HIP-HOP na Trenčianskom letisku, alebo čo uvidíme na Bažant Pohode 2014, časť 2.

Už len niečo málo ako mesiac nás delí od začiatku najväčšieho Slovenského festivalu BAŽANT POHODA 2014. Svoje brány otvorí vo štvrtok 10.07.2014 na Trenčianskom letisku. Pred pár dňami sme začali seriál „Čo uvidíme na Bažant Pohode 2014, časť 1.“, dnes v tom budeme pokračovať, ale od multi-žánrov na chvíľku odbehneme sa venovať len jednému, alebo skôr kultúre ako žánru, pod ktorú patria viaceré hudobné žánre. Áno, ak ste mysleli na HIP-HOP, mysleli ste úplne správne… Tohto ročná POHODA nám prináša až desať vystúpení s prvkami tejto underground kultúry.kelis (1)Začal by som hneď od tej naj komerčnejšej a asi aj najznámejšej R`n`B speváčky KELIS. Rodáčka zo Spojených štátov, vlastným menom Kelis Rogers, vydala šesť štúdiových albumov, získala Brit Awards, Q Awards, NME Awards a bola nominovaná na dve ceny Gramy. Na Britských ostrovoch zožala tiež úspech v podobe desiatich nahrávok v TOP 10.

Diskografia:

  • Kaleidoscope (1999)
  • Wanderland (2001)
  • Tasty (2003)
  • Kelis Was Here (2006)
  • Flesh Tone (2010)
  • Food (2014)

Pri predstavovaní HIP-HOPu na Pohode by som pokračoval tým naj povolanejším, a to hneď otcom Slovenského HIP-HOPu – raperom zo Zlatých Moraviec, ktorého všetci poznáme pod menom VEC (tá ruka? Nie! Ten čo robí RAP). Pre tento ročník si VECko pripravil až dve vystúpenia. Najprv sa predstaví v relatívne novom projekte s bubeníkom Martinom Valihorom, kde predvedú svoju Bubenícko – Dídžejskú šou.

Vo svojej druhej prezentácii na trenčianskom letisku sa predvedie na jednom pódiu zo slovenskou kapelou ZLOKOT (mimochodom aj pre Zlokot to bude druhý koncert na Pohode). A ako poznám VECa, tak na jeho vystúpenia sa oplatí ísť pozrieť lebo je to vždy výborná zábava.

Zo živou kapelou sa predstaví aj Handlosvká HIP-HOPová kapela MOJA REČ. Supovi a Delikovi bude kryť chrbát stará známa skupina KOMPLOT. Vystúpenia takto zloženej formácie sú zárukou výbornej šou. Delik a Supa sa okrem svojho koncertu predstavia aj na koncerte skupín PARA a Kokavakere Lavatura, kde si spolu dajú svoju spoločnú vec Edaj nasvali.

Posledným slovenským zástupcom HIP-HOPovej scény bude víťaz najlepšieho HIP-HOPového albumu za minulý rok v ankete Radio_Head Awards, skupina MODRÉ HORY. Bene a LIRIK sú na Pohode ako doma, takže ich koncert nie je až takým veľkým prekvapením, ale o to viac sa na nich treba tešiť. Lirika samozrejme uvidíte aj na koncerte svojej druhej kapely ZLOKOT. A Beneho? No ten sa motá vždy kade tade a predpokladám, že ho bude možné stretnúť napríklad aj v literárnom stane, keďže je známy svojou láskou k literatúre a dokonca aj sám niečo (okrem textov) popísal a vydal….

Naši západní susedia s Čiech nám na Trenčianske letisko posielajú zástupcov starej HIP-HOPovej školy v podobe VLADIMÍRA 518, ktorý predvedie „svoju“ BIG BOSS ŠOU. Vladimír 518 vydal dva sólo albumy GORILA vs. ARCHITEKT a IDIOT, ktoré získali mnoho hudobných ocenení. Okrem toho je Vladimír známy zo svojej rodnej formácie PSH, s ktorou vydal niekoľko veľmi úspešných albumov.

V poradí druhým zástupcom Českej scény je alternatívno hip-hopová kapela WWW NEUROBEAT, ktorej príde vypomôcť Brnenský alternatívny hudobník PAVEL FAJT. Ten, kto má rád alternatívnu hudbu spojenú s rapovými textami by nemal na tomto koncerte chýbať.

Ak som vyšie spomýnal, že česká republika bude mať zastúpenie v podobe dvoch interpretov, tvrdil som polovičnú pravdu. Toto moje tvrdenie totiž vyvracia spojenie britskej pesničkárky MADAME PEPER a Českého hudobníka známe z projektov CHAPION SOUND, alebo PRAGO UNIONRADIMA. Toto zoskupenie spoplu funguje už 5 rokov, ale až tento rok im vychádza ich spoločný album DRUMMOND, ktorý samozrejme od prezentujú na Pohode. Ich vystúpenia som naživo nevidel, ale podľa videí vyzerajú veľmi zaujímavo a ich projekt, či hudobný štýl, ktorý nazývajú acapella based indie R’n’B, si ja osobne určite nenechám ujsť.

AZEALIA BANKSPosledným zástupcom HIP-HOPovej kultúry je mladučká New Yorkčanka AZEALIA BANKS. Tento živel je považovaný za jeden z najväčších talentov súčasnej hudobnej scény. V súčastnosti má za sebou dva albumy a niekoľko spoluprác s poprednými producentmi.

  • 2012: 1991
  • 2014: Broke with Expensive Taste

Zdroj: www.pohodafestival.sk, internet, zoznam.sk, refresher.sk

Autor: Tomáš