Jamajské zlato prichádza na Slovensko.

MOJA REČ, VEC, PRAGO AJ HAFNER NA UPRISINGU BOMBING

Úspechy jamajských športovcov z olympiády v Londýne zaznamenal celý svet. Dôvodov na oslavy je ale viac, keďže tento týždeň Jamajka oslavuje 50 rokov nezávislosti. A oslavovať sa bude aj na Slovensku. Skutočným zlatom malého ostrova je totiž reggae hudba, ktorá túto krajinu preslávila už pred rokmi a prichádza aj ku nám. Jamajčania ku nám posielajú svoju najsilnejšiu reggae reprezentáciu na festival Uprising, ktorý sa uskutoční už 24. a 25.augusta v Bratislave.

Roots reggae zahrajú najpovolanejší veteráni Max Romeo a Lee ‘Scratch’ Perry, umelec a legendárny producent, ktorý zviditeľnil samotného kráľa reggae, Boba Marleyho. Prichádza aj slávny hitmakerAnthony B, a jeden z najpopulárnejších predstaviteľov aktuálnej svetovej reggae scény, charizmatický spevák a geniálny textár Tarrus Riley. Nebude chýbať ani mladá krv jamajského reggae, kapela Raging Fyah a krásna speváčka so zlatom v krku, Etana.

Okrem Jamajky sa však na bratislavských Zlatých Pieskoch stretávajú umelci z celého sveta. Priamo z amerického Los Angeles priletia ikony tzv. latino hip-hopu, Delinquent Habits. Najväčším headlinerom festivalu je tento rok legendárna kapela Asian Dub Foundation z Anglicka, so svojím strhujúcim vystúpením a zmesou rapcore, dub, dnb a ragga. Z Londýna tiež pricestujú ragga-jungle legendy Top Cat a Tenor Fly, dubový pionieri Zion Train, a okrem iných aj pôvodom ruský dj a producent Dj Vadim so švédskou speváčkou Yarah Bravo. Ukázať sa príde aj jeho rodák z Moskvy, mladý raggamuffin Steppa Style, z indického New Delhi miestna crew Reggae Rajahs a z ďalekého Japonska priletia Party2Style Sound. Po dvoch rokoch sa vracia aj Cali P, rodák z Guadeloupe vlastniaci švajčiarsky pas. Nesmú chýbať škótski Mungo’s Hi Fi so svojím chýrnym soundsystémom, ani obľúbení Nemci Irie Révoltés. K tomu pridajte posily od nás ako Prago Union, Indy & Wich ft. Nironic, Polemic, Vec, Moja Reč, Haf & Beyuz či Medial Banana, a akcia leta sa môže začať. Odporúčanou výbavou sú plavky, slnečné okuliare a partička kamošov. Lístky za 30 € môžete kúpiť do 10. 8. v Ticketportali.

Pokiaľ sa už neviete dočkať festivalu, nezmeškajte posledný zo série Uprising Warm Upov, ktorý sa koná tento piatok 10. augusta v klube Nekapri InnArt v Bratislave. Naladiť sa na atmosféru Uprisingu sa však môžete aj z pohodlia domova pri novom dokumente o minuloročnom Uprisingu 2011.