Hviezdy českého hiphopu na Uprisingu

Hviezdy českého hiphopu na Uprisingu BOMBING

Éra kvalitného a inteligentného hiphopu sa pomaly stáva minulosťou. Niekdajšie hodnoty a hlboké odkazy v hudbe sú dnes často výnimočnosťou, stále však existujú. Na tohtoročnom Uprisingu vás o tom presvedčí špička českej scény – Prago Union a Oliver Lowe. Festival nie je len o reggae, ale prináša aj množstvo nemu príbuzných žánrov, medzi ktoré patrí jednoznačne aj hiphop. Ten spolu s reggae funguje ruka v ruke už od 80tych rokov. Svetlým príkladom zo súčasnosti je spolupráca rappera Nas-a s Damianom Marleym, niekoľkonásobným držiteľom Grammy a synom slávneho Boba.

 

Prago Union, čerstvý držiteľ ocenenia Anděl, je hiphopová formácia, ktorá patrí v Česku medzi najznámejšie súčasné kapely nielen vo svojom žánri. Jej jadro tvorí dvojica MC Kato a DJ Maro, na Uprisingu ich bude sprevádzať živá kapela v zložení bicie, gitara, basgitara, saxofón, flauta a MPC. Za gramofóny a mikrofóny sa postavia samozrejme Maro a Kato. Kato začínal svoju hudobnú kariéru ako Deph v Chaozze, ktorý spôsobil ošiaľ aj na Slovensku. Katovu schopnosť na napísanie rapového tracku mu závidia mnohí, novodobý básnik sa nebojí zahryznúť sa do aktuálnych problémov s neuveriteľným citom pre skutočné vystihnutie podstaty. Prago Union, ktorý vydal dva albumy, patrí medzi najlepšie hiphopové formácie nielen podľa fanúšikov, ale i odbornej hudobnej kritiky. Tá totiž udelila týmto hiphoperom v roku 2010 ocenenie Anděl. Ich hiphop však nie je len akési pozlátko, ale je to to najkvalitnejšie a najinteligentnejšie čo široko ďaleko nájdeme. A navyše, nielen zabaví, ale i vzdeláva a svojím zvukom sú natoľko špecifickí a nezameniteľní, že ak ste ich doteraz ešte nepoznali, na Uprisingu sa určite zaradíte medzi ich fanúšikov.

 

Ďalším zástupcom českého hiphopu na Uprisingu bude Oliver Lowe a jeho inteligentný hiphop s trueschool zvukom a prvkami jazzu a funky. Na festival si privedie aj priateľov s ktorými natočil svoj ostatný album Peníze nebo život. Okrem Talpasa (MPC), Radima Knappa (trúbka), Filipa Šašeka (klávesy) na albume hosťoval medzi mnohými aj Vec, Idea, DJ Alyaz, Mc Gey, DJ Opia, 3ck či Rest. Prvým singlom bol track „Lidi jsou zvláštní“, na ktorom Oliver Lowe spolupracoval s Ondřejom Žatkuliakom. Spoluprácu si zopakovali aj pri „Wack Mcs“ remixe s Vecom a Restom a tento track je považovaný za jeden z najvydarenejších hiphopových počinov minulého roka v Česku. Rap Olivera Loweho sa zaraďuje do priečinku inteligentný hiphop, ktorý svojou kapelou hudobný recenzenti kvalitou porovnávajú s Prago Union.

 

Festival Uprising počas svojho štvrtého ročníka prinesie na Slovensko nielen to najlepšie z reggae, ale vystúpia na ňom aj hviezdy dancehallu, dubu, hiphobu, dubstepu, junglu a mnohých príbuzných žánrov. Program festivalu je každý týždeň dopĺňaný o nové kapely a vy sa môžete tešiť na ešte veľa zvučných mien. Permanentku na Uprising, ktorý sa koná na Zlatých pieskoch v Bratislave 26. a 27. augusta 2011, je možné do konca mája kúpiť za bezkonkurenčnú cenu 21 Eur.

 

Uprising Festival

26. a 27. august 2011

Bratislava, Zlaté Piesky

potvrdení účinkujúci:

Gentleman (Nemecko)

Lutan Fyah (Jamajka)

Lady Chann (Veľká Británia)

Kya Bamba (Švajčiarsko)

Eastwest Rockers (Poľsko)

Mungo’s Hifi (Škótsko)

Perfect Giddimani (Jamajka)

Tribuman (Francúzsko)

Prago Union (Česko)

Oliver Lowe & Friends (Česko)

 

www.uprising.sk

www.facebook.com/uprisingreggaefestival

 

PRAGO UNION
Myšlenkovej Pochod http://youtu.be/r37Z209M9fM
Zvýřátka http://youtu.be/BAouLMPc3UI
Hadí Počty http://youtu.be/6aK-pB_S888
Kandidát Vět http://youtu.be/tfcWt-h9ioA
Pecka S Kurtem http://youtu.be/50POJqH_CJI
Verbální atentát http://youtu.be/HQGs0F87lvI

OLIVER LOWE
Wack MCS http://youtu.be/LWwXy1WQ0qQ
Peníze Nebo Život http://youtu.be/D7ABwsaMO_8
Lidi jsou zvlaštní http://youtu.be/I3bGWNxuawY