Izraelská filmárka so slovenskými koreňmi natočila videoklip na motívy piesne Korben Dallas

Izraelská filmárka so slovenskými koreňmi natočila videoklip na motívy piesne Korben Dallas BOMBING 1

Skupina Korben Dallas minulý rok vydala svoj piaty album Stredovek, ktorý pozitívne prijali  fanúšikovia aj recenzenti. K albumu zverejnili klipy ku skladbám Oranžová, Nič sa nepýtaj či Vietor. Ich novým klipom je dielo filmárky Nataši Dudinskej, ktorá ho natočila k piesni Vzdať sa. Tú otextovala novinárka Jana Shemesh.

Rozhovor s autorkou klipu Vzdať sa, Natašou Dudinski:

Prečo ste sa rozhodli natočiť klip k tejto pesničke?

  • Pieseň Vzdať sa veľmi páči, má skvelú hudba a slová, ktoré nútia k zamysleniu. A tiež som dobrodruh, mam rada výzvy. Nikdy som žiaden klip neurobila, tak to bola pre mňa výzva, ktorá ma zaujala.

Ako vznikol námet?

  • Námet sa rodil celkom dlho. Často som si púšťala pieseň, aby som sa do nej ponorila a pochopila, o čom naozaj je a čím vo mne rezonuje. Veľa som premýšľala nad jej slovami, sú veľmi hlboké a také prežité. Čítavam texty Jany Shemesh, či už novinárske alebo osobné, tak som aj trochu tušila, z akých prežitkov sa text zrodil. Zároveň som si k piesni hľadala svoju cestu ako ju uchopiť vizuálne.  Bol to taký druh dialógu, s textom, hudbou, s Lukášom Filom i sama so sebou. A jedného dňa, ako som tak rozjímala pod stromom u nás na záhrade, som v predstavách uvidela púšť a uprostred ženu v mojom veku. To bol taký prvý obraz, ktorý ešte dlho kryštalizoval, než bol scenár hotový. V neskoršom štádiu som tiež viedla dlhé debaty s kameramanom cez Skype. Pri natáčaní  jeho nápady klip veľmi obohatili. 

Kde sa natáčalo a prečo práve tam?

  • Točili sme v Judejskej púšti, kúsok od Nabi Musa, neďaleko cesty z Jeruzalema k Mŕtvemu moru. Moslimovia veria, že v Nabi Musa je pochovaný Mojžiš a pred stáročiami tam postavili mešitu nad púštnou hrobkou. Pre zaujímavosť, Židia a kresťania veria, že je pochovaný na východnom brehu Jordánu, nevedno kde presne. To len na dokreslenie atmosféry miesta. Mne proste učarovala ta púšť navôkol, a tiež ma k tomu miestu viažu silne osobné spomienky. Púšť je fascinujúca, večná, nekonečná i desivá, ohromuje svojou krásou a bezčasovosťou, láka svojim tajomstvom, vládne v nej božské ticho a zároveň sa v nej človek môže cítiť stratený, v jej nedoziernosti a neuchopiteľnosti. Na prvý pohlaď sa môže zdať, že je príliš vyprahnutá, že v nej nič nie je, ale keď ma človek trpezlivosť, objaví v nej život, pohyb, farby, rytmus i jazvy ci iné stopy civilizácie. Judejská púšť po stáročia lákala pustovníkov, svätcov, hľadačov, dobrodruhov, pastierov, pašerákov, vojakov i milencov. Celý rok je úplne vyprahnutá, ale na jar sa na chvíľu vždy celá zazelená a rozkvitne. Púšť sa mi javí ako pôsobivá metafora pre život sám, ktorému čelí každý z nás a ktorý nás zároveň presahuje.

Nataša Dudinski – scenár, réžia a strih

Filmárka vyrástla v Košiciach, študovala jazyky v Prahe, medzinárodné vzťahy v New Yorku a film v Jeruzaleme. Od roku 1994 žije v Jeruzaleme. Režírovala tri celovečerné dokumenty (Holky z fildy, Gisi, Na Sever) a niekoľko krátkych filmov. Ako kameramanka, strihačka či producentka sa podieľala na mnohých ďalších.

Braňo Pažitka – kamera

Kameraman, pôvodne z Bratislavy, žije v Prahe. Natočil celovečerný hrany film Osmdesát dopisů, dokumenty Ivetka a hora, Danielův svět, Jan Vladislav, Léčba dějin, Gisi a mnoho ďalších.

V klipe hrajú: Michal Dasberg, Hagar Mizrachi Dudinski a Yonathan Evan

Text skladby: Jana Shemesh

Korben Dallas sú: Juraj Benetin, Lukáš Fila, Ozo Guttler a Ľuboslav Petruška