Hadar Noiberg Trio a Oratnitza – dve tváre súčasnej world music

Hadar Noiberg Trio a Oratnitza - dve tváre súčasnej world music BOMBING 5

Začiatok februára spríjemnia bratislavským fanúšikom world music a džezu dva koncerty. V stredu 3. februára vystúpi o ôsmej večer v klube Sur ´n´Turf na Boteli Gracia v Bratislave izraelsko-americké džezové trio, ktorého vedúcou osobnosťou je flautistka a skladateľka Hadar Noiberg.

Hadar noiberg trio BANNER SHIRAZ

Táto hudobníčka na seba upozornila už na viacerých festivaloch – JazzAhead, WOMEX, Roskilde, Blue Jazz a ďalších, a v súčasnosti propaguje na turné svoj v poradí druhý album „From the Ground Up“, ktorý nahrala v New Yorku s izraelskými a americkými hudobníkmi. Hadar Noiberg Trio vystupuje v zostave flauta, kontrabas a bicie (americká bubeníčka Allison Miller, hráč na kontrabas Haggai Cohen Milo) a inšpiruje sa nielen džezom, ale aj hudbou Blízkeho východu, severnej Afriky, Kuby či Brazílie.

Skupina Oratnitza z Bulharska je stopercentne akustické kvarteto, ktoré mieša dokopy bulharský folklór, drum and bass, dubstep, hiphop a ethno fusion. Súčasnú zostavu tvoria hráč na kaval a spevák Hristyan Georgiev, hráč na didžeridu Georgi Marinov, hráč na cajón Petar Jordanov a spevák Ivan Gospodinov. Oratnitza je veľmi obľúbená nielen v Bulharsku, ale aj v Grécku, Srbsku a Nemecku. Po nahratí debutového albumu v roku 2012 dostali členovia kapely pozvania na mnohé domáce i zahraničné letné festivaly.

Shiraz 2

V súčasnosti Oratnitza hrá hlavne materiál z nového albumu „Folktron“, ktorý nahrali jej členovia koncom minulého roka. Na konci januára a začiatkom februára plánuje skupina turné po európskych kluboch v Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Holandsku a Česku. Tento chytľavý hudobný koktejl budú môcť ochutnať aj diváci v Bratislave, kde v pondelok 8. februára o ôsmej večer ukončí Oratnitza svoje európske turné koncertom vo Flame Music Bare na Štefánikovej ulici.

 

  • 3.2., Hadar Noiberg Trio  Surf and Turf, Botel Gracia
  • 8.2., Oratnitza, Flame Music Bar
Zdroj: TS / Vladimír Potančok (AMITY, Shiraz)
Foto: Martin Cohen / www.congahead.com