Galéria mesta Levoča pozýva na výstavu Zošité dievča

vlasta zakova plagat

Vlasta Žáková patrí medzi najvýraznejších predstaviteľov súčasnej textilnej výtvarnej scény.

Jej ručné a strojovo šité obrazy sú technicky inovatívne, pričom sa v nich spája delikátnosť výšivky s výrazovo expresívnymi postupmi a témami.

Žáková sa narodila v Rožňave, študovala na Katedre textilu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave i na Katedre výtvarných umení a intermédií Fakulty umení TU v Košiciach. Samostatne vystavuje doma i v zahraničí od roku 2009.

Výstava Zošité dievča Vlasty Žákovej uvedie výber z doterajšej tvorby, v ktorom budú v menšej miere zahrnuté jej prvotné deštruktívne textilné krajiny s prázdnotou ľudstvom zničeného sveta, ktorý si príroda nekompromisne berie naspäť, vo väčšej miere sa výstava sústreďuje na Žákovej figuratívne motívy.

Tematika krajín sa v niektorých prípadoch prelína s magickou témou života bytostí paralelného ultrafialového sveta. Tieto textilné plastiky budú na výstave inštalované v samostatnej zatemnenej miestnosti. V rámci otvorenia vernisáže Žáková predstaví aj svoje mäkké sochy a výtvarné odevy v spolupráci s miestnymi rómskymi dievčatami.

Súčasťou výstavy budú aj nové diela menších formátov, dotýkajúce sa jej osobného života. 

Kurátor: Peter Milčák
Trvanie výstavy: 17. VIII. – 30. IX. 2018

Tešíme sa na stretnutie s vami.

Zdroj: TS, Galéria mesta Levoča