a Bratislave. Dlho sme sa nevideli a to je dobrý dôvod stretnúť sa opäť na pódiu,“ dopĺňa speváčka Longital.

Dvojkoncert prebehne 1. februára v rámci obnovených česko-slovenských alternatívnych večerov v klube Fléda a veľmi sa už naňho teší aj dramaturg brnianskeho priestoru Ondřej Bača: „Po šesti letech čekání jsme se konečně dočkali nových skladeb Longital. Vůbec mě nepřekvapilo, že je deska tak vynikající. Vznikala v prostředí jedinečné krajiny Bílých Karpat, které jako by se ve skladbách odrážely.

Lístky sú v predpredaji v sieti smsticket.cz alebo goout.cz.

VIAC INFO

 

Zdroj: TS / Alex Čerevka