Goran Bregović opäť potešil milovníkov balkánskych rytmov

 
Po roku a pol zavítal 11. februára do Bratislavy opäť Goran Bregović so svojím Wedding and Funeral Bandom a potešil tak nejedno srdce milovníka Balkánu. Goranovi predskakovali Malalata, ktorí zabávali prichádzajúce publikum balkánskymi rytmami miestami premiešanými s Gréckom či Francúzskom.
 
Koncert ešte stále v rámci turné k albumu Champagne for Gypsies trval takmer dve a pol hodiny. Oproti tomu prvému koncertu dostalo priestor viac skladieb z aktuálneho albumu a spev bulharských sestier. Vystúpenie odpálil svižný Gas Gas, no prvá časť programu bola v pokojnejšom tempe. Napriek tomu, že Bregović je skvelý muzikant a hodnotné sú hádam všetky jeho skladby, slovenské publikum má predsalen radšej temperamentné južanské rytmy a notoricky známe pesničky. Tie kapela dávkovala veľmi opatrne vždy za všeobecného výbuchu radosti. Na najznámejšie pecky publikum čakalo až úplne do konca, kedy sa zdalo, že už ich ani nezaradia a objavili sa v prídavkoch. Vytúženého Kalašnjikova sa diváci dožadovali ešte pred začiatkom a počas “vojenského setu” Jeremija, Bella Ciao a Kalašnjikov.
 
Možno aj kvôli tomuto zloženiu programu sa mi komunikácia medzi publikom a pódiom zdala jemne zdržanlivejšia. V roku 2013 bola maximálne vrelá a tancoval celý štadión na Pasienkoch úplne od začiatku do konca.
 
NTC aréna nebola zaplnená ani do polovice a nešťastne riešený bol aj sektor VIP státie. Pod pódiom bolo tak pomerne prázdno, ľudia tam väčšinou len postávali a popíjali. Napriek tomu si myslím, že spokojnosť bola aj na strane Bregovićových hudobníkov, aj diváci sa zabávali.
 
Dostali sme konskú dávku Balkánu a Goran opäť potvrdil, že nestráca nič zo svojho temperamentu, vášne pre muziku, radosti zo života a záľuby v bielych oblekoch a výrazných topánkach – tentokrát to boli trblietavé zlaté poltopánky bez ponožiek 🙂 Už sa tešíme, čo si pre nás pán muzikant pripraví nabudúce!
 
Foto & text: Martina Jarolínová